21. prosince 2018

Luxus jménem klidný život na venkově

Tereza Sládková

Obchod U Tří lip provozuje Terezie Holá skoro dva roky. Pracovat mezi lidmi a ve svém byl její dlouhodobý sen. Přijít k ní můžete pro nákup, na pivo nebo třeba radu ohledně Zonky.

Přibližně devět kilometrů od Třebíče leží romantická obec Valdíkov. Mé kroky vedou za Terezií do obchodu U Tří lip. Kam jsem se podívala, všude samý rybník, potok nebo jezírko. Terezie o Valdíkově tvrdí, že je to místo, kde kapři dávají dobrou noc. Řekla bych, že má i pravdu.

Že podnikání není výsadou jen mladších generací nebo pouze mužského pohlaví, dokazuje právě energetická Terezie, která mě u sebe v obchodě vítá s úsměvem na tváři. Hned na první dobrou z ní cítím neskutečnou energii a klid zároveň. Samozřejmě jí to hned prozrazuji a ona se jen směje…

Podnikání není výsadou jen mladších generací nebo pouze mužského pohlaví.

Podnikání není výsadou jen mladších generací nebo pouze mužského pohlaví.

Terezko, ač mám ráda zvuk lidského smíchu a příběhy se šťastným koncem, tuším, že vybudovat si takto svůj sen pro tebe určitě nebylo vždy lehké.

Jsem ráda, že mě tak vidíš. Jak správně odhaduješ, ne vždy byl můj život zalitý sluncem. Pravdou ale je, že i v těch největších mračnech jsem se snažila vidět alespoň paprsky slunce. Podle mého jsem v pohodě (smích). Nevyhledávám drama. Jsem optimistka, která je ráda mezi lidmi, což beru jako velkou výhodu. Také mám určitě štěstí na rodinu, děti a sousedy.

Vypadá to, že jsi odjakživa patřila mezi lidi. Vlastní obchod ale nemáš dlouho, že?

Nápad s obchodem se vplížil do mé hlavy po prohlídce zdejší vísky, kde žije moje dcera. To bylo asi tak koncem roku 2016. Tehdy tam téměř dva roky nefungoval žádný obchod. To mi nasadilo brouka do hlavy a díky dobré nabídce na pronájem prostorů místního obecního úřadu bylo jasno. Tím asi tak vše začalo. Záhy jsem zjistila, že menší překážkou budou hned finance (smích). Chvíli před tím jsem koupila domeček k opravě a na ostatní už nezbylo moc financí. Pak jsem ale uviděla reklamu na Zonky. Moc se mi celý nápad a smýšlení líbilo. Tak jsem se rozhodla pro půjčku na zařízení a zboží do začátku. Zonky vděčím za vklad. Za ten začátek. Do toho všeho zařizování a vyřizování mi totiž zkolaboval automobil. Rychle jsem si tedy musela pořídit náhradní náklaďák, abych všechno to zboží mohla z blízké Třebíče dovézt. Děkuji za to.

Když se bavíme o zboží, co u tebe zákazníci mohou najít? Vidím, že tu nemáš jen tak obyčejný obchod, ale také například posezení pro cyklisty, takže čekám, že tu třeba i pečeš.

(smích) Peču, ale ne přímo tady. Moje nabídka se jinak odráží od základních potřeb pro každodenní život na vsi. Tedy potraviny, nápoje, hygienické potřeby, prací a čisticí prostředky, kosmetika, balicí papírové sáčky, desinfekce, přípravky do kuchyně, lapače hmyzu. Tedy jak vidíš, prostě vše, co každý chalupář a chatař může potřebovat k provozu domácnosti. Vesnicí vede cyklostezka. Je zde krásná příroda, rybníky, hodně turistů, proto jsem se rozhodla pro

skromné občerstvení. To se snažím vždy přizpůsobit ročnímu období. V létě točená limonáda, pivo, nanuky, svačina s chlebíčkem nebo klobáska v zimě. K tomu grog, horká čokoláda nebo koláček. Jednoduše co mě tak napadne.

Vypadá to, že si vše tak nějak zvládáš dělat sama. Asi to jde, když je „podnik“ takto menší. Můžeš mít o všem přehled, rozhoduješ se jen podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, máš poslední slovo … Asi má své výhody plnit si svůj sen sama.

(smích) Náhodou spoléhám na pomoc mého spolubydlícího. Zásobuje mě a řídí vůz, pomáhá vést účetnictví. A například když jsem onemocněla, tak mě zastoupila dcera či vnučka. Holky jsou z oboru, tak vše zvládají s lehkostí. No ale máš pravdu, nejraději si dělám vše sama podle svého.

Měla jsem vizi malého, útulného posezení s ubrusem, květinami a stolováním z časopisu. Vydrželo mi to přesně rok, než jsem zjistila, že moje klientela je převážně z pracujících lidí. A ti neberou na zřetel to, jak se oblékají „na pivo“ či kus řeči, a tak se látkové ubrusy nestačily sušit. To mě samozřejmě přestalo bavit, tak jsem vzala za vděk plastovými, otíratelnými.

V obchůdku najdete vše, po čem vaše srdce touží.

V obchůdku najdete vše, po čem vaše srdce touží.

Prostě si s ničím nelámeš moc hlavu, postavíš se ke všemu čelem. To se mi na tobě líbí a myslím si, že to hraje důležitou roli při podnikání. Zajímá mě ale, o čem ještě sníš, jaké máš plány do budoucna.

Sním o důchodu na vísce se 103 obyvateli, kde se kultura scvrkla na televizi, pouť a pár rodinných oslav ve společenské místnosti. A pokud to chci někdy oživit, mám zahrádku, svůj dům… To mi přijde dostatečné.

A ještě k tomu jsi nenáročná! Umíš si, Teri, vůbec na něco také někdy stěžovat?

To víš, že umím. Třeba v obchůdku je pro mě nejtěžší zásobování v zimě, kdy je omezen provoz silnice kvůli nánosu sněhu či ledovky z obou přístupových stran. Jsme v dolíku a pěkně to tu klouže i vyfukuje. Občas je složitější i komunikace s lidmi a dodavateli. Takže ano, i já si občas zakleji (smích).

A pokud si i vy chcete občas zaklít ve svém vlastním podniku, tak neváhejte a zkuste to s námi na Zonky.

Sdílet článek