O investování

Jak emoce ovlivňují naše investiční rozhodování

avatarUrl

Zonky

28. 2. 2018

ArticlePictureDetail

Naše srdce má častěji než hlava vůdčí roli, když se rozhodujeme, jaká investiční rozhodnutí učiníme. Takový přístup má…

Naše srdce má častěji než hlava vůdčí roli, když se rozhodujeme, jaká investiční rozhodnutí učiníme. Takový přístup má ale mnohem vyšší šance, že nám v dlouhodobém období finančně ublíží. Podívejme se na několik způsobů, jakými mohou emoce ovlivnit naše investice, a na závěr se můžete těšit na rady, jak se proti negativní roli emocí účinně bránit.

Každý investor by si měl být vědom toho, že každé jeho rozhodnutí má nejen finanční, ale také emoční dopady. Vzrušení, zklamání, pýcha nebo stud – zkušení investoři si už jistě prošli celým spektrem těchto emocí. Právě pocity totiž hrají zásadní roli v našich investičních rozhodnutích, a to zejména tehdy, když převládnou nad naším racionálním uvažováním, selským rozumem a logikou.

Jak emoce zatemňují naše investice

Maggie Baker, autorka knihy Jak emoce zatemňují naše finanční rozhodnutí, vysvětluje, že příčina vyššího podléhání negativním emocím je u lidí dána geneticky. Negativní emoce, jako třeba propad trhu nebo jedna zesplatněná půjčka, nás ovlivní mnohem více než pozitivní emoce signalizující, že se našim investicím daří dobře. Je to dané tím, že evolučně jsme zvyklí na to, že negativní emoce jsou spojeny s nějakým vážnějším ohrožením, kterému bychom měli věnovat dostatečnou pozornost.

Dobrou zprávou ovšem je, že ve chvíli, kdy tyto negativní pocity rozpoznáme, s nimi můžeme racionálně bojovat.

Nekonečné odvracení ztráty

Také už jste někdy učinili investici, která se ve výsledku neukázala tak úspěšná, jak jste na začátku očekávali? Stává se to každému – firma, jejíž akcie jste koupili, přestala dosahovat dobrých výsledků, cenné kovy či nemovitosti vašeho výběru dlouhodobě ztrácejí na hodnotě. Pokud se jedná o dlouhodobý trend, u kterého nevidíte šanci na zlepšení, je podstatné sebrat dostatek odvahy, abyste se od těchto investic odřízli.

Nikdo si nechceme přiznat ztrátu, která je spojená s negativními pocity, kterým se chceme podvědomě vyhnout. Často tak u nevýhodných investic setrváváme déle, než je rozumné. Racionálním chováním je takovou investici prodat a přesunout se k jiným investičním příležitostem, které nabízejí slibnější vyhlídky.

Iracionální zakotvení

Další chyba způsobená naší emoční stránkou je spojená s tím, že se až příliš často upínáme (doslova zakotvíme) k ceně, kterou jsme za naši investici zaplatili. S ohledem na vysokou cenu (a pomyslnou hodnotu, kterou si s ní spojujeme) pak činíme svá jednotlivá rozhodnutí. Racionální je ale použít neemotivní výkonnostní měřítko.

Takovým může být například poměr cena/výnosy. Vypovídající hodnotu naší investice vždy zjistíme tím, když zhodnotíme, kolik nám vzhledem ke své ceně vydělává. Cena, za kterou jsme nakoupili, je sama o sobě špatným rádcem. U rostoucích býčích trhů, kde panuje dobrá nálada, je často cena vyhnaná do extrémů. Neměli bychom však podlehnout nepodloženým emocím o pohádkovém zbohatnutí, ale zapojit do uvažování také související míru rizika.

Chcete vědět více ze světa investování? Čtěte zde!

Jak tedy s emocemi naložit?

Maggie Baker tvrdí, že ve chvíli, kdy identifikujeme vliv emocí na naše rozhodování, není nutnou reakcí pokoušet se naše pocity potlačit nebo je blokovat. Cítit emoce je normální, měli bychom si ale uvědomovat, kdy ovlivňují naše rozhodování, a racionálně pak tyto vlivy vyloučit.

Optimální odpovědí je nenechat emoce rozhodovat o našem víceletém investičním plánu. Ten jsme totiž stanovili s dlouhodobým cílem a jeho porušení kvůli krátkodobému emočnímu výpadku (nebo jednorázovému propadu) tak ve výsledku nepřinese ani možné úspory, ani větší zisky.

Balancování portfolia jako obrana proti emocím

Většina finančníků se shoduje, že přehnaná pozornost, kterou svému portfoliu věnujete, může být někdy spíše na škodu. Pokud investujete na Zonky a máte vybalancované portfolio – takové se skládá alespoň ze 122 investic – nemusíte se nechat rozrušit průběhem jednotlivých půjček. Díky tomu, že je vaše portfolio dobře vybalancované, je totiž nejen bezpečné, ale hlavně racionálně sestavené.

Také už investujete na Zonky? Stát se investorem můžete ještě dnes. Registraci vyřídíte online a investovat můžete začít již od 200 Kč.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013