18. února 2018

Šetřete: Chytře na daně – I. díl

Tereza Sládková

Daňové přiznání. Pro mnohé noční můra plná čísel, řádků a podivných požadavků. Skrývá ale možnosti, jak si daně snížit. Pojďme si vše objasnit a trochu letos ušetřit.

A jak že se to dá udělat? Jednoduše. Díky odpočitatelným položkám. Ty představují částky, o které si lze snížit svůj vypočtený základ daně před tím, než se vypočítá 15% daň. Znamená to, že pokud dodáme finančnímu úřadu potřebné informace, ušetříme na daních, a to dokonce legálně.

Jak to funguje?

Odčitatelné položky se odečítají od základu daně, který tím sníží. Poté se z ponížené částky vypočítá 15% daň z příjmu.

A co jsou tedy ty odpočitatelné položky?

  • Odpočet za úroky z hypotéky nebo poskytnutého úvěru ze stavebního spoření

Pokud každý měsíc splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, pak si vaše domácnost (tedy jeden z vás) může ze všech úvěrů odečíst až 300 000 Kč (jen ale do této výše). Jen aby nedošlo k omylu, odečíst lze jen zaplacené úroky, ne splátky úvěru. Ale i tak je to celkem slušná částka.

Co je k tomu třeba:

Potvrzení o výši zaplacených úroků od banky nebo stavební spořitelny. Ty jej většinou zasílají v průběhu ledna.

Říká se „žij teď a tady“, ale ruku na srdce, kdo to dokáže na 100 %, aniž by pomyslel na budoucnost? Proto si mnoho lidí platí penzijní a životní připojištění. Pokud tomu tak je a i vy si něco takového platíte, pak si můžete opět něco málo odečíst z daní.

Každá koruna se počítá!

  • Odpočet za životní připojištění

Trochu se ochránit před nejrůznějšími životními situacemi chce asi polovina Čechů. Právě oni si mohou od základu daně odečíst až 12 000 Kč. U „životka“ je to ale trochu složitější. Poplatník musí přesně vědět, jakou má smlouvu, ve které hraje roli, kdy si naspořenou částku může vybrat. Aby si mohl dát své „životko“ do daní, nesmí smlouva umožnit výplatu v průběhu. Zároveň lze odečíst jen pojišťovací část životního pojištění, u investiční to nejde. A pokud je váš zaměstnavatel tak štědrý a přispívá vám na životní pojistku, odečet také nelze provést.  

Co je k tomu třeba:

Potvrzení automaticky zasílá daná pojišťovna, stačí si jen pohlídat poštovní schránku.

Další články z rubriky „O penězích“ najdete zde! 

  • Odpočet za penzijní připojištění

O „penzijku“ slyšel asi každý. Pokud patříte mezi ty, kteří myslí do budoucna a máte sjednané penzijní připojištění se státním příspěvkem, pak právě vás se týká odpočet z daňového základu ve výši až 24 000 Kč. „Až“ znamená, že penzijnímu fondu musíte zaplatit 36 000 Kč za rok (3000 měsíčně), abyste měli nárok na odpočet v plné výši.

Co je k tomu třeba:

Potvrzení, které obdrží poplatník od penzijního fondu. Opět zasíláno automaticky.

Informace o dalších nákladech, které si můžete odečíst z daní, vám přineseme v následujících dnech. Sledujte Zonky Times nebo náš Facebook, ať vám neuteče žádný tip, jak ušetřit.

Sdílet článek