20. ledna 2017

Nejžhavější fintechové startupy. Nové finanční technologie naše životy změní divočeji, než vynález mobilu.

Profilový obrázek

Text: Jan Strmiska

Po revoluci v komunikacích, která ještě doznívá v nových sociálních sítích, teď nastupuje průmyslová revoluce nové generace 4.0 s umělou inteligencí, chatboty a augmentovanou realitou. Jenže jak to všechno budeme platit? Budeme stále chodit na poštu se složenkami a pro úvěry do banky? Evidentně ne.

Vlci z Wall Streetu kalí skvěle, ale finančně jsou už trochu demodé.

Co je to fintech?

Peníze stojí za vším. Takže vylepšení finančních služeb je právě na ráně. Po úspěchu systémů jako PayPal se tak klepou židle pod klasickým bankovním systémem. Za posledních přibližně deset let do tohoto segmentu vstoupila řada technologických dravců, kteří chtějí změnit vztah k našim růžovým prasátkům. V Česku zatím za zmínku stojí jen crowdfunding HitHit a půjčky od lidí na Zonky. Porozhlédli jsme se tedy po inspiraci venku.

Betterment
Nejen androidi sní o robotických finančních poradcích

Svět finančního poradenství a investování, to může být velice nákladné na znalosti a sledování trhu. Když máte hodně peněz, můžete si dovolit profíky. Když máte peněz mnohem méně, můžete si teď dovolit počítačovou inteligenci. Roboporadci jsou software pro automatizované investování. Chová se to jako normální finanční poradce, ale za zlomek nákladů.

U Bettermentu zákazníci oceňují průhlednou strukturu poplatků, takže vždy víte, kolik vás to přesně bude na konci stát. Což, jak všichni investoři ví, není obvyklé.

Všechny transakce probíhají on-line a plně automatizovaně. Společnost nemá žádné obchodníky ani poradce. Betterment nemá pro zákazníky ani žádná investiční minima. Poplatky za vedení účtu jsou odstupňovány mezi 0,15 % a 0,35 % celkových aktiv.

Algoritmy pro vytváření portfolií využívají především Blackův-Littermanův model (což zní podle nás dost vědátorsky na to, aby to dávalo smysl) a pak taky behavioralní asset management. To je taková ta trendy ekonomie postavená na studiu vzorců chování lidí okořeněná sociologickým slangem. Betterment pochází z New Yorku a spravuje už 5 miliard dolarů. Této částky dosáhli jako první z finančních robotů v červnu 2016.

Dovedete si představit, že na Tinderu dnes někdo napíše, že má „závazky“, v překladu děti? Závazky jsou trapně zastaralé. Chceme jen vyzobávat ze všeho to nejsladší, užívat si svobody a tu otravnou část věci nechat na někom jiném. Ve vzduchu už visí oustourcing vychovávání dětí.

Robinhood
Bohatým dávat a chudým taky

S ještě originálnějším způsobem investičního roboporadenství přišla služba Robinhood z Palo Alto. Nechtějí za svůj investiční servis a obchodování na burze vůbec žádné poplatky!
Jestli vás zajímá, na čem chtějí vydělávat, tak chtějí investovat všechny zůstatky na účtech klientů, které momentálně nejsou zainvestované. Druhá věc, na které chtějí trhnout peníze, je maržové obchodování, tedy obchody na úvěr zákazníka.

BillGuard
Aplikace pro hledání úspor

Tohle je appka, která byla původně navržena na to, aby odhalila skryté poplatky na vašem účtu a taky to, o kolik vás okrádají kreditky. BillGuard obsahuje ale i nástroj, který uživatelům umožňuje sledovat výdaje a obraty na účtu. Nastavit si můžete i zaslání oznámení, pokud nakupujete jinde než obvykle. To funguje jako bezpečnostní opatření proti krádeži karty.

Square
Už i na poště se dá platit kartou

Square založil Jack Dorsey, otec Twiteru. Tohle v Americe naprosto změnilo způsob zpracování kreditních karet. Ještě si určitě pamatujete dobu, kdy měli malí obchodníci problém brát kreditky a vyžadovali jen hotovost. Dnes už ani u nás žádná větší vietnamská večerka nemá problém s kartou. A dokonce už i pobočky České pošty. Možná se tam dozvěděli o evropské obdobě Square. Je to švédský produkt iZettle. Je modifikovaný pro evropské trhy a obchodníkům nabízí zdarma čtečku karet.

Moderní finanční služby jsou cool. Švédové iZettle.

Něco podobného nabízí i appka a startup Flint pracující s foťákem na mobilu pro skenování čísla karet zákazníků. Není tak potřeba žádná speciální čtečka.

TransferWise
Pošli to dál a nespleť to

Londýnská služba pro mezinárodní převody peněz od autorů Skype. Jsou pokládáni za jedny z „originálních finančních revolucionářů“. Běžné banky i ostatní služby si totiž spoustu poplatků schovají do „směnných kurzů“, aniž byste si toho vůbec všimli. TransferWise je opět naprosto transparentní. Odborníci tvrdí, že služba je až 7x levnější než běžné systémy. Za posledních 5 let převedli už 5 miliard dolarů.

Podobně významný servis zabývající se převody peněz je další londýnský startup Currency Cloud. Ti se více zaměřují na podniky a zpracovávají už 15 miliard dolarů ročně.

eToro
Obšlehněte ostatní investory

Hodně originální investiční služba postavená na sytému sociálních sítí. eToro uživatelům umožňuje kopírovat investiční strategie ostatních obchodníků, pokud jim připadají úspěšné. Je to sice podpora stádního chování, ale i taková strategie může fungovat.

Dočetli jste až sem, takže už víte, že fintechové peníze nejsou na první pohled tak sexy jako zprávy v Blesku kdo s kým. Jsou to ale způsoby, jak technologie odstraňují přísavky za staletí nabalené na tradičních penězovodech a narovnávají způsob, jak peníze skutečně používáme. Naše životy tak změní fintech mnohem víc než Ovčáček a Linda Rybová dohromady. Díky bohu.

Mrkněte, jak můžete podílet na českém fintechovém startupu Zonky:

Sdílet článek