Rozhovory

Rozhovory

Při podnikání si nechte čas také pro sebe a své blízké

avatarUrl

Zonky

26. 9. 2019

ArticlePictureDetail

Snem snad každé dívky je založit si vlastní podnik plný šperků a doplňků. Takovýto sen si splnila Andrea Vachová,…

Snem snad každé dívky je založit si vlastní podnik plný šperků a doplňků. Takovýto sen si splnila Andrea Vachová, zakladatelka e-shopu Dream Handmade, která využila své tvůrčí nadání a ohromila zákazníky svými výrobky.

Kdo by neměl rád šperky a trochu toho kutilství? Sama jsem si jako malá hrála s korálky a vytvářela nespočet náramků, které jsem se následně snažila vnutit všem příslušníkům rodiny. Můj tehdejší pokus o dráhu úspěšné šperkařky nevyšel. Jiný osud však potkal Andreu, která se svými unikátními výrobky založila úspěšný e-shop a směle se vrhla do podnikání. 

E-shop plný šperků a módních doplňků, to zní jako sen každé mladé ženy. Prozraď mi, co tě k jeho založení vedlo? 

Tento nápad jsem měla téměř od začátku svého podnikání. Jsem dcerou dvou řemeslníků, tvůrčí nadání se u mne tudíž nezapře. Už od malička něco tvořím a zkouším různé rukodělné techniky. Na střední škole jsem se pustila do výroby náušnic. Hledala jsem inspiraci a návody na internetu. Narazila jsem na návod na kroužkovanou kytičku. Kroužkování se mi tak zalíbilo, že už nové techniky nehledám.

S výrobou náušnic začala Andrea už na střední škole.
S výrobou náušnic začala Andrea už na střední škole.

E-shop Dream Handmade jsem však založila až v době, kdy jsem se seznámila se svým nynějším snoubencem. Toho totiž počítače a vše kolem živí. Společně jsme dali e-shop dohromady. Kromě toho se mnou také jezdí na trhy, což bych sama zvládala hodně těžko. 

Zmínila jsi trhy, znamená to, že tvé výrobky si lidé mohou koupit i jinde než na e-shopu a případně si je, jak se říká, osahat?

Ano, přesně tak. Na trzích jsem velice často. Hlavně v letní sezóně jsem takřka každý víkend někde na trhu. Pokud mají lidé zájem, můžou se na trzích stavit a prohlédnout si produkty osobně. Seznam trhů, kde mne můžete potkat, naleznete na mém e-shopu.

V létě si můžete výrobky koupit také na trzích.
V létě si můžete výrobky koupit také na trzích.

To je skvělé, takhle se dostaneš i mezi lidi, kteří o tvých stránkách dosud nevěděli. Navíc nemůže nikdo říct, že by kupoval zajíce v pytli. Letní sezóna však skončila a trhů bude mnohem méně. Většina zákazníků si tak ráda zvolí možnost objednání tvých výrobků online. Co vše si u tebe mohou zakoupit?

Na svém e-shopu prodávám šperky a módní doplňky vyráběné historickou technikou chainmaille neboli kroužkování. Takto se vyráběla kroužková zbroj. K výrobě používám kroužky a šupiny z eloxovaného hliníku, chirurgické oceli a nově i z titanu. Tyto materiály jsou vhodné pro alergiky, nemění svou barvu a nevadí jim kontakt s vodou. Hliník je navíc velice lehký a vyrábí se v celé barevné škále. Kromě vlastnoručně vyráběných šperků zde prodávám i materiál, ze kterého sama vyrábím, a pomůcky potřebné k výrobě. Také tam najdeš i knihu o této technice, kterou jsem napsala.

Výrobky jsou z kvalitních materiálů, které nemění svou barvu a jsou vhodné i pro alergiky.
Výrobky jsou z kvalitních materiálů, které nemění svou barvu a jsou vhodné i pro alergiky.

Takže kromě nadané šperkařky a úspěšné podnikatelky jsi také autorka knihy. Co tě k jejímu napsání vedlo? 

Vlastně jsem napsala knihy dvě. (smích) Knihu o kroužkování jsem vydala před pěti lety, v době, kdy nebyly žádné materiály o kroužkování v českém jazyce dostupné. Chtěla jsem zvýšit povědomí o této technice a ostatním umožnit se tu techniku také naučit, aniž by museli pracně hledat a louskat anglické návody. Druhá kniha Duhové gumičky vyšla o rok později.

Páni, tomu říkám oddanost oboru. Vraťme se ale ještě na chvíli k tvému podnikání, uspět v dnešní době totiž určitě není jednoduché. Co bys za sebe řekla, že je na vlastním podnikání to nejtěžší? 

Pro malého podnikatele, jako jsem já, je to zastoupení mnoha oborů zároveň. Nestačí jen ovládat pouze své řemeslo. Zboží se samo neprodá, proto musím ovládat živý prodej, prodej přes internet, reklamu, účetnictví, sociální sítě a mnoho dalšího. V dosti věcech i po osmi letech svého podnikání pořád tápu. Člověk se musí stále učit, sledovat trendy a pokrok. 

Kromě výroby šperků se podnikatelé musí naučit také něco o reklamě, účetnictví nebo třeba prodeji.
Kromě výroby šperků se podnikatelé musí naučit také něco o reklamě, účetnictví nebo třeba prodeji.

Takže vlastně musí zvládat naprosto vše, to zní náročně. Je ale pravda, že se vše velmi rychle mění a jak se říká, pokrok nezastavíš. Určitě budeš dále chtít rozvíjet své podnikání, jaké jsou tvé plány?

To máš pravdu, občas je opravdu těžké jít s dobou. (smích) Osobně bych v budoucnu chtěla mít vlastní dílnu. Místo, kam za mnou můžou přijít zákaznice, aniž bych je musela vodit do svého bytu. To by se mi opravdu líbilo. Vše je ale potřeba dělat s rozumem. Nejdůležitější je nenechat se podnikáním úplně pohltit. Všichni podnikatelé by si podle mě měli najít čas i pro sebe a své blízké. 

To je moc pěkná rada. Mám pro tebe poslední otázku: Co tě pojí se Zonky? Teda kromě toho, že jsi součástí projektu Zonky místa.

Na Zonky jsem si sice peníze zatím nepůjčila, pokud ale někdy budu půjčku potřebovat, Zonky bude jasná volba. Momentálně na Zonky investuju část svých výdělků, abych je zúročila. Líbí se mi, že investování je jednoduché a přehledné, zvládne to tak i naprostý laik.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013