O penězích

Moje dluhy, tvoje dluhy. Třetina Čechů se zajímá o finance partnera, až když přijde exekutor

avatarUrl

Zonky

24. 1. 2020

ArticlePictureDetail

V dobrém i ve zlém. To si slibují snoubenci při vstupu do manželství. Jenže co když „to zlé“ znamená dluhy, které…

V dobrém i ve zlém. To si slibují snoubenci při vstupu do manželství. Jenže co když „to zlé“ znamená dluhy, které partner nesplácí, a před svatbou se o tom nezmínil? V takovém případě nejspíš vůbec nevíte, že dost riskujete. Přesto se o finanční situaci svého partnera nezajímá víc než třetina Čechů.

Přesněji je to 35,8 procenta lidí, kteří odpovídali v průzkumu společnosti Broker Consulting. Finance svého partnera totiž považují za jeho soukromou záležitost, a tak se na ni nevyptávají. A to je často velká chyba.

Co je moje, to je tvoje

Do společného jmění manželů totiž nespadají jen majetky, ale také dluhy. Za veškeré závazky – až na několik zákonných výjimek – jsou tak zodpovědní oba manželé a v případě nesplácení budou také od obou vymáhány.  

Dlužníkům, kteří se rozhodli nebýt k partnerům upřímní, tak například hraje do karet alibistická praxe některých poskytovatelů půjček. Ne všichni totiž vyžadují souhlas druhého z manželů u půjček až do výše 300 tisíc korun. Dá se tedy pořídit si i několik menších úvěrů bez vědomí partnera.

Společné jmění manželů totiž počítá i s  dluhy vzniklými před uzavřením sňatku. Exekucí tak mohou být opět postiženi oba manželé.

Do nepříjemné situace se navíc můžete dostat i tehdy, když s dlužníkem pouze sdílíte společnou domácnost a nejste manželé. I tehdy může exekutor oblepit žlutými štítky také vaše věci. Za takové dluhy sice zodpovědnost nenesete, nicméně čeká vás běhání po úřadech, kde se budete muset domáhat vyškrtnutí své osoby z exekuce.

Důvěra mezi partnery je základním kamenem jejich vztahu

Když předmanželská smlouva nepomůže

Nesouhlas vůči dluhu ale může podat i druhý z manželů, který například doloží, že pohledávka vznikla před uzavřením sňatku bez jeho vědomí. Úspěšně požádat o vyloučení z řízení může také v případě, kdy prokáže, že obstavené věci jsou v jeho výlučném vlastnictví a byly pořízeny před uzavřením manželství. Případně je získal v dědickém řízení nebo třeba jako náhradu nemajetkové újmy.

Je tu například možnost zúženého společného jmění manželů. Pokud se na ní pár dohodne před sňatkem, jde o takzvanou předmanželskou smlouvu. Majetkový režim však můžete řešit i po svatbě. Třeba když jeden z manželů začne podnikat, může být výhodné rozdělit společné jmění manželů a případné závazky z podnikání z něj vyloučit.

Společné jmění manželů totiž počítá i s  dluhy vzniklými před uzavřením sňatku.

Smlouvy upravující majetkový režim musí být uzavřeny u notáře. Ani tak ale nemusí být stoprocentní ochranou proti exekucím. Problémem je rozdílný právní výklad zákona. Česká justice se už sice jeho nejednoznačností zabývá, konečné slovo ale bude mít až Nejvyšší soud v Brně. Ovšem než zazní, může se stát, že právě vaše předmanželská smlouva v očích soudů neobstojí a za dluhy partnera budete navzdory dokumentu zodpovídat i vy.

Podnikatel s bydlištěm na úřadě

Nejúčinnější cestou, jak se bránit nečekaným problémům s exekutory, tak zůstává prevence.

Pokud si tedy nejste jistí a váš partner není ohledně své finanční situace příliš sdílný, můžete si řadu údajů zjistit z  veřejně přístupných rejstříkůživnostenského, obchodního nebo insolvenčního. Tam můžete narazit hned na několik typických varovných signálů.

Zbystřit byste měli, pokud je váš partner například jednatelem několika „eseróček“ a nezmínil se vám o tom. Dalším varovným signálem může být registrace trvalého pobytu na městském úřadě. Dlužníci se tak snaží vyhnout například obsílkám od věřitelů nebo exekutorů, pro které chce být adresát nezastižitelný.

Důvěra mezi partnery je základním kamenem jejich vztahu. Jenže zatímco láska může skončit, dluhy často zůstávají.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013