31. července 2019

Lidé hledající klid a soukromí jezdí do Zámečku

Ve Františkových Lázních, obklopena nádherným parkem, leží rezidence Zámeček. O tom, že se jedná o skutečně unikátní stavbu, už na první pohled vypovídá dvanáct metrů vysoká rozhledna, která funguje už celých sto let. Ještě oslnivější je však interiér rezidence s elegantními, dobově laděnými prvky. František Flegl, majitel hotelu kombinujícího tradici s luxusem, se rozpovídal o tom, co ho k založení tak jedinečného hotelu vedlo.

Když se podívám okolo sebe, napadají mě dvě slova: historie a elegance. Zajímalo by mě, jak vůbec vznikl nápad pořídit si vlastní hotel laděný do tohoto jedinečného stylu.

Vše bylo vlastně dáno povahou malého Zámečku. Po jeho nákladné rekonstrukci jsme nejdříve začali provozovat kavárnu, která mimo jiné v roce 2016 oslavila už svou stou sezónu. Krize v roce 2008 způsobila velký propad v návštěvnosti Františkových Lázní a následně začala sezónu od sezóny klesat kupní síla tradičního lázeňského hosta, seniora, a s tím i návštěvnost naší kavárny. V roce 2014 jsme po další rekonstrukci zprovoznili tři hotelové pokoje a doplnili i nabídku stravování pro hotelové hosty. Vše se nyní ukazuje jako správné rozhodnutí.

Kavárna v rezidenci Zámeček oslavila už svou 100. sezónu.
Kavárna v rezidenci Zámeček oslavila už svou 100. sezónu.

To určitě. Musím říct, že já osobně bych se tady velice ráda ubytovala a užila si třeba prodloužený víkend ve městě. Přijde mi, že pokoje jsou tady naprosto ideální pro oživení jinak vcelku běžného lázeňského pobytu.

To máš pravdu. Zámeček byl postaven pro tehdejší lázeňské hosty. V přízemí se nalézala kavárna, v prvním patře bydlel správce, který měl za úkol pouštět hosty do třetího patra na rozhlednu, a ve druhém patře byl už tehdy hostinský pokoj. S takovým příběhem lze zaujmout současné hosty hledající zajímavé ubytování, což se také tak děje.

A jak do toho všeho spadáš ty? Jak jsi vůbec k Zámečku přišel? Přece jen se jedná o ojedinělou budovu se zajímavou historií, na ty člověk nenarazí jen tak. 

Jen tak to opravdu nebylo. Vlastně je to celkem romantický příběh. (smích) V roce 1977 jsem se na Zámečku narodil. Moji rodiče zde bydleli a pracovali pro tehdejší SD Jednota. Později – v roce 2004 – se mi podařilo objekt získat a začít opravovat.

V současné době Zámeček vyhledávají lidé, kteří chtějí klid a soukromí.
V současné době Zámeček vyhledávají lidé, kteří chtějí klid a soukromí.

To je skutečně jako z nějakého romantického filmu. Už jen ten příběh zákazníky určitě zaujme. Nesmírnou výhodou je také ta útulnost. Osobně se mi líbí, že tady nepobíhá hromada lidí a je to takové komorní. 

Přesně to říkají i naši zákazníci. Společný jmenovatel našich hostů je „hledáme klid a soukromí“. Zámeček je nejmenší svého druhu a pro svoji atmosféru je přímo předurčen pro nekonečné lenošení. Nedaleké Aquaforum (wellness & spa) v centru města a zázemí okolního parku je dostatečným vyžitím volného času a pro ty, kteří chtějí být rozmazlováni, lze objednat relaxační masáž přímo v hotelovém pokoji. Máme mnoho hostů z větších měst z řad vedoucích pracovníků, kteří znají hodnotu svého volného času a chtějí jistotu, že při jejich návštěvě bude vše v pořádku. 

Vašim hostům tady rozhodně nic nechybí. Provoz hotelu a zajištění veškerých služeb musí být náročné. Jak to tady máte s personálem?

Díky malé kapacitě se dá vše zvládnout v minimálním počtu personálu, takže je nás tu asi dva a půl, a v současné době záleží vše spíše na počítání, aby byla ekonomika provozu vždy v kondici. V minulosti jsme se snažili bojovat o každého kolemjdoucího hosta, ale po důkladném počítání byl výsledek takový, že jsme pouze vytvořili pracovní místo a nula od nuly pošla. V celoročním průměru jsme pak na takového zaměstnance spíše dopláceli, a to nemluvím o problému nějaké zaměstnance v dnešní době vůbec najít.

Péči o zákazníky zvládají v rezidenci s minimálním počtem zaměstnanců.
Péči o zákazníky zvládají v rezidenci s minimálním počtem zaměstnanců.

Při tak malém provozu jako u nás je tak třeba neustálé přepínání sama sebe v jednotlivých výkonech na různé činnosti, které je nutné poměrně svižně zvládnout, což je občas velmi náročné. Pokud si představíte hotel, kde je recepční, číšník, kuchař, účetní, nákupčí, údržbář a k tomu úklid a na všechny tyto profese dosadíte jednoho člověka, pak je to opravdu zápřah.

Zároveň Zámeček patří na mapu Zonky. Je to jedno ze Zonky míst. Jaká cesta tě k tomu přivedla? 

Já jsem na Zonky jako investor, a to hned od začátku, kdy tato inovativní P2P platforma začala být v ČR vidět a slyšet. Zámeček tak najdou další zákazníci služby ve výhodách Zonky. A určitě se je na co těšit. Aktuálně totiž dokončujeme rekonstrukci dalšího patra a přibudou nám nové hotelové pokoje. Takže všechny zvu, aby se k nám přijeli podívat, odpočinout si a načerpat síly.

Děkujeme za pozvání. A pokud se i vy chcete obklopit věcmi, které fungují, neváhejte ani vteřinu a zkuste to s námi na Zonky, kde můžete stejně jako František investovat do lidí nebo si půjčit na vlastní podnik. Třeba také na hotel!

Sdílet článek