24. dubna 2019

5 největších mýtů o refinancování

Lucie Telievová

Možná to znáte. Splácíte vysoké sumy a chtěli byste to změnit. Jenže se bojíte, že je to příliš složité. Často se totiž stává, že vám v bance řeknou A, ale až doma se dočtete ještě i B, a pak se nestačíte divit. Proto vám prozradíme pět mýtů o refinancování!

Půjčky

V Česku má půjčku skoro polovina lidí, a to od mikropůjčky třeba na telefon až po hypotéku na bydlení. Ne každá taková půjčka je ale výhodná. Proto se často vyplatí ji refinancovat, případně více malých půjček sloučit do jedné. Můžete si tak zajistit výhodnější podmínky, a dokonce ušetřit!

  • Konsolidace znamená sloučení několika půjček do jedné velké. Zpřehledníte si tak splácení a pravděpodobně snížíte samotné splátky. Další výhodou je možnost snížení úroku.
  • Refinancování je splacení úvěru úvěrem. Ideálně tedy s lepšími podmínkami, pokud vám nevyhovují ty stávající. Máte možnost si splácení rozložit na delší dobu a měsíčně tak dosáhnout nižší splátky, nebo naopak zkrátit dobu splácení.
Pokud se rozhodnete svou půjčku refinancovat, vždy se pečlivě seznamte se všemi podmínkami
Pokud se rozhodnete svou půjčku refinancovat, vždy se pečlivě seznamte se všemi podmínkami

5 mýtů o refinancování

  • Běh na dlouhou trať

Možná jste i vy slyšeli, že pokud si chcete zajistit lepší podmínky, pak budete muset obejít všechny možné i nemožné banky. Není to tak úplně pravda. Nejlepší je, když si sednete k počítači a na webu dané banky si zjistíte vše potřebné. Pokud byste i poté měli nějaké nejasnosti, stavte se na pobočce té konkrétní banky. Navíc existují i různé srovnávače půjček, které vám taktéž mohou pomoci při rozhodování.

  • Nejdůležitější je úroková sazba

Tento mýtus patří mezi ty nejrozšířenější. A také nejnebezpečnější. Při srovnávání jakýchkoliv půjček je hlavní roční procentní sazba nákladů (RPSN). Díky ní totiž lépe vyhodnotíte, jestli se vám půjčka vyplatí. Úroková sazba totiž není všechno, půjčka se může prodražit o další náklady, se kterými ani nepočítáte. Typicky povinné poplatky za zřízení, vedení či pojištění půjčky.

  • Příliš velké papírování

Ani to už dnes není pravda. Dnes už nepotřebujete stohy papírů. Většina finančních institucí typu Zonky a jiných moderních bank je „online“. A tak většinou postačí doložení opravdu nutných dokumentů (například potvrzení o výši příjmu), vaše doklady a počítač. Leckdy se dá taková transakce podepsat i kódem v SMS.

  • Úrokové sazby jsou pořád stejné

Není tomu tak. Za poslední dobu se úrokové sazby opravdu citelně snížily. V průběhu loňského roku byly dokonce nejnižší vůbec. Díky refinancování je proto o moc jednodušší zajistit si výhodnější podmínky.

  • Všude nabídnou to samé

Naopak. Dnes funguje dokonce i jakási konkurence. Nicméně vždy musíte být obezřetní, odkud si půjčujete. Nenechejte se zlákat nabídkami z reklam, a než něco podepíšete, pečlivě se seznamte se všemi podmínkami.

Pokud se rozhodnete svou půjčku refinancovat, vždy se pečlivě seznamte se všemi podmínkami. Nejdůležitější informace často bývají skryty za nesrozumitelné termíny anebo napsány malými písmenky někde pod čarou. Jestli vám tedy není cokoliv jasné, ptejte se vždy na pobočce. Není-li vám bankovní asistent schopen vše řádně vysvětlit, raději nic nepodepisujte. Mohli byste být pak nemile překvapeni.

Sdílet článek