3. ledna 2018

Čech, Mars a Hollywood v jedné osobě

Tereza Sládková

David Rejl. Odvážný Čech, který pracoval v Hollywoodu, a to s osobnostmi jako Jack Lemmon, Gregory Peck, Burt Lancaster, Bob Hope, Victoria Principal a další. Ve svém nakladatelství stál u zrodu mediální hvězdy Johna Graye, autora světově známé knihy Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.

Kdy jsi odešel do zahraničí?

V roce 1979 jsem emigroval z komunistického Československa do Rakouska. Věděl jsem, že chci být svobodný. Poznávat svět a cestovat. Toužil jsem ale hlavně poznat sám sebe. Chtěl jsem překročit nejen hranice své domoviny, ale i svůj vlastní stín. Prošel jsem si utečeneckým táborem, který byl tvrdou školou. Ale to náročnější, to mě ještě čekalo v USA.

Proč právě USA?

Měl jsem možnost zůstat v Rakousku, kde mi dali politický azyl, nebo emigrovat do Austrálie, Kanady a USA. Tušil jsem, že v USA to bude pravděpodobně nejtěžší ze všech zemí, ale že to bude stát za to. A měl jsem pravdu! Amerika je neuvěřitelně tvrdá země a vytáhne z člověka buď to nejhorší, nebo to nejlepší. Nikdy jsem nelitoval! Američané mají velké srdce. Pokud je člověk upřímný a na nic si nehraje, vždy jsou připraveni pomoci. Díky nim jsem našel v USA svůj druhý domov.

Život vás učí být lepším člověkem.

V čem jsou lidé v USA jiní než v ČR?

Vždy se smíchem říkám, že Američané mají na vše otázku a Češi na vše odpověď. Je to samozřejmě nadnesená věta, ale je v ní kus pravdy. Amerika především nastavuje člověku zrcadlo. Tlačí vás svým tvrdým životem být zodpovědný za svůj vlastní život, své spoluobčany, své město, svou zemi. Většina lidí nečeká, co pro ně udělá stát nebo druzí. Budují si svůj život, své štěstí sami. Od policisty přes starostu až po politiky si tito lidé uvědomují, že byli do svých pozic dosazeni lidmi a těm se budou za své konání zodpovídat. Lidé věří, a je tomu opravdu tak, že pokud se jim něco nelíbí, mohou to také změnit, pokud se za to svým životem postaví.

Vždy vám život nastavuje zrcadlo.

Jak tě USA ovlivnily?

Velice rychle jsem pochopil, že pokud chci se svým životem něco udělat směrem k lepšímu, musím se začít také ptát. Začít být zase „malým“ dítětem, které se učí mluvit, učí se v novém světě chodit. Mít jako malé dítě otevřené srdce k novému poznání, k novým moudrostem. Otevřely se přede mnou nové cesty a hory, které bylo třeba zdolat. Prošel a ještě stále procházím osobním růstem, který nikdy za našeho života nekončí. Vždy se dá na sobě něco „vylepšit“.

USA jsou pro Davida druhým domovem.

Pomáháš lidem, co tě k tomu vedlo?

Kdykoliv se člověk dotkne nějaké pravdy, kterou si ověří svým životem, je přirozené se o ni dělit s druhými. O tom je přece rodičovství, přátelství, mentorování. Chci životu a lidem vrátit to krásné, co dali mně.

Proč právě skrze semináře?

Od dětství miluji stát před lidmi. Miluji humorným způsobem říkat vážné věci lidem, kteří jsou pak daleko otevřenější je přijímat a odzkoušet ve svých životech. Je to několikahodinové setkání, které může radikálně změnit člověka. Přestane vám být záhadou, proč se vy i druzí chovají určitým způsobem a co lze změnit a co ne. V tom poznání přijímáte lépe sám sebe i lidi kolem vás. Hlavně to je veliká legrace, nejen suché poučování.

Pro banky jsem ‚tvrdý oříšek‘.

Jak do tvého příběhu vstupuje Zonky?

Tím, že se teď zdržuji hodně v ČR a vlastním tu několik nemovitostí, začal jsem je pronajímat. Roky jsem žil v USA, a tak nemám v ČR skoro žádnou finanční historii. Občas potřebuji „rychlou investici“, když vidím dobrou nemovitost. Banky nevědí, co se mnou. Zonky mě zaujalo svým pozitivním konceptem. Líbí se mi, že to není jen instituce, ale že tu jsou lidé – investoři, kteří investují do lidských příběhů. Stačí si otevřít tržiště a co příběh, to člověk. Lidé se svými příběhy o naději, radosti a očekávání. Lidé, kteří se těší na své nové auto, novou zahradu, opravenou střechu, ušetřené peníze. Půjčením peněz však nic nekončí, naopak je to začátek příběhu.

Zaměstnanci Zonky svým lidským přístupem pomáhají tyto příběhy naplnit a uskutečnit. Víte, jakou sílu dává 250 investorů, kteří investovali právě do vašeho příběhu a spolu s vámi věří, že i váš příběh je příběhem s dobrým koncem? A o tom je život! Pomáhat druhým uskutečnit své sny. A to mám se Zonky společné.

button_chci_nezavaznou_nabidku_cervena

A pokud si i vy chcete uskutečnit své sny, ať jsou jakékoliv, tak neváhejte a zkuste to s námi. Online a jednoduše můžete získat až 500 000 Kč. Zkuste si vyplnit nezávaznou poptávku na Zonky.cz.

Sdílet článek