13. února 2017

Jak získat lepší práci? Programujte!

Profilový obrázek

Text a video: Jan Strmiska

Stiskem tlačítka můžete vyvolat věci, které mohou zasáhnout miliony lidí na celém světě. Tedy když umíte programovat. Takže jestli chcete vydělat peníze nebo rovnou změnit planetu, díky programování to zvládnete třeba z kavárny. Teď zrovna se díky workshopům od Czechitas vrhly na programování i slečny a dámy ze Zonky. Jak jinak, jestli mají pomoct měnit zatuhlé způsoby půjčování peněz z Česku.

Když umíte programovat, z nuly můžete začít budovat novou společnost. Takovou, jaká ještě nespatřila světlo světa. Je to nejjednodušší způsob, jak můžete vstoupit do života lidí na celém světě a rozjet něco obrovského. Anebo můžete stvořit jen hříčku, ze které budete mít radost.

Minecraft Zonky

Programátoři zítřka jsou kouzelníci budoucnosti. Pokud budete umět programovat, ve srovnání s ostatními lidmi to bude vypadat, jako když umíte kouzlit.

Lidé ze Zonky si tyto příležitost uvědomují. A protože v Zonky pracuje spousta holek a žen, obrátily se na Czechitas. To je dívčí IT skupina podporující holky v IT byznysu.
Na ukázku výuky a taky na rozhovor s lektorem Honzou Pobořilem se podívejte na videu na stránce nahoře. Dozvíte se, proč to mají ajťáci v životě lepší. A taky poznáte holky, se kterými telefonujete, když voláte do Zonky.

Zonky

Úplně vlevo Tereza. Šéfka oddělení schvalování poptávek.

Programátoři mají skvělé platy, protože jich je málo. Globálně. Třeba ve Spojených státech se pouze na jedné ze čtyř vysokých škol učí programování. Miliony skvěle placených pracovních pozic jsou neobsazené prostě proto, že programátorů je málo.

Software znamená lidskost. Pomáhá lidem ovládat počítače a komunikovat mezi sebou. Je to to, co dnes propojuje lidi. Ne Nokia.

Takže ať už chcete být doktor, nebo rocková hvězda, naučte se alespoň základy. Jde to i online. Globální organizace code.org, podle které se učí i holky ze Zonky, je neziskovka, která bojuje s IT negramotností.

A ještě existuje jedno video. V roce 2013 se stalo ajťáckým hitem. IT celebrity v něm vysvětlují, proč je dobré se naučit programovat. Celý projekt vznikl po smrti Steva Jobse a podpořili ho lidé jako Jeff Bezos (Amazon), Satya Nadella (Microsoft), Mark Zuckerberg, Bill Gates nebo třeba will.i.am ze skupiny The Black Eyed Peas.

Nezapomeňte navíc, že tahle práce je globální. Můžete bydlet u oceánu, organizovat si čas podle sebe a občas si třeba jen tak vyběhnout na surf. Zkuste pár hodin kódování a věříme, že vás to chytne stejně jako naše holky.

Sdílet článek