9. listopadu 2017

Pořiďte si elektromobil, ušetříte!

Ondřej Bíba

Elektromobily stále zlevňují a brzy budou dokonce dostupnější než klasická auta na benzin a naftu. K jejich rostoucí oblibě navíc přispívají okamžité provozní úspory pro jejich uživatele.

Žádná velká světová výstava se už dnes neobejde bez představení zbrusu nového elektromobilu. Auta na elektrický pohon už totiž nejsou doménou jen několika úzce specializovaných firem, ale nabíjení aut ze zásuvky přijaly za své již téměř všechny tradiční automobilky. Na elektromobily si pomalu začínáme zvykat i v Česku a důvod pro to je jasný – podstatné úspory pro řidiče.

Podle výzkumu agentury Bloomberg z května tohoto roku budou klasická benzinová či naftová auta stát již brzy výrazně více než moderní elektrovozidla. Jednu z nejdražších komponent na elektrických autech totiž představují nabíjecí baterie. V budoucnu se ale můžeme těšit na jejich postupné zlevňování. Dle zmíněné studie poklesnou jejich ceny v dalších deseti letech až o tři čtvrtiny. Z těchto údajů také vyplývá, že již v roce 2025 budou vozidla poháněná elektřinou výrazně levnější ve srovnání s jejich tradiční benzinovou konkurencí.

Vysoká cena – tedy dosud největší překážka při pořízení nového elektromobilu – tak již brzy bude minulostí.

Na Zonky si můžete na nové auto půjčit až půl milionu korun.

Většině řidičů se ale pořízení elektrovozu vyplatí již dnes. Při konkrétním rozhodování, zda si jako své nové auto zvolit elektromobil, či nikoli, je totiž třeba počítat nejen s pořizovací cenou, ale podívat se také na provozní náklady. Zatímco u standardních benzinových či naftových motorů vás ujetí 100 km vyjde zhruba na 250 Kč, u elektromobilů zvládnete stejnou vzdálenost za 30 korun, tedy skoro desetkrát méně.

Po propočtu, kolik lze ušetřit za měsíc, už není nic snadnějšího než spočítat roční nebo třeba i pětileté úspory. Rozdíl v pořizovací ceně elektromobilu se pak může ukázat jako zcela zanedbatelný ve srovnání s tím, kolik v delší perspektivě ušetřím.

A jak jsou vlastně dnešní elektromobily nákladné? Pryč jsou ty doby, kdy jste za elektrovůz museli dát několik milionů. Nejlevnější modely (momentálně je jím e-up! od Volkswagenu) stojí něco málo přes půl milionu Kč, ale i prémiové značky, jako třeba Tesla, začínají pomalu zlevňovat. Její nový Model 3 se bude pohybovat v rozmezí kolem 700–800 000 Kč. I když příchod Modelu 3 na český trh očekáváme až v polovině příštího roku, už teď se tak máme napřesrok na co těšit. Jako doklad popularity elektrovozidel jen zmiňme, že v první den, kdy bylo celosvětově umožněno rezervování Modelu 3, si jej zamluvilo hned 130 000 lidí. Dnes už se jeho rezervace šplhají daleko za hranici půl milionu.

Elektromobily jsou stále populárnější.

Dobrou zprávou pro všechny budoucí majitele také je, že s rostoucí popularitou elektromobilů u nás roste i počet nabíjecích stanic.

Auto si tak již brzy klidně dobijete na parkovišti, zatímco si odskočíte nakoupit.

A co vy, také už jste uvažovali nad nákupem nového automobilu na elektrický pohon? Pokud jste si již vybrali, ale zatím vám chybí potřebné finanční prostředky, na Zonky vám na nové auto půjčíme až 500 000 Kč. Nechte si vypracovat nezávaznou nabídku – je to zdarma a trvá to jen pár minut.

Sdílet článek