25. března 2019

Nabídka práce převyšuje poptávku: Kde je nejvíce volných pracovních míst?

Pro úřady práce je to ojedinělá situace. Nabídka práce už několik měsíců převyšuje její poptávku. Kolik je nabízeno volných pracovních míst a jak je na tom ČR v porovnání s ostatními zeměmi? Jaké profese si mohou vybírat a jak změnit svůj život k lepšímu?

Noční můra pro firmy

V průběhu celého minulého roku jsme pravidelně četli o tom, že nabízených pracovních míst je nejvíce v historii a nabídka práce dokonce převyšuje poptávku. Ani prosinec nebyl výjimkou a podle posledních oficiálních statistik úřady práce nabízely v už zmíněném měsíci celkem 323 542 pracovních míst. Nejen, že jich bylo úřady práce poskytováno nejvíce v historii, ale navíc jich bylo téměř 10x tolik, než před sedmi lety.

Nabídka práce jako v žádné jiné evropské zemi

Na jednoho uchazeče podle posledních statistik připadalo 1,5 volného pracovního místa. Před několika lety se přitom o jednu židli pralo i několik uchazečů. Nabídka práce (tedy množství pracovních inzerátů) byla pro ty, kteří se rozhodli pro změnu ve svém kariérním životě, více než příznivá.

Česká čísla a statistiky při porovnání s jinými evropskými zeměmi nebylo navíc možné překonat. Krize na trhu práce dohnala firmy k mnoha změnám. Fráze jako dohoda o provedení práce, nadstandardní benefity či zvýšení platu jsou v dnešní době mnohem více skloňovány. Proč? Zaměstnavatelé museli přijít s lákadly pro nové uchazeče a navíc snížit nároky na kvalifikaci.

Změna zaměstnání není v dnešní době tabu

O práci rukama je zájem

Společnosti si už dávno ve většině oborů nemohou vybírat a tam, kde bylo dříve potřeba minimálně maturitní vysvědčení, dnes stačí výuční list. Téměř v každém oboru se zaměstnavatelé potýkají s problémy, chybí jim lidé s kvalifikací i bez ní.

O koho mají firmy zájem? O stavební dělníky, stavbyvedoucí i architekty. Boj je také o zedníky, instalatéry či truhláře, ale i montážní dělníky, svářeče a skladníky. Široký výběr z lukrativnějších pracovních nabídek a možnost zaslat životopis se naskytla s krizí na trhu práce také zdravotnímu personálu.

Firmy chtějí také více než kdy jindy marketingové specialisty, kteří se budou starat o prezentaci firmy, vizi značky, ale i o komunikaci s kýmkoliv vně společnosti, a může jít o kreativce, grafiky, copywritery ad.

Technologie vládnou světu

Technologie se vyvíjí ze dne na den a jestliže byla někdy poptávka po technických profesích vysoká, dnes to platí dvojnásob. Například IT specialisté jsou nejen dobře placeni, ale také mohou pracovat téměř odkudkoli. Výhodou jsou i hluboké odborné znalosti matematiky a fyziky.

Nabídka práce už několik měsíců převyšuje její poptávku

Technologické profese navíc najdou uplatnění i v budoucnu. Svět spěje k postupné automatizaci práce, která pomůže firmám nejen s rostoucí efektivitou práce, ale také s problémy v podobě fluktuace. Někteří dokonce prorokují, že za pár desítek let některé profese, především ty s rutinními povinnostmi, kompletně zaniknou.

Kdy změnit svůj život, když ne teď

Češi stále přichází s něčím novým a počet podnikatelů loni stoupl o 25 tisíc. Poprvé se tedy přehoupl přes milion. I vy přemýšlíte nad tím, v jakém oboru podnikat v roce 2019 a jak vůbec začít? Nejen pro změnu zaměstnavatele, ale také pro vydání se kompletně jinou cestou kariérního života, je ta správná doba. Česká republika navíc loni patřila v rámci Evropy mezi země s nejrychleji rostoucí kupní silou, což se každý den projevuje v “nákupních koších” Čechů.
Proč tady nezačít právě dnes? Hledáte inspiraci? Mrkněte na Planetu Zonky, projekt sbírající příběhy podnikatelů.

Sdílet článek