dnes, 17. prosince 2017

Bitcoin: měna, která nepatří nikomu

Lucie Telievová

Bitcoin je speciální forma digitální měny, takzvané kryptoměny. Není tisknutá, třeba jako naše české bankovky, a nikdo ji neřídí ani nereguluje. Možná proto je čím dál tím oblíbenější.

„Pachatelem“ je neznámý softwarový vývojář

Bitcoin navrhl jistý, tehdy neznámý Satoši Nakamoto jako elektronický platební systém založený na matematických důkazech. Cílem bylo vytvořit měnu nezávislou a elektronicky přenosnou (a tím pádem rychlou) a s velmi nízkými transakčními náklady.

Něco na tom bitcoinu je

Tato měna prostě neexistuje ve fyzické podobě a není kryta zlatem, stříbrem, diamanty ani jinou měnou – stojí čistě na matematice, jedná se pouze o sekvenci nul a jedniček v počítači. Netiskne se, ale „těží se“ pomocí výpočetního výkonu, což je založeno právě na matematických principech, které konečnou produkci omezují na 21 miliónů bitcoinů. Někdo je musí „vyrobit“. Na rozdíl od centrální banky, která, když potřebuje víc peněz v oběhu, si je prostě vymyslí a natiskne. A tím samozřejmě sníží jejich hodnotu. To se bitcoinu nestane.

Detailní zákulisí toho, jak to funguje, je poněkud náročnější, ale běžný uživatel to vlastně vůbec nemusí řešit.

Úplně zjednodušeně to si to ale představme následovně: Máme třeba Řehoře, který chce zaplatit Stanislavovi 1 bitcoin (BTC). A tak jednoduše napíše něco jako: „Já, Řehoř, tímto převádím Stanislavovi 1 BTC.“ A následně tuto zprávu digitálně popíše a pak ji pošle onomu Stanislavovi. Proč je to bezpečné? Protože tato zpráva „Já, Řehoř,…“ není poslána jenom Stanislavovi, ale všem účastníkům bitcoinové sítě. Oni všichni si historii každé transakce ukládají ve svém počítači. U každého BTC je vedená evidence, komu v danou chvíli patří. Pokud je všechno v pořádku, pak členové sítě transakci uznají (za což jim náleží malý poplatek) a přidají ji na konec transakční historie. Nakonec o tom dají vědět Řehořovi i Stanislavovi. Tím je transakce ověřená. Řehoř tedy měl 1 BTC, ale už ho nemá, nyní je vlastníkem Stanislav – a je to zapsáno v historii.

Bitcoiny jsou v poslední době velmi oblíbeným investičním nástrojem.

Každého asi napadne, co by se stalo, kdyby byl náš Řehoř podvodník a už na počátku transakce ten 1 BTC neměl. Inu, transakce by neproběhla. Tento systém je navržen tak, že kdyby Řehoř se snažil bitcoinové komunitě namluvit svou „cinklou“ transakční historii, ignorovali by ho. Musel by mít jedině silnější počítač než všichni členové dohromady. A to není jen tak, protože i dnes, kdy je síť bitcoinu co do velikosti zanedbatelná, převyšuje svým celkovým počítačovým výkonem nejrychlejší počítač světa dokonce několikanásobně.

Bitcoin pod lupou

 • Nepodléhá žádné autoritě. Ani státní, ani soukromé. Tudíž není nebezpečí podvodu ani znárodnění státem.
 • Systém je trvalý. I kdyby vyhořela polovina počítačů na světě, stačí jen jedna kopie od kteréhokoliv člena bitcoinové komunity a bude fungovat dál.
 • Bitcoiny můžete posílat po celém světě a nepotřebujete k tomu žádného prostředníka. Taková banka potřebuje jiné korespondenční banky.
 • A je to fofr. Samotná transakce trvá zhruba stejně jako odeslání e-mailu. Její ověření pak dostanete každých 10 minut. Převod z jedné banky do druhé trvá klidně i den.
 • Bitcoiny jsou prostě pravé z principu věci. Nemusíte tak běhat třeba za zlatníkem nebo do banky, aby vám ověřili jejich pravost. Navíc je bitcoinová síť zajištěna kryptografií a silným šifrováním, které je ve známém vesmíru neprolomitelné.
 • Je anonymní. Ačkoliv o vaší transakci ví celá síť, nepodepisujete ji svým jménem, ale pouze číslem účtu (taková bitcoinová adresa o 34 znacích). Tedy něco jako 1sd2co5df352aFlKtDMb8SFs7d987 zaplatil 1 BTC ve prospěch 149we5d23rfoi9487n897Td5JNF8EfW.
 • Bitcoiny celkem jednoduše směníte za jakoukoliv jinou měnu ve světě, nemusíte do směnárny. Jsou celosvětové a můžete je poslat protinožcům, ale i kamarádovi sedícímu vedle vás.

Bitcoiny můžete posílat po celém světě bez jakéhokoli prostředníka.

Je čeho se bát?

Ač se zdá, že BTC má samé výhody, najde se i pár věcí, které nepotěší.

 • Pokud vám někdo ukradne digitální podpisy k vašim účtům, bude z nich moct navždy platit. Používejte tedy dostatečně silné heslo. Když ale toto složité heslo zapomenete, už se ke svým bitcoinům nikdy nedostanete.
 • Bez internetu nedáte ani ránu. Potřebujete být online, jinak to nefunguje.
 • Hodnota bitcoinu není stabilní. Můžete být tedy překvapeni jak mile, tak i nemile. Navíc je úplně virtuální a nejde ho použít jako například zlato. Pokud by klesla poptávka, může jeho hodnota spadnout klidně na nulu.
 • Jestli s ním chcete platit (třeba za kávu), najdete spíš málo míst, kde to jde. Ale jejich počet spolu s oblibou stoupá.

Bitcoin je fenomén dnešní doby a často se používá jako investice. Přestože má spoustu specifik a velkých výhod, najdou se i nevýhody, kvůli kterým je potřeba zvažovat, jak moc věříte v jeho dobrý vývoj. Pokud jste spíš konzervativní investor, Zonky vám nabízí jednoduchou možnost, jak výhodně a s minimálním rizikem zhodnotíte své peníze.

Sdílet článek