O penězích

Naučte se spořit chytře — 2. díl

avatarUrl

Zonky

17. 4. 2019

ArticlePictureDetail

Opakování je matka moudrosti — není ideálním řešením nechat peníze uložené pod polštářem. Ve světě financí totiž…

Opakování je matka moudrosti – není ideálním řešením nechat peníze uložené pod polštářem. Ve světě financí totiž existuje mnoho efektivnějších možností, jak spolehlivě nejen spořit, ale peníze zúročit a dále vydělávat. My dnes přicházíme s několika základními možnostmi, které Češi podle statistiky využívají nejčastěji.

Průzkum společnosti Stemmark pro ING banku ukázal, že Češi nejčastěji spoří na svých běžných či spořicích účtech, kde mají podle odhadů uloženo až 2,5 bilionu korun.

Spořit peníze doma do obálky

Do obálky, prasátka nebo pod matraci – je to jedno, na žádném z těchto míst peníze efektivně nenaspoříte. Výhodou, avšak zároveň i nevýhodou domácího spoření je skutečnost, že máte peníze kdykoliv po ruce. Peníze tak můžete použít okamžitě, což se mnohdy může hodit.

Na druhé straně při nedostatku pevné vůle můžete z obálky peníze odebírat neustále a neušetřit tak vůbec nic. Skutečně významnou objektivní nevýhodou je také fakt, že peníze se vám při domácím spoření nijak neúročí, a tak ztrácejí svou hodnotu.


Důležitějším důvodem, proč hledat jiné místo ke spoření, je skutečnost, že na běžném účtu se vám peníze nijak nezhodnocují.

Spořit peníze na běžném účtu

Vůbec nejčastějším místem, kde Češi spoří své peníze, jsou běžné účty. Nespornou výhodou peněz na běžném účtu je jejich okamžitá dostupnost. Zkrátka, pokud nastane nečekaná situace, peníze můžete kdykoliv vybrat. Při nerozvážném jednání se však tato výhoda může rázem obrátit v nevýhodu, a na běžném účtu se vám tak nemusí podařit ušetřit vůbec nic, stejně jako při domácím spoření.

Mnohem důležitějším důvodem, proč hledat jiné místo ke spoření, je skutečnost, že na běžném účtu se vám peníze nijak nezhodnocují. Úroky z vkladů peněz jsou zpravidla velmi nízké (nebo žádné), a tak v žádném případě nedokážou pokrýt inflaci. Z toho vyplývá, že pokud zde peníze ušetříte, rozhodně nic navíc nezískáte, naopak vám z nich nejspíše meziroční inflace ubere.

Spoření peněz na spořicím účtu

Výhodnější místem, kam ukládat a spořit finanční prostředky, je účet spořicí. Výhodou spořicích účtů je téměř nulové riziko ztráty finančních prostředků. Dalším bonusem je skutečnost, že si banky většinou neúčtují žádné poplatky za vedení účtu. Další nesporným benefitem spořicích účtů je fakt, že pokud budete neplánovaně potřebovat finanční prostředky, které zde máte uložené, není problém si je (ve většině případů) během několika málo dnů převést na svůj běžný účet a mít tak peníze k dispozici.


Do obálky, prasátka nebo pod matraci – je to jedno, na žádném z těchto míst peníze efektivně nenaspoříte
.

Ani na spořicím účtu však nenajdeme možnost významného zhodnocení našetřených financí, avšak stále zde existuje vyšší úroková sazba, než je tomu u účtů běžných. Výše úroků je různá a vždy záleží na sjednaných podmínkách, jako je například výpovědní lhůta či výše vkladu.

Spoření na vkladní knížce

Ačkoliv je vkladní knížka jednou z nejstarších forem spoření, stále se jedná o v Česku rozšířený bankovní produkt, který využívá zejména starší generace. Jde v podstatě o dokument, který eviduje prostředky, které uložíte do banky. Založení vkladní knížky je velmi jednoduché a základní vklad je minimální (cca 50 korun). Peníze na vkladní knížce se nejčastěji úročí jedenkrát ročně, avšak úroková sazba je velice nízká. Pokud následně chcete prostředky využít, je nutné fyzicky zajít na pokladnu banky, kde vám peníze vydají.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.

Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.

© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013