O penězích

Peníze pro všechny. Zadarmo! Základní příjem letí. Proč ho podpořil i Zuckerberg?

avatarUrl

Zonky

26. 5. 2017

ArticlePictureDetail

Jen si to představte: každý měsíc vám na účtu přistane slušná částka, ze které můžete v klidu vyžít. Peníze dostává…

Jen si to představte: každý měsíc vám na účtu přistane slušná částka, ze které můžete v klidu vyžít. Peníze dostává každý. Jen tak, bez práce, bez podmínek, pro všechny včetně dětí i seniorů. Zní to jako velký úlet, ale ve světě podpora tzv. základního příjmu stoupá. Na první pohled bláznivou myšlenku podpořil i Mark Zuckerberg. Umožnila by prý lidem, aby rozjeli své sny a podnikání. U nás se zatím můžete obrátit na Zonky.

Text: Pavla Francová, Foto: Profimedia

Od pátého nejbohatšího muže světa by to člověk moc nečekal. Rozdávat peníze jen tak bez práce všem lidem bez rozdílu přesto nyní podpořil i Mark Zuckerberg a přidal se tak k řadě dalších úspěšných podnikatelů a ekonomů.

„Každá generace rozšiřuje svou definici rovnosti. Nyní je na čase, aby naše generace definovala novou společenskou smlouvu. Měli bychom mít společnost, která měří pokrok nejen pomocí ekonomických nástrojů jako je HDP, ale i podle toho, kolik z nás dělá něco, co nám dává smysl. Měli bychom testovat myšlenky, jako je základní nepodmíněný příjem, abychom zajistili, že každý bude mít dobrý (peněžní) polštář, aby mohl zkoušet nové nápady,“ řekl Zuckerberg na konci května ve své přednášce na Harvardu.

Sám by prý možná nedokázal Facebook vytvořit a rozvinout, kdyby neměl v začátcích jistotu, že když neuspěje, nic se vlastně nestane. Spousty dalších lidí, kteří by chtěli pracovat na svých nápadech, ale takovou jistotu jako on nemají, se proto raději do vlastních projektů ani nepustí.

Je to poprvé, co se tvůrce Facebooku veřejně zastal téhle provokativní myšlenky. Připojil se tak například k šéfovi Tesly Elonu Muskovi, prezidentovi jednoho z nejvýznamějších inkubátorů startupů Y Combinator Samovi Altmanovi nebo k bývalému ministrovi práce v Clintonově vládě Robertu Reichovi.

Testuje se na celém světě

Základní příjem získává v posledních letech a měsících stále víc příznivců a objevují se nové pilotní testy, ve kterých se zkouší, jestli tahle myšlenka může fungovat v praxi. Experimentuje se s tím například už ve Finsku, Kanadě, Kalifornii, Namibii, Keni, dlouho se chystá testování v Holandsku a v dalších zemích. Loni se dokonce o zavedení základního příjmu hlasovalo v referendu ve Švýcarsku.

Jednoduše řečeno jde o to, že by všichni lidé bez rozdílu měli dostávat od státu každý měsíc určitou sumu peněz. Musí být dostatečně vysoká, aby z ní dokázali zaplatit svoje základní potřeby, jako je bydlení a jídlo. Kdo by chtěl peněz víc, musel by pracovat.

Někdo by se ale třeba mohl nějaký čas bez starostí věnovat třeba svým dětem, cestování, umění, dobrovolnické práci nebo třeba rozjezdu vlastního nápadu a podnikání. Základní příjem by měl být tak vysoký, aby s ním každý mohl přežít, ale zároveň by neměl být štědrý až moc, aby lidé neztratili motivaci pracovat.

Celý systém by se měl platit ze státní pokladny, která by ušetřila na všech ostatních sociálních dávkách a byrokracii, která se stará o přerozdělování dávek. Kritici ale namítají, že to by zdaleka nestačilo a aby se dal tak štědrý systém financovat, musely by se extrémně zvýšit daně. Je totiž také otázka, kolik lidí by dál chtělo pracovat a odvádět daně, když by mohli v klidu vyžít i bez práce.

I přes spoustu otázek, které jsou kolem základního příjmu, přibývá v poslední době stoupenců téhle myšlenky. Třeba jako je zmíněný tvůrce Facebooku. Proč se to ale děje? A může to ukazovat, že na tom nápadu něco je?

Celý tenhle boom hodně souvisí s nástupem technologií, digitalizace a věku robotů – který prý už začíná. Podle studie z univerzity v Oxfordu by do dvaceti let měli roboti převzít okolo 50 procent lidské práce.

„S tím, jak se naše technologie rozvíjí, potřebujeme společnost, která je víc zaměřená na průběžné vzdělávání po celé naše životy,“ řekl Zuckerberg s tím, že on a další lidé, kterým se daří dobře, by měli ostatním pomoci. Stoupenci základního příjmu navíc argumentují, že pokud lidé budou moct dělat jen to, co je baví a co dělat skutečně chtějí, budou daleko víc produktivní a svou práci budou dělat lépe než dnes.

Máte nápad na vlastní podnikání nebo třeba umělecký projekt? Nebo se chcete zbavit drahých půjček? Zkuste Zonky. Je to levnější a rychlejší než v bankách. Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013