Mnoho lidí si myslí, že zisku se dopočteme, pokud od výnosů odečteme vynaložené náklady. To je sice pravda, ale pak je…
Mnoho lidí si myslí, že zisku se dopočteme, pokud od výnosů odečteme vynaložené náklady. To je sice pravda, ale pak je zde ještě jiný typ zisku, který je užitečné znát, když se rozhodneme podnikat nebo investovat.
Pokud bychom to chtěli shrnout co nejjednodušeji, rozdíl mezi účetním a ekonomickým ziskem je ten, že ekonomický zisk počítá s tzv. náklady obětované příležitosti, zatímco ten účetní nikoli. Ještě volněji řečeno — když chcete určit výši svého ekonomického zisku, musíte také započíst hodnotu vlastního času neboli to, kolik byste si nejvíce mohli vydělat alternativními způsoby.
Pojďme si teď vše vysvětlit podrobněji. Termín zisk má totiž zcela jiný význam pro ekonomy než pro širokou veřejnost, nebo dokonce účetní.
Účetní zisk
Když většina lidí uvažuje nad ziskem, přemýšlí nad tím, „kolik peněz si vydělali, když prodali nějaké zboží nebo službu.“ Tomuto typu zisku říkají ekonomové účetní zisk a definují jej jako:
účetní zisk = výnosy − skutečné náklady
Výnosy zobrazují, kolik jste si vydělali prodejem konkrétního zboží nebo služby a skutečné náklady říkají, kolik vás stálo daný výrobek nebo službu vyprodukovat. Tak například pekař, který prodá pecen chleba za 30 Kč, bude mít výnos 30 Kč. Pokud za mouku, vodu a energii potřebnou pro jeho výrobu utratil 20 Kč, pak jeho skutečné náklady jsou 20 Kč. Jeho zisk je pak jednoduše roven 10 korunám.

Zdánlivě jasný termín zisk má ale několik významů.
Ekonomický zisk
Pokud nad ziskem (či profitem) uvažuje ekonom, pak přemýšlí nad ekonomickým ziskem. Ten se liší v tom, že při kalkulaci výsledného zisku zohledňuje také faktor tzv. nákladů obětované příležitosti. V takovém případě je zisk roven:
ekonomický zisk = výnosy − skutečné náklady − náklady obětované příležitosti
Vraťme se ještě jednou k příkladu s pekařem, ale tentokrát uvažujme také to, že kdyby se namísto pečení chleba nechal zaměstnat někde jinde, mohl si za daný časový úsek vydělat třeba 5 Kč. Právě tato částka označuje náklady obětované příležitosti, které říkají, jakou alternativní (nejvyšší) hodnotu by mohl získat za svůj vynaložený čas.
Za použití těchto nových znalostí nám vyjde, že ekonomický zisk našeho pekaře byl pouze 5 Kč. Do celkových nákladů jsme totiž započetli i dodatečných 5 korun, které by si mohl vydělat jinde, kdyby se nevěnoval pečení chleba. (Více rad a tipů o investování si přečtěte zde.)

Investujte na Zonky už od 200 Kč a chytře zhodnocujte své úspory.
Proč je ekonomický zisk důležitý?
Ekonomický zisk je podstatný v tom, že ukazuje, jaké jsou reálné benefity, které získáváme svojí prací. Nemusí se ale jednat pouze o práci, můžeme si také spočítat ekonomický zisk jednotlivých investic.
Pokud budeme mít 100 000 Kč a budeme se rozhodovat, zda je vložit do podnikání, nebo danou částku investovat, znalost ekonomického zisku nám pomůže učinit racionálnější rozhodnutí. Pokud se rozhodneme s penězi rozjet vlastní podnik, našimi náklady obětované příležitosti mohou být například úroky, které bychom získali, kdybychom peníze investovali. Pokud dokážeme peníze investováním ročně zhodnotit třeba o 5 %, našimi obětovanými náklady by bylo 5 000 Kč. Tuto částku tedy musíme odečíst od výnosů, které nám vydělá naše podnikání.
Pomocí ekonomického zisku tak zjistíme skutečnou profitabilitu našeho byznysu. Musíme započítat jak náklady obětované příležitosti pro peníze, které jsme vložili (co by nám mohly vydělat jinde), ale také náklady našeho obětovaného času — kolik jsme si mohli vydělat, kdybychom se nevěnovali podnikání, ale nechali jsme se zaměstnat.
Uvažovali jste již nad tím, že se stanete investorem na Zonky? Vložené peníze investorům (po odečtení poplatků) na Zonky v průměru vydělávají 5–7 %. Proč to nezkusíte také?