Už to není jen bydlení a konkurence taxíkům. Sdílená ekonomika roste všude. Podle odborníků brzy změní i svět financí…
Už to není jen bydlení a konkurence taxíkům. Sdílená ekonomika roste všude. Podle odborníků brzy změní i svět financí. Moderní technologické společnosti, které se pohybují v oblasti financí, a kterým se proto říká fintech, jsou na vzestupu na celém světě. V Česku je lídrem služba Zonky pro půjčování peněz mezi lidmi. Kdo jsou a co dělají největší fintech firmy světa?
Text: Pavla Francová, Foto: Profimedia
Je to podobné jako třeba s Amazonem, který dramaticky změnil svět obchodu. Také nové firmy ve financích, které využívají moderní technologie a principy sdílené ekonomiky rychle rostou. „Zatímco první generace fintech startupů přinesla víc peněz pro tradiční společnosti, druhá generace, která právě vzniká, začíná generovat vlastní zisk a zákazníky,“ komentuje trend Michal Pobuda z KPMG ČR.
Podívejte se na deset největších a nejzajímavětších fintech společností světa. Jejich jména zatím nejsou tak známá, ale mnoho odborníků věří, že brzy změní to, jak fungují tradiční banky, pojišťovny i další firmy, které mají co do činění s penězi.
Kdo jsou tedy top fintech firmy světa? Seznamte se:
1. Ant Financial (Čína)
Poskytuje finanční služby a patří pod obří čínský internetový obchod Alibaba. Má už neuvěřitelných 450 milionů aktivních uživatelů.
2. Qudian (Čína)
Zajišťuje hlavně mikropůjčky pro studenty, kromě toho nabízí i platformu pro správu financí. Díky možnosti plateb přes aplikaci olsovuje i ty, kteří zatím nemají klasické platební karty.
3. Oscar (USA)
Nabízí moderní zdravotní pojištění, pro které využívá datovou analýzu a personalizovaný přístup k lidem.
4. Lufax (Čína)
Představuje rozsáhlou platformu pro řízení a kontrolu osobního majetku. Spojuje služby půjčování peněz, investic, poradenství pro jednotlivce i firmy. Využívá big data pro moderní kontrolu investičních rizik.
5. Zhong An (Čína)
Poskytuje pojištění od zdravotního přes cestovní až po různé specializované služby na míru, jako je třeba pojištění majetku, léčebných ošetření nebo třeba investic.
6. Atom Bank (Velká Británie)
Moderní banka, která nemá pobočky, lidé ji využívají přes aplikaci. Pro ověření totožnosti využívá například rozpoznávání obličeje nebo hlasu.
7. Kreditech (Německo)
Nabízí několik služeb, mezi nimi digitální peněženku nebo manažera osobních financí, a poskytuje také půjčky. Ty poskytuje výhodněji než klasické banky, pro hodnocení zájemců o úvěr využívá totiž širší a méně tradiční zdroje dat.
8. Avant (USA)
Zprostředkovává půjčky a snižuje bariéry pro lidi, kteří by u banky neobstáli. Pro hodnocení rizika zájemců o půjčku využívá moderní technologie, široké spektrum údajů a speciální algoritmy, které pomáhají omezit počet neplatičů.
9. SoFi (USA)
Pomáhá hlavně mladým lidem urychlit jejich vstup do profesního života. Nabízí studentské půjčky, hypotéky a správu majetku.
10. JD Finance (Čína)
Poskytuje kompletní finanční služby od mikropůjček, správy majetku i osobních financí, crowdfunding přes platební metody až třeba po pojištění. S využitím moderních technologií se snaží snížit případná rizika, zvýšit tak efektivitu a díky tomu zlevnit služby pro své zákazníky.
Zdroj: Údaje vycházejí z žebříčku Fintech Top 100, který sestavily společnosti KPMG a H2 Ventures.
Většina z nejúspěšnějších globálních fintech firem se věnuje tomu, jak pomoct lidem a půjčit jim peníze výhodněji, než to dělají tradiční společnosti. V Česku je lídrem Zonky, který dává dohromady lidi, kteří mají peníze navíc a rádi je investují do těch, kteří si zrovna potřebují půjčit.
Jak to přesně funguje? Podívejte se na Zonky a přesvědčte se, že s půjčkami od lidí můžete ušetřit i vy.