O penězích

Revolvingový úvěr: instantní zadlužení, nebo praktická půjčka?

avatarUrl

Zonky

13. 12. 2019

ArticlePictureDetail

Možná vás tu a tam překvapí nečekané výdaje anebo podnikáte a musíte jednorázově splatit větší faktury po doplnění…

Možná vás tu a tam překvapí nečekané výdaje anebo podnikáte a musíte jednorázově splatit větší faktury po doplnění skladu. Ať už máte jakýkoli důvod brát si opakovaně menší půjčky, možná se poohlížíte po efektivnějším řešení. Tím by mohl být revolvingový úvěr. Jak tato půjčka funguje?

Revolvingový úvěr je v podstatě druh půjčky s možností automatického obnovování. To znamená, že ho můžete čerpat opakovaně až do limitu, na kterém se s poskytovatelem úvěru dohodnete.

Například se můžete s bankou či úvěrovou společností domluvit na půjčce do 50 tisíc korun s tím, že budete každý měsíc splácet 15 tisíc. Z celkového limitu pak můžete čerpat podle vašich momentálních potřeb.

Banky a úvěrové společnosti tento druh půjčky nejčastěji nabízejí podnikatelům.

Zájemce o půjčku si tak ušetří čas i administrativu, kterou by musel strpět při dalších žádostech o menší úvěry.  

Jen pro podnikatele?

Banky a úvěrové společnosti tento druh půjčky nejčastěji nabízejí podnikatelům a vlastnictví živnostenského listu si kladou za jednu z podmínek. Někteří poskytovatelé sice poskytují revolvingový úvěr i fyzickým osobám, v Česku se ale zatím nejedná o příliš rozšířenou službu.

Na stejném principu jako revolvingový úvěr ale fungují i kreditní karty, které jsou běžně dostupné pro nepodnikající. Další obdobou je pak kontokorent, který se váže na běžný účet.    

Platební disciplína

Mít stále nějaké peníze po ruce je příjemné. Ovšem je třeba pamatovat na to, že pravidelné splácení by mělo být samozřejmostí. A u revolvingu i kreditky toto platí dvojnásob. Tento typ půjčky totiž bývá zpravidla spojený nejen s vyšší úrokovou sazbou, ale především s  poměrně vysokými pokutami za pozdní splátky.

Přitom stále dostupná finanční zásoba, po které stačí jen sáhnout, je velkým lákadlem a člověk poměrně snadno ztratí přehled o tom, kolik už utratil na dluh. Každá takto utracená koruna totiž znamená znovu se zadlužit včetně úroku. A člověk tak stále vězí v dluzích a je obtížné se z této situace vymanit. A to jak z dluhu samotného, tak ze zvyku mít po ruce neustále peníze „navíc“.

Půjčky na principu revolvingu jsou proto vhodné jen pro klienty s dobrou platební morálkouzodpovědným přístupem k financím.

Před takzvaným „instantním zadlužením“ přitom varuje i řada neziskových organizací, které lidem pomáhají s oddlužením. Naopak Zonky, které nabízí běžné bezúčelové půjčky od lidí, vychází v nezávislých studiích jako jedna z nejlepších možností, jak si půjčit peníze. Například podle srovnání, která pravidelně zveřejňuje Člověk v tísni, patří právě Zonky ke společnostem, ve kterých přeplácíte nejméně.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013