dnes, 28. srpna 2017

Tipy a triky, jak začít investovat na Zonky

Na Zonky můžete mít 2 role. Můžete si od lidí půjčit peníze, nebo můžete být vy tím, kdo půjčuje. Investorem, který zároveň rozdává radost. Není to vůbec složité. Naopak, je to snadné a zvládne to úplně každý. I vy. Začněte hned vydělávat.

Text: Ondřej Hlíza

Každý už ví, že na Zonky.cz půjčují lidé lidem. To znamená příležitost nejen pro člověka, který si chce půjčit, ale i pro člověka, který má dostatek financí a chce naopak investovat. Status investora můžete mít díky Zonky v podstatě za pár minut. Ještě než se ale rozhodnete skočit do vod investic, udělejte si pohodlí na břehu a přečtěte si několik rad a tipů.

Investování peněz na Zonky.cz

Samotná registrace trvá jen pár minut a potřebujete k ní dva doklady totožnosti a číslo bankovního účtu. Z účtu si poté pošlete peníze přímo do profilu na Zonky.cz a je to. Nejnižší možná investice je 200 Kč, nejvyšší do jedné půjčky 5 000 Kč. Pokud si nyní říkáte, že to se tedy moc nevydáte, buďte v klidu. Nemusíte zůstat pouze u jedné půjčky a ani vám to nedoporučujeme.

Investiční rizika a jak na to

Každá půjčka je riziková. Ale nelekejte se, to je zcela normální a k investicím to prostě patří. Riziko investování spočívá v tom, že vám ten, komu jste půjčili své peníze, přestane splácet. Důvody k tomu má různé: ztráta zaměstnání, neočekáváná životní situace, rozbitá pračka, nepojízdný automobil a tak dále.

Abychom vám investice usnadnili, rizikové klienty označujeme podle stupnice od A až po D. Ve skupině A jsou lidé, u kterých je riziko toho, že přestanou splácet, nejmenší. U D je to logicky naopak a tito klienti patří do skupiny rizikových. Mezi tím jsou samozřejmě B a C, která značí střední a vyšší riziko. Čím vyšší je riziko, tím vyšší je úrok pro člověka, který si půjčí a tím vyšší je výnos investora, tedy vás.

Jak sestavit investiční portfolio

Jak jsme avizovali na začátku, nedoporučujeme vám investovat pouze do jednoho příběhu, ale doporučujeme postupně vybudovat portfolio se 100 a více půjčkami. Proč? Čím více investic tvoří vaše portfolio, tím více u něj funguje statistika a odhady výnosů a ztrát.

Základní typy portfolií jsou vesměs tři. Konzervativní, balancované a progresivní. U toho prvního převažuje investice do lepších ratingů, ale s nižším výnosem. U balancovaného převažuje investice do středně rizikových půjček, ale už s celkem pěkným výdělkem. No a poslední skupinou je takzvané progresivní portfolio, kde převažují investice do ratingu B a C.

Od pátku 1.9. na Zonky začnou platit nové poplatky. Mají zvýhodnit půjčky s nejnižším ratingem. Investoři tak budou mít výhodnější šanci k diverzifikování svého portfolia. Tak nezapomeňte sledovat Zonky Times. V pátek vám přineseme detailní podrobnosti ohledně změn poplatkové strategie.

 

Sdílet článek