O penězích

Naučte se spořit chytře, 4. díl

avatarUrl

Zonky

3. 5. 2019

ArticlePictureDetail

Pokračujeme v seriálu Naučte se spořit chytře, který představuje jednotlivé možnosti spoření a investic. V minulých…

Pokračujeme v seriálu Naučte se spořit chytře, který představuje jednotlivé možnosti spoření a investic. V minulých dílech jsme se seznámili se základními pravidly spoření a představili jsme si nejčastější cesty, skrze které můžete své peníze ukládat, spořit a dále pomocí nich vydělávat. V novém díle shrneme rozdíly, výhody i úskalí investičního, kapitálového a rizikového životního pojištění.

Možností spoření finančních prostředků je spousta. Jde především o produkty, které jsou sjednávány pro případ nenadálých událostí, jako je nemoc, úraz, trvalá invalidita či smrt. V případě takové pojistné události je klientovi či rodinným příslušníkům vypláceno pojistné. Jedná se tedy o specifický případ spoření, který může i nemusí obsahovat investiční složku.

Rizikové životní pojištění

Pojištění se uzavírá pro případ krytí rizik, jako je například úraz, nemoc a následky, které z těchto situací vyplývají. Hlavní motivací klienta, který se rozhodne uzavřít smlouvu o rizikovém životním pojištění, je jistota, že v případě nenadálých událostí nebude ohrožen chod domácnosti a nezhorší se finanční situace rodiny. Na rozdíl od dalších druhů životního pojištění zde klient nevytváří žádnou finanční rezervu.

Investiční životní pojištění

Tento typ pojištění kombinuje nejen pojistnou ochranu, ale nabízí také možnost investice. Stejně jako u rizikového životního pojištění zde klient pravidelnými splátkami minimalizuje riziko pro případ nepříznivých zdravotních událostí.
Z

Zajímavou výhodou je možnost čerpání naspořené finanční prostředky kdykoliv v průběhu trvání pojištění.

Na rozdíl od rizikového pojištění však investiční pojištění nabízí širokou možnost investování svých finančních prostředků do otevřených podílových fondů pojišťovny, což může vést k vyšším výnosům. Tento druh pojištění často uzavírají klienti, kteří jsou ochotni akceptovat riziko výkyvu situace na finančních trzích.

Kapitálové životní pojištění je také kombinací pojištění a spoření.
Kapitálové životní pojištění je také kombinací pojištění a spoření

Každý zájemce o tuto formu pojištění si následně může nastavit vlastní investiční strategii podle míry rizika, kterou je možné v průběhu času měnit. Je však nutné si uvědomit, že takové výnosy nejsou nijak garantované. I v tomto případě tedy může vyšší riziko znamenat potenciálně vyšší výnos. Nesporným kladem tohoto produktu je skutečnost, že nabízí možnost daňové úlevy až o 24 000 korun ročně. Zajímavou výhodou je také možnost čerpat naspořené finanční prostředky kdykoliv v průběhu trvání pojištění.

Kapitálové životní pojištění

Kapitálové životní pojištění je také kombinací pojištění a spoření. Tento druh pojištění můžeme rozdělit na dvě části. První z nich je část riziková, která kryje rizika pro případy úrazu, smrti, ale také dožití. Druhá část obsahuje spořicí složku, ve které je garantováno alespoň minimální zhodnocení finančních prostředků.

Typicky si tento druh pojištění vybírají klienti, kteří chtějí zabezpečit svou rodinu pro případ smrti či dožití. Stejně jako v předešlém případě umožňuje tento produkt daňovou úlevu. Kapitálové životní pojištění je ale spořením dlouhodobým, proto je doporučená doba, při které může klient maximalizovat zhodnocení naspořených prostředků, minimálně 10 let.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013