O penězích

Rady a tipy

Rozhovory

Lidé mají pocit, že nepotřebují pomoc. Po letech ani nevstanou z postele, říká Lukáš Krčil, CEO společnosti Hedepy

avatarUrl

Zonky

30. 7. 2021

ArticlePictureDetail

Počet lidí, kteří mají psychické problémy, každý rok roste. Sehnat adekvátní pomoc ale není lehké. Český startup Hedepy…

Počet lidí, kteří mají psychické problémy, každý rok roste. Sehnat adekvátní pomoc ale není lehké. Český startup Hedepy těmto lidem pomáhá najít odborníka, který jim může pomoct, to vše online. Jak celý koncept funguje? A v čem jsou Češi specifičtí?

Jak Hedepy funguje?

Pomocí technologií usnadňujeme cestu k psychoterapii. Snažíme se propojit lidi, kteří se necítí psychicky zcela v pořádku, s certifikovanými psychoterapeuty, a to vše skrze video hovor. Děláme to v jednoduchém systému, kde si můžete vybrat terapeuta na základě uvítacího videa nebo textu, který o sobě napsal, rezervovat si konkrétní čas a následně se s ním spojit.

S jakými předsudky ohledně terapie jste se setkali?

Zásadním předsudkem je, že já jako člověk nepotřebuji pomoc, protože žádný problém přece nemám. To je nejčastější názor, se kterým se v České republice setkáváme. Někteří lidé čekají třeba 7 let, než si přiznají, že něco není v pořádku. Za ty roky se většinou dostanete do stavu, že se vám nechce ani vstát z postele a mnohdy máte i fyzické potíže.

Za druhé se lidi bojí, jak se na ně bude dívat okolí. Odsoudí mě? Je to vůbec normální? Snažíme se bojovat s předsudky, aby si lidé uvědomili, že říct si o pomoc není znakem prohry, ale naopak síly.

Máte pocit, že Češi jsou specifičtí svými předsudky vůči terapii?

Myslím si, že to není specifické pouze pro Čechy. Spíše bych řekl, že celá střední a východní Evropa je tímto přístupem postižená. Pokud se podíváte od nás na Západ, tak lidé tam psychoterapii berou stejně, jako kdyby šli do fitcentra. Je to věc, která je pro ně naprosto běžná a jsou za ni ochotni utrácet peníze.

My jsme měli jiný systémem, takže pro nás bylo toto téma dlouho velké tabu. A i dnes se to pořád musíme učit. Ale já pevně věřím mé generaci a generaci mých rodičů, že se tento pohled změní.

Celý rozhovor najdete zde. Navíc si ho můžete jednoduše pustit jako podcast na Spotify.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013