včera, 4. ledna 2019

5 předsevzetí do nového roku

Linda Hubičková

Mnozí z nás si před koncem roku dali nové cíle a předsevzetí, které v různé míře po další rok (ne)dodržují. Známe to všichni. Zhubnout pět kilo, více sportovat, méně pít, překonat strach z výšek a pak skočit padákem. Je to správné, všichni bychom se měli zamyslet a do nového roku vstoupit s novou motivací.

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká předsevzetí si stanovit, abyste ulehčili své peněžence a přilepšili osobnímu nebo rodinnému rozpočtu? Stanovte si společně s námi několik novoročních předsevzetí a rozhodněte se je splnit!  

1. PLAŤTE VČAS

Oddalujete placení? Platíte účty až po jejich splatnosti? Pak si do nového roku stanovte právě toto předsevzetí. Včasným zaplacením svých povinností si nejen lépe naplánujete měsíční i dlouhodobý rozpočet, ale také předejdete nepříjemným situacím. Pro všechny opakující se platby se vám vyplatí nastavit trvalý příkaz.

Pozdním placením můžete dostat penále, které jste následně povinni zaplatit. Kromě toho můžete v bankovních institucích získat špatnou reputaci, která v budoucnu může zapříčinit odmítnutí poskytnutí půjčky. V extrémních případech pak špatná platební morálka vede k vymáhání a exekuci.  

2. PŮJČUJTE SI S ROZMYSLEM

Zamýšlíte-li si v novém roce půjčit peníze, vyhodnoťte nejdříve, jestli je to opravdu nutné. V případě kladné odpovědi na tuto otázku nezapomeňte, že peníze si často půjčujete na několik měsíců nebo let. Nedělejte proto unáhlená rozhodnutí, půjčky pečlivě porovnávejte a vyberte tu nejvýhodnější.

3. SPOŘTE NA DŮCHOD

Z průzkumu České bankovní asociace vyplývá, že více než jedna třetina obyvatel stále nespoří žádné finanční prostředky na důchod. Polovina Čechů pak nemá podle průzkumu představu, jakou částku by měli mít na penzi naspořenou. Odborníci se nejčastěji shodují na dvou pravidlech, která zároveň zodpovídají otázky, kdy začít spořit a jakou částku. Začněte spořit hned a odkládejte si alespoň deset procent měsíčního příjmu.  

4. ZHODNOCUJTE SVÉ PENÍZE

Daří se vám měsíčně ušetřit alespoň menší část peněz? Výborně! Co ale s takovými financemi dál? Odkládáte je na běžný účet nebo postaru do obálky? Nezapomínejte, že v takovém případě se peníze nejen nijak nezhodnocují, ale také v případě inflace ztrácejí svou hodnotu. Vzdělávejte se proto v oblasti financí a poznávejte nové způsoby, jak své peníze investovat a zhodnocovat.

5. BUĎTE ŠŤASTNÍ

Trápíte se v práci a nebaví vás už vaše pracovní náplň? Rozhodněte se ke změně! Statisticky byla v roce 2018 nezaměstnanost nejnižší v historii České republiky. To znamená, že nabídky zaměstnavatelů převažují nad poptávkou potenciálních zaměstnanců. A to také znamená, že je to příležitost právě pro vás. Nemusíte se tedy bát, že novou práci neseženete. Udělejte první krok a nebojte se změnit zaměstnání, být v práci opět šťastní a spokojení.  

Sdílet článek