O penězích

Finanční sebevědomí 13. díl: „Exekuce“

avatarUrl

Zonky

21. 7. 2016

ArticlePictureDetail

I když nám exekuce může připadat neoprávněná a nespravedlivá, musíme být s exekutorem v kontaktu a řešit to. Řešení je…

I když nám exekuce může připadat neoprávněná a nespravedlivá, musíme být s exekutorem v kontaktu a řešit to. Řešení je několik: třeba podat odvolání či návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Hlavní je nedělat mrtvého brouka, to se může v dnešní době a v případě exekuce tvrdě vymstít.

Mnoho lidí si myslí, že to funguje jako kdysi, že když si nepřevezmou určité důležité dokumenty zaslané poštou, že se nic neděje. Ale už je to jinak. Většina rozhodnutí je dnes doručována tzv. fikcí. To znamená, že z pohledu zákona je jedno, jestli jste si to převzali či nikoli. Prostě se po určitém termínu předpokládá, že jste to převzali a četli.

Oproti soudům si exekutoři dávají mnohem větší práci s tím vás skutečně najít. Soudy mnohdy mrknou jen do registru obyvatel a pošlou vám to na adresu vašeho posledního známého bydliště. Exekutoři chtějí najít skutečné místo vašeho pobytu a většinou se jim to i podaří.

Co dělat, když zjistíte, že jste v exekuci? Nabídněte věřiteli či exekutorovi realistický splátkový kalendář a dohodu o úhradu dluhu. Tím byste měli zastavit nárůst úroků a dalších nákladů a vyloučit riziko, že se exekutor opět objeví u vás doma a bude lepit samolepky.

Co dělat, pokud na exekuci prostě nemáte:

  1. proberte celý svůj majetek a rozdělte si ho na dvě části: zbytnou a nezbytnou
  2. nezbytnou část prodejte a mořte dluhy
  3. omezte zbytečné výdaje
  4. pokuste se najít dodatečný zdroj příjmů (rozhodně ne další půjčku)
  5. když nejde nic z výše jmenovaného, jediným východiskem je osobní bankrot, protože už jen podání návrhu k soudu exekuci okamžitě zastaví

Noční můra: neoprávněná exekuce

Může se stát, že exekuce je na vašeho bývalého spolubydlícího, partnera, příbuzného, který je psaný ve vašem bytě. Můžete v tom být nevině, ale exekutorům je to jedno. Přijedou a začnou značkovat, co jim přijde pod ruku. Marně budete vysvětlovat, že bratránek Tonda u vás sice chvíli bydlel, ale že už bydlí někde úplně jinde a sází dluhy třeba na druhém konci republiky.

Pokud je Tonda u vás v bytě či domě hlášený, exekutor to bere jako jeho domov a jeho věci. U každého stolku, televize, rádia či židle tedy musíte dokazovat, že jsou opravdu vaše. Jenže kdo si schovává léta staré účtenky za každý hrneček nebo fén?

Tip: Nečekejte, až k vám přijde exekutor a připravte se na něj dopředu.

Pokud tušíte, že ten, kdo je u vás psaný v bytě nebo kdo tam nějakou dobu bydlel, utrácí víc, než kolik vydělá, pojistěte se dopředu. Sepište si svůj veškerý majetek, nafoťte ho a najděte si dva nebo tři svědky, kteří dosvědčí, že to všechno je vaše.

Když už exekuce přijde, sepište hned „návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu“. Na internetu najdete vzory. Když to nebude stačit, podejte ještě „vylučovací žalobu“ k soudu. Vše od začátku konzultujte s právníkem nebo požádejte o pomoc specializovanou poradnu (Asociace občanských poraden – www.obcanskeporadny.cz).

EXEKUCE krok za krokem:

  1. Exekuční titul (aby mohl exekutor jednat, musí mít věřitel tzv. exekuční titul, většinou je to soudem vydané rozhodnutí)
  2. Výběr exekutora (věřitel si ho může vybrat podle libosti, třeba z druhého konce republiky, čímž zvyšuje dlužníkovi náklady, už se projednává povinnost místní příslušnosti exekutora)
  3. Návrh na zahájení exekuce (ten pošle exekutor soudu)
  4. Nařízení exekuce soudem
  5. Dlužník do 15 dnů obdrží vyrozumění o zahájení exekuce a od této chvíle nesmí se svým majetkem nakládat (dlužník může do 30 dnů zaplatit celou dlužnou částku a situaci tak dost ulehčit)
  6. Exekutor vydá exekuční příkaz (měl by a znovu opakuji, měl by, nejdřív brát z účtů nebo srážkami ze mzdy, ale dost často se tak neděje a maníci se samolepkami a náklaďákem rovnou přijedou k vám domů)
  7. Už je u vás doma a zabavuje váš majetek

Co všechno exekutor nesmí brát:

  • to, co prokazatelně slouží k vaší obživě nebo k výkonu vašeho zaměstnání či živnosti (taxikáři auto, účetnímu počítač, malíři štětky)
  • ryze osobní věci (alba s fotkami, písemnosti osobní povahy atd.)
  • to, co dlužník a jeho rodina nezbytně potřebuje (zdravotní potřeby atd.)
  • předměty, jejichž exekuční prodej by byl amorální (snubní prsteny apod.)
  • běžný oděv dlužníka
  • obvyklé (nikoli nadstandardní) vybavení domácnosti (postel včetně matrací, sporák, vařič, ledničku, atd.)
  • hotovost do výše dvojnásobku životního minima jednotlivce
  • u srážek ze mzdy musí dlužníkovi zůstat tzv. nezabavitelné minimum ve výši 6 118 korun, případně ještě dalších 1 529,50 korun na každou vyživovanou osobu

Tip: Nenechte se zastrašit oblepením bytu

Exekutor může zkusit zabavit kde co a zahnat vás do kouta, „oblepení bytu“ slouží většinou jako emocionální nátlak. Ale když víte, na co nemá nárok, můžete se účinně bránit. Třeba když vám chce kromě na nemovitý majetek a váš plat sáhnout i na peníze z vašeho účtu a vzít si víc nad rámec nezabavitelného minima. Braňte se předem a domluvte si se zaměstnavatelem vyplácení minima pro vás i vyživované osoby v hotovosti. Pak na to exekutor nesáhne a vezme si jen zbytek.

Určitě nechtějte ulít peníze na účet vašeho potomka, to je častá lest dlužníků, ale neprojde jim. Takové účty jsou asi první, které si exekutor projde a zkontroluje.

Příště to bude o šmejdech a jak na ně vyzrát. Třeba, jak si dát bacha, abychom nedali třebas i jen po telefonu nenápadný souhlas, který nás pak přijde draho. Trefně to vystihuje jedno kambodžské přísloví: „Nůž a slovo ber za správný konec“.

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013