O penězích

Rozhovory

Začněte hned, investujte po malých částkách a vytrvejte, radí investiční manažer PPF Real Estate Jiří Sýkora

avatarUrl

Zonky

26. 3. 2021

ArticlePictureDetail

Investiční manažer z PPF Real Estate Jiří Sýkora se letos umístil v prestižním žebříčku magazínu Forbes 30 pod 30. Kdy…

Investiční manažer z PPF Real Estate Jiří Sýkora se letos umístil v prestižním žebříčku magazínu Forbes 30 pod 30. Kdy v práci utratil svůj první milion, co by poradil těm, kteří s investováním začínají, a jak změnila investování pandemie?

Pamatujete si, kdy jste utratil svůj první pracovní milion?

Pamatuji. Začínal jsem po škole pracovat v consultingu, podílel jsem se na několika analýzách investic. Ale moje první skutečná investice byla až po mém nástupu do PPF. Po ohlášení Brexitu jsme s jedním kolegou začali sledovat investice v Anglii a nakonec jsme koupili jednu větší administrativní budovu v Londýně.

Do čeho se vyplatí investovat?

Vzdělání je nejlepší investice. Pokud bych mohl mladým lidem doporučit jednu věc, do které investovat, tak to bude právě škola. Pokud se na investice podíváme trochu více z finančního pohledu, tak se dlouhodobě vyplatí akcie, dluhopisy a nemovitosti. Pokud má člověk před sebou dlouhodobý investiční horizont, alespoň 10 let, tak se nejvíce vyplatí investovat do akcií. I nemovitosti dávají v dlouhodobém pohledu smysl. Výnos asi bude nižší než u akcií, ale budou naopak stabilnější.

Co byste poradil někomu, kdo s investováním začíná?

Začít investovat hned teď a po malých částkách každý měsíc. Ono se to nezdá, ale když začnete s malými investicemi v hodnotě například 500 Kč -1 000 Kč měsíčně, tak v horizontu 20 let budete mít klidně i milion.

Máte jedno zlaté pravidlo pro investování?

Nikdy neztratit peníze. Ale teď trochu z vážnějšího soudku - nikdy nemá smysl snažit se investice načasovat. Studie ukazují, že hlavním faktorem, který ovlivňuje celkový výnos, není kdy investici uděláte, ale celková doba, co investujete.

Co změnila v investičním světě pandemie?

Pandemie ukázala důležitost digitalizace a mít možnost investovat digitálně, bez nutnosti dělat investice osobně. A to jak u malých investic, tak u velkých transakcí. Už se to vše daleko více posouvá do digitálního světa.

Celý rozhovor najdete zde. Navíc si ho můžete jednoduše pustit jako podcast na Spotify.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013