O penězích

Ekonomický guru a überčlověk Tim Ferriss má novou knihu

avatarUrl

Zonky

6. 1. 2017

ArticlePictureDetail

Tim Ferriss lidi na celém světě ohromil jednoduchými, ale ultraefektivními radami, díky kterým se sen generace Y (bavit…

Tim Ferriss lidi na celém světě ohromil jednoduchými, ale ultraefektivními radami, díky kterým se sen generace Y (bavit se prací) pro tisíce lidí stal skutečností. Nemarněte život v práci a staňte se „novým bohatým“.

Text: Jan Strmiska, Foto: Tim Ferriss

Na přelomu roku v Americe vyšla nová kniha Tima Ferrise: Nástroje titánů – taktiky, rutiny a návyky miliardářů, ikon a herců světového formátu. Jsou to vydestilované rady do života od celebrit typu Arnolda Swarzeneggera přes atlety, biochemiky a velitele speciálních jednotek.
Pokud to zvládnete, kupte si ji v anglickém originálu. A jestli čekáte na české vydání (září, 700 stran!), tady připomínáme základní myšlenky jeho prvního hitu Čtyřhodinový pracovní týden.

Kdykoli zjistíte, že žijete jako většina ostatních, nastal čas zastavit se a začít přemýšlet, co dál.
Mark Twain

Prodělal jsem totiž kulturní šok. Zjistil jsem, že na světě stále ještě existují lidé, kteří neznají Tima Ferrisse. Jeho „čtyřhodinové“ knihy (to je jen parafráze, ve skutečnosti jsou Timovy knihy tlusté bichle narvané informacemi, radami a praktickými tabulkami) přitom patří mezi to nejlepší, co na světě v oblasti organizování a smyslu života kdy vzniklo.

Tento neurovědec, kickboxer, profesor na Princetonské univerzitě a autor mnoha bestsellerů podle New York Times je fascinujícím hrdinou. Svět kolem sebe posuzuje analytickým rozumem a je vynikající pozorovatel.

Jeho první čtyřhodinová knížka je o neformální subkultuře lidí označovaných jako „noví bohatí“. Bohatství ale pro Ferrisse nejsou hmotné statky. Zlato už vyšlo z módy. Bohatství dnes znamená mít čas a možnost užít si života, aniž bych na to nejdřív celý život musel vydělávat. Novodobí boháči neshromažďují peníze „na později, aby si to jednou užili“. Užívají si hned. Heslo „peníze budou, my nebudem“ ztratilo punc lehkovážného floutkovství.

Přesně v tom duchu jsou i myšlenky týkající se toho, že svou svobodu (na práci) nezískáme tím, že toho stihneme víc, jak velí cíle time-managementu. Ferriss na to kašle. Chce být nejen výkonný, ale především efektivní. Tedy pracovat jen chviličku, rychle dosáhnout svých cílů a zbytek času věnovat svým koníčkům a cestování. Nejdřív se proto zamyslete nad tím, PROČ to všechno děláte, než JAK to všechno musíte stihnout (opravdu musíte?). Výkonnost nenese užitek, pokud není vynaložena na ty správné věci.

Otázka tedy nezní „Co v životě chci?“, ale „co udělat, aby byl můj život víc vzrušující?“

Už jste asi pochopili. Ferrissovy knihy patří v důležitosti někam mezi Bibli, Klub rváčů a Lolitu. Abychom vás nalákali k přečtení, máme tady pro vás pár tipů.

7 návyků, které byste podle Tima Ferrisse měli okamžitě opustit

  1. Nezačínejte ani nekončete den vyřizováním elektronické pošty
    V prvním případě zdestruujete pořadí priorit a plány pro daný den. V druhém případě si pokazíte spánek. E-maily v klidu přežijí třeba do desáté hodiny dopoledne. Nechte je na pokoji, dokud nesplníte alespoň jeden z hlavních úkolů dne. A taky s sebou nenoste pořád mobil. Co se stane, když na hovor odpovíte později nebo zítra ráno? Nic.
  2. Neslibujte účast na poradách, které nemají jasně stanovený program a vymezený čas
    Žádná porada ani konferenční hovor by neměly trvat déle než 30 minut. A musí mít jasně definované téma a cíle. Požadujte vše předem pod záminkou, „že se potřebujete lépe připravit a využít čas“.
  3. Nedovolte lidem verbální prokrastinaci
    Jinými slovy, nedovolte odbíhat od tématu. Když vám někdo zavolá, vynechte úvodní řeči „Jak se máš?“ Místo toho jděte rovnou na věc a zeptejte se: „Co je za problém?“ Případně: „Mám tu zrovna něco rozdělaného, ale můžu ti nějak pomoci?“ Jestli chcete něco stihnout, musíte jít rovnou k věci.
  4. Nekontrolujte neustále e-maily a zprávy, čtěte je dávkově v určeném čase
    Přestaňte se cpát kokainovým rozptýlením elektronické komunikace a místo odpovídání na „naléhavé“ zprávy splňte něco ze svého seznamu úkolů a cílů. Případně si zapněte automatickou odpověď. Tomuto tématu se v knížkách Ferriss věnuje vrchovatě.
  5. Neztrácejte čas se zákazníky a s lidmi, kteří vám přinášejí malý zisk a vyžadují velkou péči
    Zaručená cesta k úspěchu neexistuje. Jediná jistota je, že pokud se budete pokoušet uspokojit všechny, dopadne to špatně. Podle Paretova pravidla 20 procent příčin přináší 80 procent výsledků. Tedy 80/20. Jen 20 % zákazníků je zdrojem 80 % vašeho zisku. Analyzujte si tedy, na jakou část vašich zákazníků vynakládáte 80 a více procent času, a pak taky kterých 20 % zákazníků je těch důležitých. Ty, co jsou nejhlasitější, a současně toho nejméně přinášejí, nenápadně odsuňte do pozadí. Pošlete jim e-mail, v němž stručně oznámíte svá pravidla: Přípustný počet telefonních hovorů, odpovědní dobu na e-maily, minimální velikost objednávky atd.
  6. Pokud máte problém stíhat úkoly, nesnažte se je vyřešit delší pracovní dobou. Stanovte si priority
    Pokud nemáte jasně stanovené priority, všechno vypadá důležité a naléhavé. Když si určíte priority, spousta věcí je rázem druhotná a nepodstatná. Raději pak skousněte malé nepříjemnosti (omluvit se za pozdní odpověď, zaplatit pokutu z prodlení atp.), ale dokončete to zásadní! Několik málo věcí může vaše podnikání nebo život významně změnit. Stačí se na ně opravdu zaměřit.
  7. Nemyslete si, že práce nahradí vaše soukromé vztahy a aktivity
    Život není jen práce. Kolegové by neměli být vašimi jedinými přáteli. Plánujte si, co budete dělat po práci. Ke svému volnému životu přistupujte stejně zodpovědně jako k práci. Nikdy si neříkejte: „udělám to o víkendu“. Přinuťte se dosáhnout maximální produktivity ve všedních dnech – a dost. Čtení e-mailů není ten nejlepší způsob, jak strávit čas. který nám byl na světě vyměřen.

 

Jste připraveni skočit do všeho rovnýma nohama? Potřebujete si půjčit na svůj projekt nebo naopak chcete podpořit projekt někoho jiného? Začněte tady. Hned.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013