Technologie a inovace

O penězích

Pokud chcete získat výhodný úrok, je zásadní platit včas a budovat si pozitivní kreditní historii, říká šéf risku v Zonky Aleš Černý

avatarUrl

Zonky

18. 1. 2021

ArticlePictureDetail

V minulém roce spustilo Zonky službu Osobní skóre. Ta funguje na principu výpočtu kreditního skóre, který používají…

V minulém roce spustilo Zonky službu Osobní skóre. Ta funguje na principu výpočtu kreditního skóre, který používají banky nebo jiné instituce, když potřebuji posoudit úvěruschopnost klienta. Šéf risku Zonky Aleš Černý popsal, jak služba funguje a jaké přináší klientům výhody.

Zonky před časem přišlo se službou

To hlavní je, že je takovýto ukazatel poprvé v České republice. Zatímco ve Spojených státech je to běžná a rozšířená věc, nad kterou se nikdo nepozastavuje, tak v České republice to veřejně známá věc není. A i přesto, že se pro každého člověka kreditní skóre počítá, například v bankách nebo jiných finančních institucích, když si člověk bere půjčku, člověk hodnotu svého kreditního skóre nezná.

Osobní skóre se snaží přiblížit americkou realitu do České republiky. Je to služba, která umožňuje lidem spočítat si hodnotu svého Osobního skóre a zjistit, jak na tom - co se týče úvěruschopnosti - jsou.

Mohou si lidé své kreditní skóre, nebo v tomto případě Osobní skóre, zlepšovat?

Určitě, mohou si ho sami zlepšovat. Respektive - tím jak se chovají, tím ho ovlivňují - ať už k lepšímu, nebo horšímu. Ambice služby Osobní skóre je poučit klienty o tom, jak se kreditní skóre počítá a jak si ho mohou v průběhu času vylepšovat.

Jak je možné tedy hodnotu skóre zlepšit?

Pokud máte půjčku, musíte ji splatit a platit splátky včas. Obecně je pro hodnotu Osobního/kreditního skóre důležité platit v termínu - třeba platby za elektřinu nebo u mobilního operátora.

Obecně byste se také měli chovat tak, aby bylo z vašeho výpisu účtu jasné, že se chováte k penězům odpovědně. Nemělo by se tedy například stávat, že den po výplatě nemáte na účtu žádné peníze.

Když člověk ví, že by si chtěl vzít za 5 let hypotéku, co může udělat už teď, aby měl výhodný úrok?

Jak už jsem říkal, tak důležité je platit včas. Stejně zásadní je budovat si pozitivní kreditní historii. To znamená mít půjčku, třeba malou (kreditní karta, kontokorent, malý spotřebitelský úvěr), a tu splácet v termínech a řádně ji doplatit.

Spousta lidí má totiž mylné představy a myslí si, že nejpozitivnějším znakem pro banky je, že žádnou půjčku nemají nebo neměli. Opak je pravdou. Banky se vždy dívají do úvěrových registrů a překvapivě lidé, kteří nemají žádnou kreditní historii, vycházejí ve srovnání s ostatními průměrně podprůměrně. Negativní finanční historie je samozřejmě horší, ale ti nejlepší žadatelé o půjčky jsou ti, kteří půjčku mají nebo měli a pravidelně a včas ji splácejí.

Celý ZonkyTalk s Alešem Černým najdete zde. Prozradí v něm ještě, proč je důležité platit v termínu a proč právě Zonky dokáže spolehlivě spočítat hodnotu Osobního skóre.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013