6. března 2019

Cesta k penězům vede přes plány a měkké finanční polštáře

Karolína Šimáčková

Plánovat osobní i rodinný rozpočet se vyplatí, stejně tak jako odkládání peněz pro případ, že přijdou horší časy. Co ale dělat v situaci, kdy náhle potřebujete finanční prostředky, a úspory nemáte? Půjčit si? Nepůjčit si? A jak poznat, že je půjčka (ne)správné řešení?

Téměř 75 procent Čechů odložilo v roce 2018 každý měsíc alespoň drobnou část financí stranou – vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace. Ze stejného průzkumu je také možné vyčíst, že každá osmá domácnost žije tzv. od výplaty k výplatě. I v takových situacích se Češi často rozhodují pro nerozvážné půjčky.

Půjčka musí dávat smysl

Následující větu si často opakujte – půjčka musí dávat smysl. Tím chceme říci, že rozhodně nestojí za to, půjčovat si finanční prostředky k uspokojení potřeb, bez kterých byste se hravě obešli. Rozmyslete si proto, jestli si opravdu musíte půjčit na nejnovější telefon, dárek pro partnera nebo dovolenou u moře. Rychlopůjčky tohoto typu často vedou ke zbytečnému zadlužení.

Podle agentury SC&C má s nákupy zboží na úvěr zkušenost až 60 procent z Čechů a pětina z nich se kvůli půjčkám tohoto typu dostane do existenčních problémů. Často by přitom stačilo jen správně nastavit osobní rozpočet, dodržovat jej a peníze si našetřit. Před každou žádostí o půjčku zvažte, zdali ji opravdu potřebujete.

Následující větu si často opakujte – půjčka musí dávat smysl

Půjčit si peníze jako rezervu?

Nacházíte se v situaci, kdy rezervu nemáte, a napadá vás, že byste si mohli půjčit peníze, které odložíte do šuplíku, kde budou připraveny na horší časy? Naše odpověď zní – ne! Taková strategie vážně nefunguje, alespoň ne dlouhodobě. Každá nová půjčka vás totiž vždy bude stát peníze v podobě úroků a dalších poplatků. Pokud proto zamýšlíte půjčit si peníze jen „pro případ“, zapomeňte na to a začněte raději skutečně chytře šetřit a peníze správně investovat.

Měkký finanční polštář

Pokud po úvaze zjistíte, že půjčku nepotřebujete, začněte plánovat. Do svého finančního rozvrhu zahrňte částku, kterou si každý měsíc odložíte a která bude následně sloužit nejen k onomu vysněnému telefonu či dovolené, ale později k vydělávání dalších finančních prostředků. Nezapomeňte také, že ne vždy musíte mít k prvním investicím našetřené obrovské sumy, pro začátek vám postačí pár stovek.

Sdílet článek