O penězích

Skryté svědomí jménem registry

avatarUrl

Zonky

13. 12. 2019

ArticlePictureDetail

Ať už se rozhodnete půjčit si na cokoliv, vždy se objevíte v registru dlužníků, kam mají obvykle přístup bankovní, ale…

Ať už se rozhodnete půjčit si na cokoliv, vždy se objevíte v registru dlužníků, kam mají obvykle přístup bankovní, ale i nebankovní společnosti, které poskytují úvěry. Během chvíle pak zjistí, jak jste schopni splácet své závazky.

Registry jako krok první. Většina solventních společností si nedovolí připravit nabídku bez nakouknutí do registrů.

Ptáte se proč? Cílem není jen uspokojit poptávku po půjčce, ale u nás na Zonky i co nejvíce ochránit investory. Právě proto nemůžeme peníze půjčit každému. Seznamte se teď společně s námi s registry, které o vás mnohdy prozradí více, než byste si možná přáli.

Záznam v registru

Jak jsme už naznačili, registry o budoucím žadateli o  půjčku či úvěr prozradí mnohé. Ne vždy se však musí jednat o negativní informaci. Záznam v registru vzniká v momentě, kdy si půjčíte peníze. Co takové záznamy obsahují, následně ovlivníte vy sami. Půjčili-li jste si peníze a splácíte-li své pohledávky svědomitě a včas, je to pro vás výhra. Pozitivní záznam v registru totiž vypovídá o důvěryhodnosti a spolehlivosti klienta.

Pokud však záznamy vykazují nezodpovědné chování, jako jsou například opožděné platby či neuhrazené složenky, znamená to po jistou dobu téměř nulovou šanci na půjčku.

Jak ale takové registry fungují, co shromažďují a kdo do nich nahlíží?

Vaše záznamy budou z registru SOLUS smazány po třech letech.

Bankovní registr klientských informací

V tomto registru jsou zaznamenány všechny fyzické osoby, které v minulosti měly nebo mají úvěrovou smlouvu s bankou či stavební spořitelnou. Mluvíme zde o spotřebitelském úvěru, stavebním spoření, hypotéce či kontokorentu. Kontrolu tohoto registru může provést téměř každá banka v České republice. Přístup k záznamům však můžete získat i vy sami. Za poplatek v řádech stokorun si můžete požádat o výpis z registru, pomocí kterého si snadno ověříte, zdali je u vás vše v pořádku.

Nebankovní registr klientských informací

Nebankovní registr poskytuje informace nejen o fyzických, ale také o právnických subjektech. Shromažďovány jsou zde informace o nebankovních úvěrových produktech. Členem tohoto registru jsou všechny významné finanční instituce včetně Zonky.

Myslíte-li teď na to, že byste rádi smazali své údaje z registrů, zklameme vás. Vaše záznamy zůstanou v registrech po dobu čtyř let od splacení pohledávky. Nezodpovědný přístup k povinnostem se v tomto případě tedy opravdu nevyplácí.

SOLUS – Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům

Posledním registrem je SOLUS, který na rozdíl od bankovního a nebankovního registru neeviduje pouze závazky u finančních institucí, ale také pohledávky vůči telekomunikačním společnostem či dodavatelům energií. Nejčastějším prohřeškem, kvůli kterému se můžete do toho registru negativně zapsat, jsou nesplacené faktury mobilnímu operátorovi. Přístup do toho registru máme i my na Zonky. Vaše záznamy budou z registru SOLUS smazány po třech letech.

Zažádat o výpis z tohoto registru si můžete také sami, a to prostřednictvím elektronické žádosti.

Zodpovědně s registry a se Zonky

Špatná platební morálka se skutečně nevyplácí. Ani na Zonky není půjčka bez registru možná. Pečlivě nahlížíme do záznamů, a ačkoliv k vašim půjčkám přistupujeme individuálně, negativní záznamy nemůžeme přehlížet a ani s dostatečně vysokými příjmy nemusíte dostat vždy tu nejlepší nabídku.

Důvodů je hned několik. V případě negativního záznamu se odmítnutím půjčky snažíme předejít tzv. dluhovým pastím, do kterých se lidé se špatnou morálkou splácení či příliš mnoha půjčkami mohou dostat. Druhým, a stejně tak zodpovědným důvodem je ochrana prostředků našich investorů.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013