17. prosince 2018

Dluhopis Republiky aneb oprášení starého trendu

Petra Zápotočná

K výročí oslav 100 let republiky vypustila vláda na svět novou možnost k investování. Název Dluhopis Republiky podporuje patriotismus a hrdost u jeho českých držitelů a jeho zakoupením slibuje jistotu a spolehlivé zhodnocení. Jaká je situace dluhopisu na trhu? Vyplatí se do něj vůbec investovat?

Státní dluhopis je opět na scéně

Státní dluhopisy se objevily na scéně již mnohokrát, naposledy v roce 2014. Nyní se nápad se státními dluhopisy opět oprášil. Upisovací období odstartovalo 3. 12. 2018 a potrvá až do 18. 1. 2019. Podmínky nynějších dluhopisů se od těch minulých liší, zásadní změnu tvoří především srážková daň, které Dluhopis Republiky podléhá.

 
Jaké jsou podmínky?

Podmínky jsou stanoveny jasně. Skupovat dluhopisy mohou pouze fyzické osoby, a to od výše 1 000 korun. Maximální objem investice zároveň nesmí přesáhnout milion korun. Zhodnocení dluhopisu však nebude vypláceno pravidelně. Naopak se výnos bude automaticky reinvestovat do stejného dluhopisu, čímž se úročení znásobí.

Svůj výnos pak mohou investoři získat až po šesti letech splatnosti dluhopisu. Co se týče jeho pořízení, stačí si zajít na jednu z poboček Československé obchodní banky anebo nákup vyřídit elektronicky z pohodlí vašeho domova.

Jaké jsou benefity Dluhopisu Republiky?

Dluhopis Republiky jistě ocení především konzervativní investoři, kterým nevadí malý úrok a kteří a sázejí na jistotu. Tento úrok je 0,5 %, což znamená, že při vkladu 100 000 bude první rok činit výnos pouhých 500 korun. Po druhém roce je úrok po reinvestici už 1 % a výnos se zvýší na zhruba 1 000 korun. Po uplynutí 6 let splatnosti dluhopisu přistane na vašem účtu konečná částka ve výši přibližně 13 000 korun.

Důležité je také zmínit, že po čtvrtém roce se úrok zvyšuje už na celé procento a poslední rok splatnosti úrok povyskočí ještě o něco výše, a to na 1,5 %. Z těchto ročních výnosů, které se každý rok zvyšují, mohou lidé přijít k patrnému vylepšení finanční situace.

A co inflace a daně?

Spolehlivost a bezpečnost výnosu je zajištěná, ale co inflace? Česká národní banka má za cíl držet inflaci na úrovni 2 %. Na základě toho bohužel hrozí riziko, že výnos z dluhopisu ani nestačí na pokrytí inflace.

Za šest let činí roční výnos zhruba 2,07 %, avšak ještě před zdaněním. Je třeba počítat s tím, že se vám výnos sníží o 15 % kvůli srážkové dani. Výhodou je, že se o tento odvod daně nemusíte starat díky tomu, že stát na konci splatnosti už posílá čistý příjem, ze kterého byla daň již odvedena.

Nyní se vedou debaty o tom, zdali budou mít lidé vůbec o investici do Dluhopisu Republiky zájem. Podmínky se změnily a výnos je tak nižší než dříve, nehledě na to, že podléhá srážkové dani. Jestli je někdo, koho Dluhopis Republiky zaujme, pak jsou to konzervativní a opatrní investoři, kteří chtějí mít jistotu. Přestože je výnos z dluhopisu nízký, může přilákat mnoho lidí, které dnes láká například stavební spoření nebo termínované vklady.

Sdílet článek