12. března 2018

Fotograf. Patriot. Perfekcionista: „Ke svatbě se musíte profotit”

Tereza Sládková

Tomáš Drozd. Fotograf, který Ostravu miluje stejně jako svoji ženu. Říká: „To, co dělá Ostravu Ostravou, jsou její lidé.“ Stejně jako na Zonky, které nadále pomáhá rozvíjet Tomášův podnikatelský záměr.

Tomáši, každé dítě sní o tom, že jednou bude kosmonautem nebo hasičem. Čím jsi chtěl být ty?

Ani nevím. Mamka, která ráda malovala, mi ale vždycky říkala, že umělecké sklony mám po ní. Asi měla pravdu. Ostatně jako vždy. V 21 letech jsem hledal něco, co by mně bavilo. Focení mě přitahovalo už delší dobu, tak jsem si koupil svůj první foťák Canon EOS 500N. Fotil jsem na černobílý film metodou pokus omyl. Byla to drahá sranda na tu dobu.

Focení bylo nejdříve pouze koníčkem.

Ty jsi ale fotografem být úplně nechtěl?

Nechtěl. Hlavně proto, že focení jsem měl jako koníček a nechtěl jsem o něj přijít. Nicméně okolnosti mě přinutily. Jak to bývá u většiny fotografů. Ukážete někomu své fotky, ten o tom řekne druhému, který potřebuje něco vyfotit, a už se vezete. Na druhou stranu zase tak jednoduché to není. Pokud se dnes člověk chce uživit na volné noze, navíc v oboru tak morálně a ekonomicky zdevastovaném, jako je fotografování, chce to trochu více než jen umět fotit. Je to hodně dlouhá a trnitá cesta.

Tebe ale nějaké trny neodradily. Je vidět, že tě focení skutečně baví. Co se ti na fotce nejvíce líbí?

Baví mě kreativní a různorodá práce s lidmi. Sedět osm hodin v kanceláři u práce, která mě nebaví z různých důvodů, je pro mě ztráta času. Raději prosedím šestnáct u něčeho, co mě naplňuje a dělá šťastným.

Jako třeba focení svateb.

Přesně. Ke svatbám se musí člověk ale tzv. profotit. Ne nadarmo se tomu mezi fotografy říká „královská disciplína“. U věcí, které mě baví, jsem perfekcionista, a proto jsem měl z focení svateb dlouho obavy a nechtěl je fotit. Zvládnout dobře reportáž, portrét, práci se světlem atd. vyžaduje spoustu zkušeností. Nikdy nevíte, co vás čeká, a musíte být připravený zvládnout práci za jakýchkoliv podmínek. Až jsem si byl jistý, že to všechno zvládnu, šel jsem do toho. Prvních deset svateb bylo pro mě stresujících. Dnes si to už užívám.

Tomáš vlastní ateliér, ale rád fotí také svatby.

Je to sebejistota?

Ano, pocit sebejistoty byl pro mě nesmírně důležitý. Dokud jsem jej nezískal, nemohl jsem mít ve focení svateb zalíbení. Někdo si může říct, že je to pořád to samé dokola. Není! Byť je scénář podobný a spousta věcí je stejných, tak je každá svatba jiná. Jiní lidé, jiné prostředí, jiné okolnosti. Po celodenní svatbě jsem tak vyřízený, že druhý den nejsem schopen skoro nic dělat. Laik si řekne, že na tom přece nic není. Fotograf jenom chodí, fotí a ještě se zadarmo dobře nají. Omyl! Celý den jste ve střehu, musíte si všímat dění okolo (emoce, zajímavé nebo důležité momenty), kontrolovat světlo a nastavení fotoaparátu, koordinovat svatebčany, provádět gymnastiku u focení novomanželů a mnohé další. Než se nadějete, je noc.

Další projekty, které Zonky podporuje, jsou možná i ve vašem okolí!

Fotíš nejen svatby, ale i děti, zvířata, rodiny a významné události, také pořádáš fotografické kurzy.

Zvířata miluji a pracuje se mi s nimi lépe než třeba s malými dětmi. Díky zkušenostem mohu fotit už ale vlastně cokoliv. Fotografické kurzy byly dílem náhody. Hledal jsem prostor pro uspořádání fotografického kurzu. Shodou okolností firma, která měla vhodné prostory, hledala externího lektora pro své fotografické kurzy. Nabídli mi, zda bych to nechtěl zkusit, a nakonec z toho byly tři roky úspěšné spolupráce. Potom nastaly změny a já stál před rozhodnutím, zda to nezkusit na vlastní pěst. Zkusil. Začátky nebyly bez problémů. Dnes to bude šest let, co kurzy pořádám pod značkou Kurzyfocení.cz.

Na rozjezd ateliéru Tomášovi půjčili lidé na Zonky.

A jak do tvého života vstoupilo Zonky?

Celý projekt Zonky mi přijde jako velmi sympatický nápad poplatný dnešní době. Je třeba nastavovat odvrácenou tvář zkostnatělým finančním korporacím. Když zapnu TV a vidím okázalé reklamy finančních společností bez jakéhokoliv nápadu a inovace, je mi z toho nevolno. Zonky má všechno: nápad, jednoduchost, přívětivost…

Lidé, kteří tento projekt vytvořili, mají můj obdiv. Proto rád Zonky doporučím i dalším lidem.

Zonky dál Tomáše podporuje.

Děkujeme. To nás těší, zvlášť když ti investoři dopomohli k vlastnímu ateliéru. Jaké máš plány do budoucna?

Plánů je hodně. Byť si ve stávajícím ateliéru vystačím, časem bych určitě rád pořídil větší, který by komplexněji pokrýval mé potřeby. Portfolio zejména z řad firemních zákazníků se neustále rozšiřuje a s tím i stoupají nároky na technické zázemí. Jsou zakázky, které v tuto chvíli musím odmítat nebo prostě nepřicházejí jen proto, že k tomu nemám vhodné technické zázemí. Ale to je spíše otázkou tak příštích pěti let. S ohledem na dynamiku růstu se však obávám, že se tak stane mnohem dříve. To se pak opět s důvěrou a rád obrátím na Zonky.

Obrátit se s důvěrou na nás může nejen Tomáš, ale i vy. A víte proč? Jednoduše a stručně – BO! U nás si totiž můžete půjčit až 500 000 Kč na rozjezd svého podnikání nebo třeba na splněný sen.

Sdílet článek