9. prosince 2017

5 alternativních investic oproti akciovému trhu

Ondřej Bíba

Pokud již nechcete mít přebývající peníze zašité doma v polštáři, ale rozhodli jste se je rozmnožit, pak je tento článek právě pro vás. Dozvíte se v něm, jak investovat, aniž byste museli vstoupit na burzu cenných papírů.

  1. Sběratelské předměty

Ať už se jedná o umělecká díla, starožitnosti, nebo stará vydání komiksů, mají jedno společné: abyste na nich vydělali, musíte jim zatraceně dobře rozumět. Nejlepší strategií je koupit si takový kousek, jehož vlastnictví vám udělá skutečnou radost bez ohledu na jeho případné zhodnocení. Pokud vám v budoucnu přinese více peněz, než jste do něj vložili, pak je to příjemný bonus. Sběratelské předměty jsou navíc dobrým způsobem uložení peněz při nestabilitě (či přímo krizi) finančního trhu, a slouží tedy jako dobrý předmět pro diverzifikaci portfolia.

  1. Investice s garantovaným příjmem

Splaťte předčasně svoji půjčku! Zní to možná až příliš snadně, ale je to skutečně pravda. Pokud předčasně splatíte závazky ke kreditní kartě (nebo jiné půjčce), kde je vám průměrně účtován 10% úrok, daná investice bude mít výnosnost 10 %. Pokud tedy máte v současné době jakýkoli finanční závazek, přestaňte hledat a primárně předčasně splaťte vše, co dosud dlužíte. Jistou 10% výnosnost totiž hned tak nenajdete.

  1. Vložte peníze do něčeho s trvalou hodnotou

Investice do nemovitostí by vydaly na vlastní článek, ale shrňme jen několik bodů, proč se jedná o tak žádanou investici. Jak už jejich název vypovídá – nemovitosti jsou reálným investičním aktivem, které se hned tak z ničeho nevypaří. Oproti alternativním digitálním měnám a podílovým fondům zde máte jednu jistotu – i pokud jejich cena klesne, stále budete vlastníky fyzického pozemku či bytové jednotky. Kromě zhodnocení peněz v podobě růstu ceny nemovitostí vám navíc přinášejí možnosti příjmu z pronájmu.

  1. Investujte sami do sebe

To je vlastně ta vůbec nejjednodušší a nejméně riziková investice, kterou můžete udělat. A často ani nevyžaduje příliš peněz. Investujte do sebe tak, aby se zvedly vaše šance na budoucí navýšení příjmů. Může se jednat třeba o zapsání se do jednoho z mnoha kurzů prestižních světových univerzit. Pro jejich seznam se podívejte na www.open.edu nebo www.edx.org. Většina z nich je zdarma a zvládnete je z pohodlí domova.

  1. Investujte na Zonky

Investování na Zonky je založeno na principu tzv. peer-to-peer, tedy systému, kdy lidé půjčují lidem. Po odečtení poplatků a započítání rizika si investoři na Zonky v průměru přijdou na výnos v rozmezí 5–6 %. A je tu ještě jedna výhoda – daný typ investice nechává profitovat jak investory, tak i ty, kteří si půjčují. A to vše díky tomu, že banka s jejími nákladnými úředníky a pobočkami byla z celého procesu odstraněna.

Pokud se chcete stát jedním z více než 15 000 investorů, kteří již na Zonky zhodnocují své peníze, pak není nic snazšího. Registraci zvládnete za pár minut a začít investovat můžete už od 200 Kč.

Sdílet článek