5. listopadu 2017

Svět #bezpapíru a #online! Hurá!

Gabriela Krčálová

Jeden vzrostlý strom poskytne denně 7 000 litrů kyslíku. Kolik to vlastně je? Asi tolik, že díky němu mohou všichni naši senátoři celý den v klidu dýchat! I přesto se ale stromy zvesela kácejí dále. Proč?

Text: Tereza Sládková

Domníváme se, že jsme ovládli přírodu, ale pravděpodobně si na nás jen zvykla,“ pronesl rakouský autor Karl Heinrich Waggerl. Možná tomu tak bylo ve 20. století, ale dnes by Karl svůj výrok asi trochu pozměnil. Příroda na nás není zvyklá, ba naopak. Možná jde i trochu proti nám. A kdo by se jí také divil. 

Dlouhá léta mělo lidstvo dojem, že všechny přírodní zdroje může zvesela používat, využívat a zneužívat stále dokola. Dnes se ale už ví, že to tak není a že je třeba se k tomuto faktu postavit čelem. Nejen jako politici a majitelé společností, ale i jako jednotlivci. Každý přispěje svojí troškou.

V posledních letech se množí organizace, které podporují záchranu těchto přírodních zdrojů. Způsobů, jak se zapojit, jak pomoct, je mnoho. Lidé by často pomohli rádi, ale nechtějí někam do neznáma posílat své peníze. Nemusejí! Stačí jen v každodenním koloběhu života trochu přemýšlet. Jako například neplýtvat papírem a třídit. Tříděný papír se může totiž recyklovat až sedmkrát.

Věděli jste, že 1 tuna vytříděného papíru zachrání 17 vzrostlých stromů?

Nebo že se z jednoho vzrostlého stromu vyrobí cca 80 000 papírových archů A4? Zonky to ví, a právě proto, že mu přijdou čísla alarmující, nechce přilévat olej do ohně a snaží se naše stromy šetřit. Třeba tím, že umožňuje celou půjčku zařídit #online, a tedy zcela #bezpapíru.

René Descartes v 17. století pronesl: „Jedině příroda dělá velké věci zadarmo.“ A tak se k ní pojďme přidat! Třeba tím, že budeme recyklovat a snažit se fungovat #bezpapíru.

Chcete také podpořit přírodu? Ať už si chcete půjčit na výsadbu stromů, či na svůj sen, půjčte si #bezpapíru a #online u nás na Zonky.

Sdílet článek