13. prosince 2019

Revolvingový úvěr: instantní zadlužení, nebo praktická půjčka?

Možná vás tu a tam překvapí nečekané výdaje anebo podnikáte a musíte jednorázově splatit větší faktury po doplnění skladu. Ať už máte jakýkoli důvod brát si opakovaně menší půjčky, možná se poohlížíte po efektivnějším řešení. Tím by mohl být revolvingový úvěr. Jak tato půjčka funguje?

Revolvingový úvěr je v podstatě druh půjčky s možností automatického obnovování. To znamená, že ho můžete čerpat opakovaně až do limitu, na kterém se s poskytovatelem úvěru dohodnete. 

Například se můžete s bankou či úvěrovou společností domluvit na půjčce do 50 tisíc korun s tím, že budete každý měsíc splácet 15 tisíc. Z celkového limitu pak můžete čerpat podle vašich momentálních potřeb.

Banky a úvěrové společnosti tento druh půjčky nejčastěji nabízejí podnikatelům.

Zájemce o půjčku si tak ušetří čas i administrativu, kterou by musel strpět při dalších žádostech o menší úvěry.  

Jen pro podnikatele?  

Banky a úvěrové společnosti tento druh půjčky nejčastěji nabízejí podnikatelům a vlastnictví živnostenského listu si kladou za jednu z podmínek. Někteří poskytovatelé sice poskytují revolvingový úvěr i fyzickým osobám, v Česku se ale zatím nejedná o příliš rozšířenou službu.

Na stejném principu jako revolvingový úvěr ale fungují i kreditní karty, které jsou běžně dostupné pro nepodnikající. Další obdobou je pak kontokorent, který se váže na běžný účet.    

Platební disciplína 

Mít stále nějaké peníze po ruce je příjemné. Ovšem je třeba pamatovat na to, že pravidelné splácení by mělo být samozřejmostí. A u revolvingu i kreditky toto platí dvojnásob. Tento typ půjčky totiž bývá zpravidla spojený nejen s vyšší úrokovou sazbou, ale především s poměrně vysokými pokutami za pozdní splátky

Přitom stále dostupná finanční zásoba, po které stačí jen sáhnout, je velkým lákadlem a člověk poměrně snadno ztratí přehled o tom, kolik už utratil na dluh. Každá takto utracená koruna totiž znamená znovu se zadlužit včetně úroku. A člověk tak stále vězí v dluzích a je obtížné se z této situace vymanit. A to jak z dluhu samotného, tak ze zvyku mít po ruce neustále peníze „navíc“. 

Půjčky na principu revolvingu jsou proto vhodné jen pro klienty s dobrou platební morálkou a zodpovědným přístupem k financím

Před takzvaným „instantním zadlužením“ přitom varuje i řada neziskových organizací, které lidem pomáhají s oddlužením. Naopak Zonky, které nabízí běžné bezúčelové půjčky od lidí, vychází v nezávislých studiích jako jedna z nejlepších možností, jak si půjčit peníze. Například podle srovnání, která pravidelně zveřejňuje Člověk v tísni, patří právě Zonky ke společnostem, ve kterých přeplácíte nejméně.

Sdílet článek