5. dubna 2019

Dva pracovníci na jedné židli? Jde to! Sdílejte své pracovní místo

Karolína Šimáčková

Sdílená ekonomika se v českém prostředí už slibně zabydlela. Trend, kdy namísto vlastnění sdílíte například bydlení či auto, je v Evropě velmi rozšířený a Češi také nezůstávají pozadu. Sdílení či tzv. sharing však dnes již neplatí pouze o majetku, ale ve světě se oblíbeným stává také job sharing, tedy sdílená pracovní pozice. Uvažujete-li tedy o novém zaměstnání, ale nechcete nebo nemůžete pracovat na plný úvazek, je pro vás sdílení pracovní místa to pravé!

Plný pracovní úvazek zkrátka není pro každého. Na trhu práce proto v současnosti existuje několik alternativ, které umožňují pružnější či kratší pracovní dobu. Studenti, maminky na mateřské dovolené, důchodci nebo třeba zdravotně handicapovaní mohou využít sdíleného pracovního místa. Na Západě je job sharing velmi populární, podle agentury Manpower ve Velké Británii využívá sdíleného pracovního místa více než 50 procent pracovníků. Ačkoliv je sdílení pracovního místa častější v zemích s vyšší průměrnou mzdou, v českém prostředí si také pomalu získává své příznivce, a to jak z řad zaměstnanců, tak ze strany zaměstnavatelů.

Co je to job sharing a jak funguje

Sdílené pracovní místo je takový typ pracovního úvazku, o který se dělí dva či více zaměstnanců. Právně se sdílení pracovního místa neliší od zkráceného úvazku. Práci si zde však zaměstnanci dělí mezi sebou a písemnou formou je vytvořen rozvrh, podle kterého následně řídí svůj čas a podřizují mu pracovní úkony.

Zaměstnancům sdílení pracovního místa umožňuje flexibilní úvazek a zaměstnavatelé si tento typ pracovního úvazku chválí například kvůli kontrole, kterou navzájem provádějí pracovníci, kteří se o jedno pracovní místo dělí. Díky tomu se může následně výrazně snížit chybovost.

Legislativa

Sdílení pracovního místa není na trhu práce žádnou novinkou, avšak zákoník práce tento pojem prozatím nezná. Odboráři proto volají po pevném legislativním ukotvení. Stát dokonce chystá finančně podpořit zaměstnavatele, kteří nabízejí sdílené pracovní pozice pro své zaměstnance. Právní definicí tak má být umožněn snazší návrat do práce rodičům s malými dětmi či ulehčena možnost přivýdělku pro zdravotně postižené či seniory. Poslanci slibují, že novela bude schválena nejpozději na konci dubna, a měla by tedy být platná od začátku příštího roku. Novela by měla především specifikovat práva a povinnosti zaměstnavatele, ale také zaměstnanců, kteří společně sdílejí pracovní místo.

Sdílet článek