O penězích

Pojďme šetřit peníze. Sami, s partnerem či dětmi

avatarUrl

Zonky

12. 11. 2017

ArticlePictureDetail

Účty, účty a zase jenom účty. Každý měsíc stejná písnička. Peníze vyletí z hnízda jako vlaštovka na jaře. Víte, kam…

Účty, účty a zase jenom účty. Každý měsíc stejná písnička. Peníze vyletí z hnízda jako vlaštovka na jaře. Víte, kam skutečně letí? Mnohdy vůbec!

Zažívá to každý. Peníze připutují jako láva z Etny a následně hned zmizí. Naříkat však nemá cenu. Vždyť to jsou naše vlastní útraty, a tedy my sami za ně neseme odpovědnost. Pokud se současnou finanční situací domácnosti nejste spokojeni, radíme s tím začít něco dělat! Nemusí se jednat hned o obrovský rodinný audit, ale začít lze například touto naší radou.

Nejdůležitějším krokem je sestavit si tabulku s čistými příjmy (výplaty, dávky…) a výdaji (nájemné, hypotéky, energie, TV, telefony, bankovní poplatky…) celé domácnosti. Bez toho se neobejdete. Tabulka může být napsaná ručně na papíře, v počítači nebo lze využít mobilní aplikace, jako Wallet, Toshl či eÚčty.cz. Sepsání veškerých příjmů a výdajů věnujte čas. Klidně i několik dní. Příjmová strana tabulky nezabere skoro žádný čas, výdajové je třeba věnovat více pozornosti.

Sestavte si tabulku, která vás baví a ušetří vám peníze!

Můžete se nechat inspirovat naší tabulkou:

Sestavení tabulky je přínosné v tom, že vás nejen donutí důkladně projít papíry, smlouvy a dokumenty, ale také si výdaje budete třeba v průběhu celého měsíce podrobně zapisovat. Nejen že si v dokumentech po čase opět uděláte pořádek a založíte je přehledně do šanonu, ale také si připomenete, kolik a za co vlastně platíte. Výsledky pomohou odhalit, kde peníze unikají, ale donutí i zamyslet se nad jednotlivými položkami a jejich důležitostí v rodinném rozpočtu. Možná vás kontrola výdajů přiměje refinancovat staré půjčky, aktualizovat si cenu pojištění bytu nebo si najít jiného dodavatele energií.

Může se to zdát jako fůra papírování, ale můžete si to rozvrhnout třeba do celého víkendu, udělat si kávu a postupně se tím prokousat. Odměnou bude zaručená úspora peněz! A pamatovat byste měli na to, že se jedná o  vaše peníze. Třeba si za uspořené peníze budete moct plnit své sny!

Pamatujte, každých ušetřených 100 Kč je 1 200 Kč ročně!

A pokud i vy chcete šetřit své peníze, tak můžete třeba i s námi na Zonky při refinancování staré nevýhodné půjčky.

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013