Rady a tipy

5 finančních pravidel, kterých se držet po dvacítce — abyste po třicítce nebyli švorc

avatarUrl

Zonky

19. 1. 2017

ArticlePictureDetail

Přežít studentská léta je těžké. Dřete ve škole, pracujete, abyste měli na bydlení a občas se vám stane, že žijete o…

Přežít studentská léta je těžké. Dřete ve škole, pracujete, abyste měli na bydlení a občas se vám stane, že žijete o chlebu a vodě. Sháníte brigády a počítáte každou korunu. Určitě jste slyšeli, že nemáte utrácet víc než vyděláte, což ovšem není vždycky úplně jednoduché. Máme pro vás jednoduchá finanční moudra, která vám s tím pomůžou. Začněte je používat teď hned, poděkovat nám můžete až po té třicítce. 🙂 

Text: Natálie Veselá, Foto: Shutterstock

1. Uber je za odměnu!
Berte to jak doslova, tak i přeneseně pro další příjemné moderní vymoženosti, za které se platí. I když vás Uber na rozdíl od jiných taxislužeb nenatáhne, tramvaj zkrátka vyjde levněji. Ano, je zima, jdete pozdě na party a taxík láká. Jenže je dost pravděpodobné, že až se budete vracet nad ránem domů, budete ho potřebovat o dost víc.

Pokud se mentálně nastavíte tak, že se „praštíte přes kapsu“ jenom výjimečně, jste na nejlepší cestě ušetřit. Naučte se výdaje plánovat. Když budete přesně vědět, kolik můžete a hlavně chcete týdně nebo měsíčně utratit, nebudete vyhazovat peníze tam, kde to není potřeba. A neplatí to jenom pro taxíky. Hromadu peněz stojí i jídlo v restauracích, bydlení, oblečení a zábava. De Lux verzi si schovejte k narozeninám, zbytek roku volte lidovější standard.  

2. Znalosti jsou fajn, iniciativita je víc
Relevantní znalosti a dovednosti vám pomůžou získat práci. Akceschopnost vám ale pomůže přežít. Pokud je vaší životní vášní obor, který jste vystudovali a umíte navrhnout prima bydlení nebo sestavit kupní smlouvu, gratulujeme.

Vaší tajnou ekonomickou zbraní se ale už na škole může stát koníček nebo skrytý talent.

Třeba výroba loutek nebo šperků, které pak nabídnete k prodeji přes web. Neohrnujte nad tím nos. Konvenční kariéra vás ani později nemusí uspokojovat jak byste čekali a taky nemusí nutně znamenat dostatek peněz. A nebo se ze dne na den rozplyne. Pojistkou proti tomu může být právě takový nenáročný „vedlejšák“. Co vy víte, třeba vám časem nahradí tu původní, „opravdovou“ práci.

Investujte do své budoucnosti. Jestli v Legu nebo na Zonky, to je na vás.

3. Naučte se investovat do sebe a své budoucnosti
Myslet na to, že vám jednou bude sedmdesát, je teď samozřejmě sci-fi. Ale pravděpodobnost, že se tak stane, je poměrně vysoká. 🙂 Nejlepší způsob, jak se připravit na pohodový důchod, je odložit si na něj, co můžete (ideálně 10 % z vašich příjmů). Investovat do zlata, do Lega, do půjček od lidí na Zonky, do akcií, jak je libo. Když s tím začnete ve 22, můžete jít do důchodu i o milión bohatší, než když začnete ve třiceti. A to už jsou slušné peníze. Průměrné roční výnosy na burze cenných papíru jsou kolem 7 %, na Zonky 6 %. Narazili jste na investici, která slibuje vyšší procento? Pak je s ní spojeno i vyšší riziko, takže to zase nepřestřelte.

4. Pamatujte si: Pověst máte jen jednu
Vaše bonita neboli credit score je poklad, který je třeba opečovávat a chránit už když je vám dvacet. Omyly, kterých se dopustíte dneska (poplatky za vymáhání, neřešené dluhy z kreditek nebo nesplacené pokuty za jízdu na černo, exekuce), se s vaší finanční pověstí potáhnou příští desetiletí.

Pokud už jste nějakou finanční kravinu udělali, nemá cenu se bičovat. Soustřeďte se na to, jak se škraloupů zbavit.

Každý z nás někdy potřebuje nebo bude potřebovat půjčit peníze. Pokud máte ale už od studií credit score mizerný, může být později problém vzít si hypotéku nebo třeba koupit auto. Takže ho udržujte tak čistoskvoucí, jak jen můžete.

Zvykněte si řešit svoje finance s partnerem. Možná předejdete spoustě problémů.

5. O penězích se mluví!
Je zdravé a produktivní vypěstovat si návyk probírat vaše finance s důležitými lidmi vašeho života, jakkoli vám to nepřijde běžné. Podle evropské studie z roku 2015 nezná 43 % lidí výši platu svého partnera. Jenomže pravidelné diskuze o penězích vám umožní být ohledně finančních záležitostí společně mnohem obezřetnější. Vyhnete se tak i zbytečným hádkám a mlžení o penězích v rodině.

A pak je tu váš šéf, který ve finále o obsahu vaší peněženky rozhoduje víc, než kdokoli jiný. I s ním se vyplatí komunikovat víc, než byste třeba považovali za nezbytně nutné. Férové, čestné a slušné jednání se totiž počítá. 

Neslibujte zázraky na počkání a nemožné do druhého dne. Ten, kdo je ochoten zemřít pro firmu, se většinou odměny ani úcty nedočká.

Prostě dělejte svou práci dobře. A pak se nebojte říct si o přidání. Strašně málo lidí se odhodlá říci si za rozumných okolností o rozumné zvýšení platu, ačkoli průzkumy ukazují, že snad jen 2 % procenta šéfů to považuje automaticky za nevhodné. Takže se nebojte. A ať se vám daří!

Pečujete o svoje finance jak to jde, ale přesto potřebujete založit? Třeba proto, že si chcete připlatit za lepší vzdělání nebo už rozjíždíte vlastní projekt a bez investice to nejde. Pokud vám nemůže pomoci nikdo z rodiny nebo přátel, neváhejte a půjčte si od lidí. Na Zonky.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013