8. ledna 2018

Bitcoin jako bublina, nebo investice budoucnosti?

Ondřej Bíba

Bitcoin byl v roce 2017 nejrychleji rostoucím aktivem. To mělo za důsledek, že bylo těžké prožít předchozí měsíce, aniž byste o něm ani jednou neslyšeli. Jedna otázka je tedy nasnadě: vyplatí se do bitcoinu investovat i dnes?

Co je to bitcoin

Bitcoin je typ digitální měny (nejčastěji se setkáte s označením kryptoměna), která vznikla v roce 2009 jako reakce na probíhající finanční krizi. Bitcoin není regulován centrální bankou, není ničím krytý a nemá žádnou fyzickou podobu. Jeho výhodou je, že nabízí lidem alternativu k tradičním bankovním platebním metodám.

Než se zaměříme na to, zda se dnes vyplatí do bitcoinu investovat, podívejme se na témata, která se v jeho spojitosti nejčastěji objevují – faktory ekologie a bezpečí.

Bitcoin a bezpečí

Navzdory obecně převládajícím obavám je bitcoin bezpečnou investicí z toho hlediska, že daná síť je vysoce odolná vůči internetovým útokům („hackingu“). Vše má ovšem i svou odvrácenou stranu. Díky tomu, že bitcoin není nijak regulován ani cenzurován, se bitcoinů v případě, že vám je někdo lidově řečeno ukradne, pravděpodobně už nikdy nedohledáte.

Bezpečí bitcoinů má stále své mouchy.

Na internetu si můžete přečíst o řadě podvodů, které cílí na nezkušené uživatele. I když je tedy protokol, na kterém bitcoin funguje, relativně bezpečný, pokud naletíte zlodějům, vaše bitcoiny už nikdo nevypátrá.

Bitcoin a ekologie

Asi vás napadla otázka, kde se tedy bitcoiny berou. Možná jste už zaslechli, že bitcoiny vznikají pomocí tzv. „těžení“. V základu této měny je však dané to, že bitcoinů je dopředu jen omezený počet a s každým vytěženým bitcoinem rostou výpočetní nároky na těžbu toho dalšího.

S výpočetním časem souvisí i obrovské množství elektrické energie potřebné k jeho těžbě.

I přesto, že dnes většina energie na těžbu bitcoinu pochází z hydroelektráren, které neznečišťují ovzduší, mohla by být vyprodukovaná energie použita k jiným účelům. V současné době odpovídá energie potřebná na vyprodukování jednoho bitcoinu emisím 60 metrických tun oxidu uhličitého.

Bitcoin jako investice

Navzdory zmíněnému ekologickému znečištění neunikl bitcoin (a spolu s ním i další kryptoměny) pozornosti investorů. Zatímco v předchozích letech jste si za jeden bitcoin mohli dovolit zaplatit oběd ve fastfoodu, dnes se za stejnou jednotku můžete vydat na pohodlnou cestu kolem světa.

V roce 2017 jsme mohli pozorovat růst jeho hodnoty o astronomických 900 %.

Bitcoin je vystaven mnoha spekulacím o jeho budoucnosti.

Zatímco v lednu jste jeden bitcoin (jednu jednotku této kryptoměny) mohli pořídit za zhruba 1000 dolarů, v době psaní tohoto článku se jeho hodnota pohybuje na hranici 14 000 dolarů.

Bublina, co může splasknout

Spolu s tím, jak hodnota bitcoinu narůstá, se množí i obavy z jeho podobně rychlého propadu. Oproti původnímu použití bitcoinu jako platidla se totiž stále více stává způsobem pro uložení peněz. Tím se však také stává více a více náchylným vůči finančním spekulacím, přičemž mnozí finančníci jeho osud přirovnávají k internetové bublině, která neslavně splaskla v roce 2000. V případě propadu ceny bitcoinu nezbude jeho vlastníkům v ruce nic reálného, neboť jeho hodnota je určena pouze komunitou jeho uživatelů a vlastníků.

Oproti bitcoinu představují peer-to-peer platformy, jakou je třeba Zonky, relativně bezpečnou formu investování. Při investování na Zonky jste vůči podobným výkyvům nálady investorů imunní a u každé půjčky jasně vidíte podstoupené riziko a také procentní výnos.

Investovat můžete začít již od 200 Kč a registraci vyřídíte online a během pár minut. Začít úročit své peníze tak můžete již dnes.

Sdílet článek