Investice do zlata, stříbra či jiných drahých kovů je jednou z nejstarších a také nejstabilnějších investičních cest…
Investice do zlata, stříbra či jiných drahých kovů je jednou z nejstarších a také nejstabilnějších investičních cest. Víte ale, na co se zaměřit a čemu se vyhnout v případě, že se rozhodnete investovat do zlata, zlatých šperků nebo drahých kovů?
Z dat Asociace českých stavebních spořitelen vyplývá, že pro investice do drahých kovů se v minulém roce rozhodlo až padesát procent investorů. Z tohoto průzkumu je také zřejmé, že investice do zlata a drahých kovy jsou mezi Čechy oblíbenější než akcie či doplňkové penzijní spoření.
Investice do zlata a zlatých šperků
Zlato je kupováno již po staletí, výrazně neztrácí svou hodnotu a jedná se o jednu z nejstarších forem investic, která je do dnešní doby stále aktuální. Pokud investujete do zlata, můžete volit hned několik možností, a to například:
- zlaté slitky,
- zlaté cihly,
- zlaté mince,
- zlaté šperky.
Pokud se však rozhodnete investovat do zlatých šperků, počítejte s vyšší pořizovací cenou, než jakou má samotné investiční zlato. V ceně je totiž zahrnuta práce umělce a samotná umělecká hodnota. Problém může nastat také při prodeji drahého šperku, protože jeho hodnota bývá zpravidla nižší než cena pořizovací.
Základní pravidla pro investice do zlata
Pokud jste se rozhodli pro investice do zlata či drahých kovů, pamatujte na několik zásadních pravidel:
- Není všechno zlato, co se třpytí – vždy při nákupu prověřte prodejce a zkontrolujte, že nekupujete zajíce v pytli či, v tomto případě, pouze pozlacený slitek.
- Spočítejte vedlejší náklady – kromě počáteční investice do zlata či drahých kovů musíte počítat i s vedlejšími náklady. Pokud totiž investujete přímo do zlatých cihel, je nezbytné vybrat dostatečně bezpečné místo pro jejich uložení. Matrace v tomto případě rozhodně nepostačí. Spočítejte proto nejdříve náklady s případným pronájmem bezpečnostního trezoru či schránky.
- Dlouhodobá investice – pokud hledáte krátkodobou investiční cestu, na nákup zlata rovnou zapomeňte. V případě, že se nechystáte k dlouhodobé investici, se vám nákup rozhodně nevyplatí, vývoj ceny zlata totiž není zaručen.
Na výhodách a nevýhodách investic do drahých kovů a zlata se často neshodují ani odborníci. Zatímco někteří označují zlato a stříbro za jednu z nejstabilnějších investic, jiní varují před poklesem hodnoty tak, jak tomu bylo například v roce 2012, tedy v době, kdy skončila světová hospodářská krize a cena zlata prudce klesla.
Diverzifikujte
Opakování je matka moudrosti, a proto i na tomto místě radíme — nevsázejte všechno na jednoho koně. Pokud tedy máte volné finanční prostředky a plánujte dlouhodobou investici, můžete začít přemýšlet právě o investici do zlata, ale nezapomeňte diverzifikovat a investovat na různá místa s odlišnou mírou rizika či výnosnosti.