19. dubna 2018

Finanční komentář: Chytrý život v 21. století

Lucie Telievová

Češi jsou tak trochu národem, který má velmi kladný vztah k úvěrům. Jsou schopni a hlavně ochotni si půjčit téměř na cokoliv. P2P půjčky jsou možností, která má oproti těm z bankovního světa své výhody. Proto získávají stále více na oblibě.

P2P aneb lidé lidem

Sdílení cesty nebo bydlení je čím dál častější. S financemi je to stejné – u peer-to-peer (P2P) půjčky jednoduše místo banky financují lidé. Každý z nich přispěje menší či větší částkou, na celou půjčku se jich skládají desítky až stovky.

Jakmile je částka zainvestována, je poslána na účet toho, kdo si chce půjčit. Následné splátky se posílají na jediný účet a mezi investory rozdělí peníze zprostředkovatel. Navíc je celá tato transakce pro klienty i investory anonymní.

Kdo šetří, ten ušetří

Na rozdíl od bank bývají P2P půjčky levnější. Proč? Mají mimo jiné nižší provozní náklady než banky. Banky totiž musí často platit mnohokrát více zaměstnanců než zprostředkovatelé P2P půjček, třeba na pobočkách. A čím víc poboček, tím víc nákladů i na prostory, vybavení, provoz a tak dále.

Jak se liší peer-to-peer v České republice a v zahraničí?
Přečtěte si ⇒

Díky úsporám na nákladech mohou provozovatelé P2P platforem nabídnout příjemcům půjčky s nižším úrokem než v bance a investorům zase zhodnocení svých peněz. Takže je to situace, ve které vyhrává každý.

Jak je to s bezpečností

Statistiky ukazují, že naprostá většina klientů své závazky splácí včas a v plné výši, ale čas od času se to prostě nepovede. Aby se delikvencím co nejvíce předcházelo, každý klient, který vyplní poptávku po půjčce, projde tzv. scoringem. Kritéria jsou nastavena tak, aby skutečně rizikoví klienti tímto sítem neprošli a investoři měli své peníze co nejvíce v bezpečí.

Ale pozor, nenechte se zlákat, prověřujte! Ne každá platforma má kritéria nastavena tak, aby chránila investory. Pak dochází k tomu, že třeba není tolik řešena bonita klienta a půjčky nejsou následně spláceny.  

V extrémním případě hrozí, že ten, kdo si půjčil, přestane splácet. I přes veškerou snahu zprostředkovatele o následné vymáhání se může občas stát, že prostě o investované peníze nebo jejich část jako investoři přijdeme – riziko tedy nese investor.

Nutno ale podotknout, že svoje riziko si můžete do velké míry řídit sami. Pro zajištění co nejstabilnějšího výnosu s co nejmenším rizikem je potřeba investice diverzifikovatrozložit své investice do více příběhů. Vyvážíte tak výnos a riziko. Takže i kdyby někteří rizikoví klienti přestali splácet, nebudete ve ztrátě.

 

Sdílet článek