27. února 2018

Šperky z lásky pocházejí z Brna

Tereza Sládková

Manželé Haluzovi vyrábí v Brně šperky nejen pro fanoušky HC Kometa Brno, milovníky originálních kousků, ale jejich Twig ART je otevřen i zvídavcům z řad světa Zonky. V jejich provozovně se můžete zeptat, jak půjčky od lidí fungují.

Aleši, z tvého vyprávění jsem pochopila, že vyrábět šperky a bižuterii nebylo vždy pro vás dva v plánu. Sám jsi přiznal, že ty jsi z reklamy a tvá žena Veronika z farmacie. A ejhle, dnes tu sedíme a vedeme rozhovor o vašem obchodě se šperky.

Máš naprostou pravdu. Manželka Veronika měla původně výrobu šperků jenom jako koníček. Nejprve pro vlastní radost a potřebu, později pro kamarádky a známé. Má ale přirozený talent. Původně, jak správně říkáš, byla farmaceutickou laborantkou. Což je podle mě dost podobné výrobě šperků. Musíš být přesná a pečlivá a to ona je. Vtipné také je, že naše prostory pro obchod byly původně farmaceutickou laboratoří. No a já zase 25 let pracuji v reklamě. Na základě této fúze vznikl také nápad nabízet reklamní náušnice.

Takže jeden den vás napadlo, že začnete vyrábět šperky?

Tak nějak vlastně ano. V létě 2015 jsme dostali příležitost prodávat v Praze na jedné akci. Nakoupili jsme materiál a komponenty asi za 12 000 Kč a vyrazili. Bohužel ten den nevyšlo počasí, a tak dorazilo mnohem méně lidí, než se předpokládalo. Nakonec jsme prodávali asi jen 20 minut. Takže nic moc. Tento prvotní neúspěch ale nastartoval naše rozhodnutí – zboží nabídnout a prodat formou stánkového prodeje.

Na začátku byly šperky jen koníčkem.

Nakonec jste si pořídili stánek a vyrazili jste po republice?

Ano. Koupili jsme jednoduchý přístřešek (altán) a další potřebné věci a takto vybaveni jsme vyrazili prodávat na farmářské trhy v Brně. To bylo září 2015. V tom roce jsme také získali první velkou zakázku na výrobu fanouškovských náušnic pro HC Kometa Brno. Z toho jsme měli obrovskou radost. Teď už vyrážíme i dále. Letos plánujeme navštívit i nová místa a akce.

Brno nám pro naše podnikání naprosto vyhovuje.

V červnu 2016 jste založili rodinnou firmu jako spol. s r.o. a hledali prostory.

Na konci léta 2016 jsme měli tolik zboží a dalšího vybavení, že bylo neúnosné vše skladovat v našem bytě. Tak jsme začali hledat prostory pro skladování, případně výrobu. Brzy jsme narazili na možnost získat prostory v rámci polikliniky na ul. Horníkové v Brně-Líšni. A ty byly tak veliké, že nás napadlo vybudovat i prodejní prostor, ve kterém jsme nabízeli nejen šperky, ale i módní oblečení a rozlévané parfémy. Bohužel přes různé technické a organizační problémy se nám obchod podařilo otevřít až na začátku února 2017.

Prodejnu manželé otevřeli před více než rokem.

Technické, organizační, ale možná i finanční starosti, ne?

No ty také, samozřejmě. To by člověk nevěřil, co je pro podnikání třeba. Hned od začátku jsme museli řešit všechna nová úskalí a nařízení, jako je třeba EET. K tomu bylo velmi obtížné pořídit všechny potřebné věci pro bezproblémové podnikání, proto bylo třeba zajistit si dostatek financí. Zvolili jsme Zonky a to nám pomohlo s financemi. Ocenili jsme – a stále oceňujeme – hlavně férový přístup a bezproblémové, rychlé vyřízení. To vám fakt v takovém hektickém období pomůže. Napíšete, vyplníte, proberete to na telefonu a bum – máte peníze na účtu.

Člověk to má nějak spočítané, ale pak vyvstanou nějaké další (neočekáváné) věci, že?

Tak nějak. I třeba půjčenou částku jsme původně chtěli použít hlavně na webové stránky, ale jak už to bývá, zrovna v onom období nám dosloužil stánek. Peníze jsme tedy použili na nový kvalitní stan, který nám umožnil celé léto jezdit po trzích a festivalech. Samozřejmě webové stránky jsou pořád důležité a udělali jsme dost podstatné kroky k jejich realizaci a spuštění. Na obchodě je vidět, že vše, co do obchodu investujeme na vylepšení a prezentaci, se nám zase vrací. Rád předám své zkušenosti právě se zafinancováním každému, kdo k nám přijde, protože nám byla také podána pomocná ruka.

Veronika se ráda podělí o své zkušenosti se Zonky.

To jde tak trochu ruku v ruce vlastně i s vaším logem, kde je zobrazena ruka. Jak vznikl vůbec název a logo?

Hledali jsme nějaký vtipný, krátký a jednoduchý název, a jelikož jsme Haluzovi, byla volba jasná.

Twig se z angličtiny překládá jak větvička nebo haluz. Pro naše výrobky jsme tedy zvolili spojení Twig ART. V grafickém provedení loga je použitý prvek ruky, abychom podtrhli, že se jedná o ruční výrobu.

To jsi zúročil své zkušenosti z reklamy. Co tě vlastně baví vyrábět?

Všechno. Náš slogan zní: Vyrobeno ručně a s láskou. Tedy asi lze říct, že vyrábíme jen to, co nás baví. Pravdou ale je, že v každém období je to trochu něco jiného. Inspirují nás materiály, které dostaneme do ruky. Těší nás různé zakázkové zadání typu náušnice s vinařskou tématikou aj.

Podívejte se na další projekty, které Zonky dál podporuje!

Já nejsem zdaleka tak zručný jako manželka. Moje parketa je navlékání náramků. S použitím různých materiálů, provedení a velikostí. Manželka zase vyrábí náušnice, náhrdelníky a kombinuje je do sad. Má skutečně talent na různé výtvarné práce a techniky. Zkouší i složitější techniky výroby šperků z korálků, než je ketlování. Třeba šití a háčkování z korálků. Když jsme u háčkování, aktuálně zkouší také háčkování dekorací z „tričkoviny“. Nebo dříve třeba výrobu dekoračních mýdel. Při tom zúročila svoji původní praxi z farmaceutické laboratoře. Zkoušela výrobu z fimo hmoty a spoustu jiného. Nenudíme se.

Všechny kousky jsou ručně vyráběné.

Aleši, říkal jsi, že inspiraci berete z materiálů, které se vám dostanou pod ruku. Tím myslíš materiály objednané z katalogu?

To jen zčásti. Podle mě je inspirace všude kolem nás. Nebo alespoň my to tak máme. Třeba v loňském roce jsme byli na dovolené na Krétě. Po celodenním výletě po Heraklionu jsme náhodou v jedné z bočních ulic našli obchod s korálky a komponenty. Byli jsme uneseni, protože tam měli spoustu materiálu, který se tu nedá koupit. Takže z dovolené jsme si odvezli plné kufry materiálu na zcela nové a unikátní šperky.

Tedy Twig ART jsou jen samé originály.

Přesně. Vše je ručně vyráběné. Zakázková výroba je to, co nabízíme a co nás také velmi baví a motivuje. Většina lidí si určí třeba jen téma, barvu a velikost a nechá to na nás. Někdy má ale klient přesnou představu a děláme zakázku třeba podle fotky. Nás prostě baví vše a děláme to s láskou, proto také zaručujeme dlouhou životnost našich výrobků.

Do budoucna by manželé rádi pořádali i vlastní akce.

Když jsme u té životnosti, jaké plány máte do budoucnosti?

Plnou hlavu. Rádi bychom pořádali pravidelné prodejní akce, kurzy výroby šperků a bižuterie, ale také více dětských dílniček, které jsou na některých akcích součástí našeho stánku. Naším snem je nejen výroba a prodej šperků, ale máme i chuť organizovat různé akce pro lidi. Tedy hlavně naše sousedy z brněnských Židenic a také různé odborné kurzy a workshopy.

Láska nejen hory přenáší, ale také plní sny. Z toho tedy plyne ponaučení, že ať máte jakékoliv plány, sny a přání, jděte si za nimi, protože vás dovedou na to správné místo. S tou cestou vám rádi pomůžeme my na Zonky.

 

Sdílet článek