8. února 2017

Jak si vyčarovat peníze? Astrologie a tarot radí korporacím i celebritám.

Profilový obrázek

Zdá se vám, že víra v magii a nadpřirozeno má k materiálním statkům stejně daleko jako kouzelnický svět k mudlovskému? Naopak. Lidi čarují odedávna a po penězích touží od té doby, co se jimi platí. Proto není divu, že různé kultury hledaly a hledají způsob, jak si peníze vyčarovat, nebo si při rozhodování o financích pomáhají věštbou.

Text: Marie Barvínková, foto: Profimedia

Možná jste si toho už všimli – čarodějnictví a esoterika jsou momentálně v módě. Yuppies z velkých měst vyrážejí za šamany a hledají smysl života na tripu s přírodní psychotropní látkou ayahuascou. Vyznavači zdravého životního stylu přidávají k józe a zeleným smoothies sbírání minerálních kamenů, které mají mít léčivé účinky (v L.A. mají dokonce řetězec Moon Juice, kde se po boku Gwyneth Paltrow můžete mezi léčivé krystaly posadit a dát si smoothie s tajemným „kouzelným práškem“).

Renesanci zažívají tarotové karty, kterým se věnují celé instagramové účty, i horoskopy, které tradičně patří mezi nejčtenější rubriky lifestylových magazínů. Ophira a Tali Edutovy, které si říkají The AstroTwins a píšou horoskopy pro americkou ELLE i server Refinery29, mají přes padesát tisíc followerů na Twitteru. V patách jim je Madame Clairevoyant, která se o své zvlášť poetické týdenní předpovědi dělí se čtenáři New York Magazine.

Není ostatně tak překvapivé, že v dobách ekonomických, politických i společenských změn a všeobecné nejistoty se lidé obrací k nadpřirozenu. Kdy jindy než tehdy začít věřit na zázraky?

Když je Merkur v retrográdě
Na to, zda zázraky, nadpřirozené jevy nebo jakási „vyšší moc“ opravdu existují, a jestli ano, v jaké podobě, existuje tolik názorů, že by to vydalo na nekonečnou knižní sérii. Přou se o tom vědci i esoterici, lékaři i léčitelé, antropologové s teology a milovníci horoskopů se svými skeptičtějšími kolegy a kamarády.

Zkuste kdekoli a kdykoli vytáhnout téma astrologických znamení – vzbudíte nejspíš silné reakce od výsměchu po bezvýhradné nadšení.

Třeba takový „retrográdní Merkur“, tedy fáze, při které se planeta symbolizující rozum a jasnou komunikaci zdánlivě pohybuje dozadu, je sám o sobě pojem. Zpěvačka a amatérská astroložka Taylor Swift ho předloni v krátkém videu z produkce MTV popsala jednoduše: „Když je Merkur v retrográdní fázi, znamená to prostě, že se nic nebude dařit, všechno bude zamotané a komunikace bude váznout. Když se vám rozbije telefon nebo zpozdí let, může za to Merkur.“ Prostě taková new age obdoba „erupcí na Slunci“.

Toto nešťastné období nastává třikrát až čtyřikrát do roka a trvá vždy asi tři týdny (jestli je to zrovna teď vám prozradí užitečný web ismercuryinretrograde.com). Věřte nevěřte: lidé podle toho plánují své dovolené, svatby i pracovní povinnosti. Nemluvě o rozhodnutích, která se týkají financí.

Že to zní šíleně? Pak vězte, že existuje i celý obor astrologie, který podle polohy hvězd určuje, kdy je vhodné peníze investovat a kdy ne.

Co všechno dokáže Měsíc
Poměrně běžnou záležitostí je pak investování podle měsíčních fází. Poučkami o tom, kdy Měsíc investicím přeje a kdy si naopak žádá opatrnost, se řídí i ostřílení manažeři a jejich relevanci prokázala i celá řada studií. Tak třeba specialisté z Royal Bank od Scotland se podívali na hodnoty akcií z let 1986 – 2010; zjistili, že ve dnech, kdy byl na obloze nov nebo naopak úplněk, se měnily až desetkrát rychleji než v ostatních „obyčejných“ dnech. Otázka zaujala i biology – někteří z nich věří, že pohyb měsíce může ovlivňovat hladinu serotoninu v mozku každého z nás, tím pádem i celospolečenské nálady. A samozřejmě pohyby na burze.

Centrála Bank of Scotland v Edinburghu za úplňku.

Věštby pro investory i ředitele
Kdo nebeským tělesům nedůvěřuje, může se o své kariéře i finančních plánech poradit s taroty. Spousta vykladačů karet v nich vidí spíš pomůcku k sebepoznání než tajuplný věštecký nástroj, ale najdou se tací, co se nebojí kartářkám rovnou svěřit rozhodnutí o důležitých záležitostech. I mezi slavnými a úspěšnými. Tak třeba za Angie Banicki, vyhlášenou expertkou na tarorové karty, podle MTV News chodí zpěvák Usher, herečka Emma Roberts, ale i Sophia Bush. Radí se s ní úspěšní podnikatelé i firmy jako Nintendo.

Generálním ředitelům velkých korporací podle vlastních slov běžně radí s uzavíráním multimilionových smluv a vybírá pro ně nejvhodnější data.

A to jsme pořád na Západě; v zemích s velkou spirituální tradicí se často věštci považují za jakési osobní kouče, psychoterapeuty a finanční poradce v jednom. „V Číně platí předpovídání budoucnosti za významnou a uznávanou součást společenské i firemní kultury,“ píše se například v knize Fortune-Telling: A Science of Mystery od Dr. Wu Ching-Huanga. Byznysmenům tam věštci radí s plánováním a investicemi, velké firmy s jejich pomocí dělají zásadní rozhodnutí. Někdy mají dokonce v nabídce i rituály, které mají odehnat neúspěchy a naopak přitáhnout štěstí a blahobyt.

Feministická zaklínadla
Čarovat se dá různě. Vyznavači neškodné bílé magie by to asi neschválili, ale kdo si zrovna netouží přičarovat tučné konto, může aspoň zabránit ve zbohatnutí jiným. Interaktivní projekt „Zaklínadla“ Lindy Stupart, osobnosti, která propojuje čarodějnictví s uměním, pohanské rituály s performance a nehlásí se ani k ženskému, ani k mužskému genderu, si může vyzkoušet každý.

Jedno z nich nabízí možnost zabránit heterosexuálním bílým mužům, aby zbohatli na ponižování žen nebo LGBT osob.

Není to tak jednoduché. Budete potřebovat hodně času, předměty jako kotel s mořskou vodou, černou svíčku a fotografii nahého bílého muže, a během přesně popsaných rituálních postupů budete odříkávat poetické formule jako třeba: „Všechny ostatní dveře jsou ti, bílý muži, otevřené, ale vstoupíš-li do těch mých, čeká tě selhání.“ Začínajícím nebo méně radikálním esoterikům ale pro začátek doporučujeme raději zůstat u Merkuru a měsíčních fází.

 

Ať už se o půjčkách či investicích rozhodujete dle intuice nebo strikně podle čísel, jedno je jisté. Půjčka na Zonky je vždycky férová. Od lidí a lidem. Levněji a s klidem.

 

Sdílet článek