včera, 30. ledna 2019

Půjčit si, či nepůjčit si? 2 pravdy o penězích

Linda Hubičková

Možná zvažujete půjčku a možná si ji vezmete. Možná to bude správné rozhodnutí, které vám přinese, co od něj čekáte. A možná ne. Přejeme vám, abyste se rozhodli dobře, ať už to pro vás znamená cokoli. Proto připomínáme tato dvě prostá fakta, která byste při zvažování jakékoli půjčky zcela určitě měli mít na paměti.

  • Když si půjčím, platím

Máte nějaké peníze (řekněme na rok). Jakmile si vezmete půjčku, máte jich méně, ne více. Půjčka je luxusní služba: vysází vám na stůl peníze, které vyděláte až v budoucnosti. Ale není to zadarmo. Chcete něco hned? Zaplatíte úrok. Potíž je v tom, že obchodník s půjčkou ho po vás nechce teď. Takže když si půjčku kupujete, nepotřebujete ještě nutně vědět, jestli na ni máte. Jenže když na ni nemáte a přesto si ji vezmete, hrozí vám nepříjemnosti.

Dostat se do situace, kdy vám obchodník s půjčkami už nezvedá telefon a místo něho u vašich dveří zazvoní pán v tmavých brýlích, nepřejeme nikomu. Možná budete mít štěstí a ty boule na ramenou jeho saka budou převážně vycpávky. A možná ne.

  • Když spořím, vydělávám

Když použijete své vlastní peníze, neplatíte za to nikomu nic. Dokonce naopak, dostanete „slevu“ v podobě zhodnocení úspor. Platit z našetřených peněz na místo z půjček přitom může každý. Nepotřebujete k tomu nic! Stačí si uvědomit jednoduchou pravdu: každý rok přijdou nějaké ty nečekané výdaje. Když toto víte, je jasné, že je lepší peníze šetřit dopředu. Ne čekat, až se mikrovlnka dovlní, sporák utaví nebo lednička nadobro zamrzne, a letět pro půjčku, která vás vyjde mnohem dráž.

A jak začít?

Prostě to otočte. Když teď půjčku zvažujete a nepůjčíte si (jestli to jen trošku jde), ušetříte to, co byste za ni museli zaplatit (úrok). Rovnou si tedy dejte pomyslný úrok stranou. Když se toho budete držet, půjčku možná už nebudete potřebovat. Budou vám totiž zbývat peníze, o které byste přišli placením úroků (tak jako doteď, pokud si opakovaně půjčujete). A pokud svou novou rezervu investujete, dostanete ještě něco navíc.

Můžete to zkusit, i když vám zbývají jen malé částky. A nemusíte být finanční analytik, abyste to dokázali sami, přes internet.

Sdílet článek