14. dubna 2018

Udržitelné a etické podnikání – to jsou sirupy z Třeboně

Tereza Sládková

Bylinky od Světa jsou známá rodinná firma z Třeboně. Ke svému podnikání přistupují ekologicky, s ohledem na životní prostředí, originální chutě a především s láskou k člověku a přírodě. Do svého světa vítají nejen ty, kteří hledají více informací o službě Zonky, ale hlavně ty, kteří myslí na své zdraví a není jim lhostejná příroda kolem.

Na Třeboňsku je podle mě vždy krásně. Rybníky, čistý vzduch, milí lidé a skvělé jídlo. Jsem nadšená, že mé kroky vedou právě sem, do rodinné firmy Bylinky od Světa. Už název bylinkové dílny napovídá, že majitelé jsou patřičně hrdí na prostředí, ve kterém žijí a podnikají. Provozovna – bylinková dílna – se nachází ve městě Třeboň, jehož symbolem je právě rybník Svět. Lokální suroviny, výroba a distribuce jsou tedy zajištěny přesně v souladu s celou filozofií této rodiny. A tuto myšlenku se snaží předávat i dále.

Při popíjení levandulového sirupu si s Ladou Čuříkovou povídáme o historii jejich obchůdku, který vlastně odstartovala jedna „nelhostejná“ myšlenka.

Sedmnáct let jsem byla spolumajitelkou velkého květinářství v Třeboni. Kytky jsou prostě moje vášeň. I přesto jsem si stále více uvědomovala odvrácenou tvář „květinového byznysu“. Tou je velké množství chemických postřiků při jejich pěstování, náročnost na vodu (problém zejména v suchých oblastech Afriky), špatné pracovní podmínky pěstitelů a jejich nízké finanční ohodnocení. Navíc květiny, aby nám mohly udělat ve váze radost, létají přes celý svět a to je jednoduše dlouhodobě neudržitelné.

Květiny a bylinky jsou pro majitelku Ladu vášní.

Musím říct, že už delší dobu v sobě svádím boj, zda si koupit řezané květiny do vázy, nebo ne. Přispěla k tomu určitě má návštěva Nizozemska, kde se zvesela svítí ve dne v noci květinám, které pak putují na pár dnů na naše stoly. Tedy tvůj postoj zcela chápu.

Tak to jsem ráda, že je nás více. Tehdy jsem se stále více zabývala myšlenkou, jak dále nepodporovat tento neetický přístup a vytvořit „férové“ podnikání.

Až tě to dovedlo k sirupům (smích).

To ale i vzpomínka na dětství. Pocházím ze Strakonic a už jako malá holka jsem měla ráda přírodní šťávy z vyzrálého ovoce. Nezapomenutelná chuť. U nás doma veškerou úrodu ovoce mamka a babička zpracovávaly na výborné kompoty, džemy a šťávy. A my děti se olizovaly až za ušima. Kromě záliby v ovocných chutích mě již dlouho zajímá i aromaterapie, použití bylinek v kuchyni i léčitelství. Vrátila jsem se vzpomínkami do dětství, ke kořenům, k rodinné tradici a rozhodla se vybudovat smysluplné podnikání, které by mě naplňovalo a přinášelo kvalitní produkty zákazníkům. Rozhodla jsem se pro sirupy.

Vzpomínky z dětsví přivedly Ladu k vlastnímu podnikání.

Mluvíš dost o své rodině, vzpomínkách na dětství, mamince a babičce. Máš od nich nějaké tajné recepty na ten nejlepší sirup?

(smích) Udělat skvělý sirup, to není jen jeho příprava v provozovně. Patří k tomu celá řada dalších nezbytností, bez kterých by to nešlo. Spoustu bylinek pěstuji na naší rodinné zahradě, která má certifikát „Přírodní zahrada“, ostatní sbírám v čistých lokalitách CHKO Třeboňsko nebo v blízkých Novohradských horách. Další bylinky, případně čerstvé ovoce, nakupuji od prověřených farmářů z blízkého okolí. Vedle přípravy sirupů se také věnuji pečeným čajům, bylinkovým cukrům a solím dle vlastních receptur. Zákazníci u mě pokaždé najdou nějaké překvapení – to nejlepší, dělané od srdce a poctivě.

Zajímají vás další inspirativní příběhy?
Podívejte se na ně na webu Zonky Times ⇒

Sirupy jsou vyráběny z kvalitních produktů od farmářů i přímo z přírody.

Když už jsme u té provozovny nebo i dílny a celkově u veškeré té práce, kdo všechno stojí za Bylinkami od Světa?

Provoz jsem vybudovala za velké pomoci svého manžela Petra. Nebylo jednoduché dostát všem zákonným nařízením z oblasti hygieny, výživy a potravinářství. Ale zvládli jsme to. S manželem jsem již společně podnikala v květinářství a i nyní se mohu spolehnout na jeho pomoc. Bez jeho podpory a laskavosti bych tento záměr nerozjela. Druhým důležitým člověkem je můj starší syn Jakub – student počítačové grafiky a designu. Jeho smysl pro barvy a kompozici dává vzniknout mnoha krásným fotkám, které zákazníci oceňují na našich sociálních sítích Bylinek od Světa. Obalový design a veškeré tiskoviny jsou také jeho dílo.

K rozjezdu podnikání přispěla i rodina.

Rodinný podnik, který funguje. Krása. Ty prostory jsou krásné. I umístění v historickém centru Třeboně má své kouzlo. Zde si mohou zákazníci prohlédnout veškerou tvoji aktuální nabídku, ledacos ochutnat a zakoupit. A jak vidím, netrhnou se tu dveře. Moc mě těší, že investoři ze Zonky dopomohli k tak krásné myšlence a projektu. Jak to se Zonky vlastně vše bylo?

Jak je vidět, žiji svůj velký sen. Abych ho ale mohla realizovat, musela jsem zřídit provozovnu, což bylo finančně náročné. Na radu svého syna Jakuba jsem zkusila oslovit investory ze Zonky s žádostí o půjčku. K mému překvapení vše proběhlo velmi rychle a já hned ten den, co jsem žádost vystavila na „tržišti“ Zonky, měla potřebnou sumu od investorů vybranou. Z úvěru jsem zaplatila nezbytné vybavení provozu, abych mohla začít vařit. Jsem skeptická ke všudypřítomným reklamám, ale u Zonky mě realita nadchla. Jsem díky tomu opravdu šťastná. Poptávka po mých zdravých sirupech bez chemie roste a já každým dnem pracuji na naplnění svého snu. Snu o práci, která dává smysl a přináší zákazníkům poctivé a kvalitní produkty.

Bylinky od světa najdete v malebné Třeboni.

Pokud po přečtení tohoto příběhu máte pocit, že i vy chcete mít práci, která dává smysl a přináší štěstí nejen vám, ale i lidem kolem, pak neváhejte a vyplňte nezávaznou poptávku a dejte se do práce. S námi to zvládnete!

 

Sdílet článek