O investování

Česko stárne a důchody nestačí. Senioři vsázejí na podnikání a investice

avatarUrl

Zonky

21. 8. 2018

ArticlePictureDetail

Celý život pracovali, ale ani po šedesátce si často nemohou dovolit užívat si zasloužený odpočinek. Penze totiž často…

Celý život pracovali, ale ani po šedesátce si často nemohou dovolit užívat si zasloužený odpočinek. Penze totiž často vystačí jen na základní potřeby seniorů, kterých navíc stále přibývá. Do roku 2030 by měli tvořit skoro čtvrtinu všech obyvatel Česka, což by mohlo výše penzí ještě snížit. Ne každý člověk si ale může dovolit ve vysokém věku pracovat, a tak je nejvyšší čas zkusit něco nového – třeba začít podnikat anebo chytře investovat.

Můj dům, můj hrad

Starší lidé nejčastěji vnímají jako investici vlastní bydlení. Podle posledního sčítání lidu, domů a bytu z roku 2011 bydlí v Česku 40 procent lidí ve vlastním domě a dalších 30 procent v bytech v osobním vlastnictví. Procento lidí, kteří vlastní nemovitost, přitom stoupá právě s věkem a důchodců, kteří jsou odkázáni na placení nájmu, je v Česku jen několik desítek tisíc.

Nemovitost může člověk v případě potřeby prodat nebo pronajímat a peníze nechat výhodně úročit nebo investovat. Není to ale pro každého. Pokud senior prodá střechu nad hlavou, musí často počítat s jinými výdaji – například s nájemným za náhradní byt. A když svůj dům pronajme, zpravidla k tomu ještě přibudou náklady na rekonstrukci a průběžnou údržbu.

Další možností, jak naložit s nemovitostí, je obrácená hypotéka. Ve světě, zejména v USA, jde o bankami běžně nabízený produkt. Senioři dostanou částku, například ve formě doživotní renty, výměnou za nemovitost. Na rozdíl od běžného prodeje ji ale banka či nebankovní poskytovatel získá až po dohodnuté době anebo po smrti klienta. Ten ji ale do té doby může stále využívat.

Čtěte také: ,,Čeští mileniálové myslí s obavami na důchod“ ⇒

,,Rádi si dopřávají, potrpí si na seberealizaci, kvalitní osobní život a důraz kladou také na sociální jistoty.“

Ovšem české banky většinou nevnímají obrácenou hypotéku jako vhodný model pro tuzemský trh. Už jen proto, že nemovitosti se v Česku často dědí z generace na generaci, a senioři se tak raději dobrovolně uskrovní, aby do budoucna zabezpečili své potomky.

Důchodce – podnikatel budoucnosti

Mezi dříve narozenými se také v posledních letech začíná prosazovat nový fenomén. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR nedávno zveřejnila analýzu, podle které až čtvrtina lidí před důchodem zvažuje, že začne podnikat. Loni bylo podle studie v Česku bezmála milion aktivních podnikatelů a z toho měl přibližně každý pátý přes 61 let. Letos tak poprvé tato věková kategorie přerostla počet podnikatelů ve věku 36 let. Prognóza navíc ukazuje, že během jediného desetiletí by se měl počet podnikajících důchodců dokonce zdvojnásobit.

Senioři si nejčastěji představují, že budou pracovat 5 až 8 hodin denně. Nejvíce z nich přitom volí obory podnikání, jako je malý obchod, administrativa, pedagogika, drobná výroba nebo poradenství. Do vlastního byznysu se chtějí pustit kvůli společenské prospěšnosti nebo posílení vlastní nezávislosti.

Čtěte také: ,,Víno. Chutná investice se slušným ziskem“ ⇒

,,Královský mok totiž nemusí zůstat jen skvělým pitím, ale může se stát i velmi dobrým investičním nástrojem.“

Nejvýznamnějším motivem ale zůstávají peníze, jak přiznala čtvrtina dotázaných. Jenže ty bývají potřeba i při samotném rozjezdu podnikání. Počáteční investice mohou představovat deseti- i statisícové částky. A proto jedna z prvních cest seniora po získání živnostenského oprávnění nejspíš povede do banky nebo úvěrové společnosti. Přitom řada z nich nemusí být na poptávku šedesátiletého člověka bez podnikatelské historie vůbec připravena.

Šance na Zonky

Na vlastní projekt si ale může začínající podnikatel půjčit i přímo od lidí. Takovou možnost nabízí Zonky. Senior může ve svém příběhu potenciálním investorům podrobně popsat svůj záměr a přesvědčit je o tom, že jeho nápad má šanci na úspěch.

A u půjček to nekončí! Senioři, kterým se přímo do podnikání nechce, se mohou sami stát investory. A nemusí mít na kontě zrovna miliony, dokonce ani tisíce korun navíc. Pro začátek stačí i jen 200 korun, což navíc představuje i minimální možnost ztráty. Na Zonky totiž platí jednoduché pravidlo: čím více malých investic, tím menší riziko bude. Zato průměrný zisk po odečtení všech poplatků se pohybuje až kolem 7%, což je rozhodně víc, než kolik vynesou peníze uložené na spořicím účtu.

Registraci jednoduše vyřídíte online. Zvládne to i začátečník se základními znalostmi počítače. Zonky navíc nabízí praktické rady a průběžné vzdělávání v oblasti investic. Stačí si přečíst články na ZonkyTimes nebo přijít na některý z pravidelných seminářů. Spousta tipů do začátku je i na webu Zonky.cz v sekci pro investory.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013