25. února 2019

Když máte nápad, ale chybějí peníze

Petra Zápotočná

Dobrý nápad je pro rozjezd podnikání klíčový. Není však jedinou složkou, která je pro podnikání důležitá. Na rozjezd potřebujete dostatečný kapitál, aby vám pokryl veškeré náklady spojené s těžkými začátky. Mezi ty nejvíce dosažitelné a jednodušší možnosti patří především crowdfunding anebo peer to peer půjčky.

Crowdfunding

Jednou z možností je crowdfunding, jehož název v češtině znamená „financování davem“. Na crowdfundingových stránkách, jako je například Startovač nebo Penězozdroj, vložíte svůj projekt nebo produkt, na který byste rádi dostali přispěno.

Nejúčinnější strategií je, když originálně popíšete svůj příběh, tedy proč zrovna vy potřebujete peníze. Pokud příběh druhé zaujme, máte pak mnohem větší pravděpodobnost, že vás někdo finanční částkou podpoří. A co jim dáte na oplátku? Crowdfunding má hned několik tipů podle toho, jak odměňujete ty, kteří vám přispějí. Jedná se například o charitativní, podílový nebo odměnový crowdfunding.  

Bankovní úvěr

Pro půjčku peněz si samozřejmě můžete jít i do banky. Dnes již téměř každá banka nabízí úvěry pro začínající podnikatele. Pro banku je riskantní půjčovat úplným nováčkům a tomu napovídají i striktní podmínky, které musíte splnit před tím, než si u banky půjčíte.

Banky obvykle chtějí znát veškeré informace ohledně vašeho příjmu i příjmu vaší rodiny, vaši podnikatelskou dráhu včetně finančního plánu, business plánu a tak dále. Pokud nemáte vůbec žádné zkušenosti s podnikáním, pravděpodobnost, že vám banka půjčí, se snižuje. Zároveň banka často vyžaduje ručení či jinou pojistku, která by garantovala zisk v případě, že byste nedokázali dále splácet.

Dobrý nápad je pro rozjezd podnikání klíčový

Dotační programy

Další možností je získání peněz formou dotací. Nemusíte se bát o splácení a dluhy, protože jsou to peníze, které dostanete prakticky zadarmo. Existují totiž různé programy v rámci Evropské unie, které poskytují možnost financovat podnikání. Mezi takové programy patří například Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost nebo Lidské zdroje a zaměstnanost.

Není to však jednoduché. Abyste mohli peníze získat, potřebujete splnit přísně daná kritéria pro žádost a poté tuto žádost správně vyplnit včetně všech požadavků, příloh a tak dále. Pokud si na pomoc najmete odborníka, který vám s veškerou administrativou pomůže, máte mnohem větší šanci, že uspějete.

Peer to peer financování

Peer to peer půjčky představují trend, který se ze zahraničí dostal před pár lety i k nám. Ve zkratce to znamená, že lidé půjčují lidem. Mezi nejznámější platformy, které tuto službu poskytují, patří například Zonky. Na těchto typech platforem se zaregistrujete, popíšete produkt či projekt, na který chcete půjčit, a sami si nastavíte výši splátek, kterou jste ochotni měsíčně poskytnout.

Důvod, proč lidé často preferují peer to peer půjčování před půjčkou v bance, je především nižší úrok, rychlost a jednoduchost procesu, který probíhá online a bez zbytečné administrativy.

Investor

Najít vhodného investora je další možnost, jak přijít k penězům. Konkurence je však veliká a poptávka po takovém investorovi zrovna tak. Pokud vás to neodradí, potřebujete přijít s dobře vypracovaným business plánem a dobrým nápadem. Investora nejvíce zajímá ziskovost, tedy to, co on za svou investici získá. Investoři potřebují garanci, že tímto krokem neprodělají, a proto vám také mohou do podnikání zasahovat a diktovat si své podmínky. Na druhou stranu se díky němu může váš projekt posunout mnohem rychleji. Investor má totiž nejen zkušenosti, ale také konexe. Sehnat takového investora můžete například přes private equity nebo venture capital.

Začátek podnikání bývá vždy náročný, a to především kvůli hledání financí na rozjezd. Existuje mnoho možností, mezi kterými se dá vybrat, přičemž se lidé čím dál více uchylují k mimobankovním půjčkám, jako jsou crowdfunding nebo P2P půjčky.

Sdílet článek