Rozhovory

Whisky není jen pro boháče s doutníkem. Chci Čechy naučit tenhle nápoj milovat

avatarUrl

Zonky

17. 7. 2017

ArticlePictureDetail

U nadšeného milovníka všeho skotského byla jen otázka času, kdy propadne i alkoholu. Ovšem v tom dobrém slova smyslu…

U nadšeného milovníka všeho skotského byla jen otázka času, kdy propadne i alkoholu. Ovšem v tom dobrém slova smyslu. Petr Chotěbor už řádku let objevuje kvality (nejen) skotské whisky a chce to naučit i ostatní. V Čechách proto rozjíždí DramRoom: projekt, který nabídne degustační sady pro začátečníky i zkušené whiskaře. V jeho rozjezdu mu pomáhá i Zonky.

Text: Nina Černá, Foto: Jitka Halířová

Co vlastně znamená DramRoom?
Název DramRoom znamená něco jako “místo, kde se ochutnává”. Dram je ve Skotsku výraz pro doušek, respektive panáka whisky. V našem případě je to název projektu, který spouštíme ještě se dvěma kamarády. Základem jsou degustační sety, krabičky s pěti vzorky whisky, které mají sloužit k ochutnávání a poznávání různých typů tohoto nápoje.

Jak jste na ten nápad přišli?
Historicky je spjatý s jednou whiskerií v Dejvicích, kam jsem dlouho chodíval jako štamgast, později jsem tam pomáhal s degustacemi a vlastně se postupně ke znalosti whisky propil.

Dobrá whisky je ale v Čechách málo zpopularizovaná, v českých hospodách není nabídka až na výjimky zdaleka ideální, většinou tu narazíte na masovky.

Mimochodem, vy byste si třeba tu hospodskou whisku dal?
Dal bych si radši pivo. Tím nechci říct, že whisky, která je u nás ve většině hospod musí být nutně špatná. Je to ale masová výroba a ta nikdy nemůže dosáhnout té kvality, kterou hledám. Hodně lidí říká, že jim whisky nechutná, ale to může být i tím, že znají právě jen ten hospodský mainstream a opravdu dobrou whisky ještě neochutnali.

Kromě toho je u nás kvalitní whisky vnímána jako něco nóbl, to ale taky není úplně pravda. Whisky nepijí jen boháči s doutníkem.

Ostatně to je taky hlavní motivace, která nás s kamarády vedla k založení DramRoomu. Chceme lidi naučit rozeznat a vychutnat si dobrou whisky a na to jsou ideální testovací sady. Součástí projektu bude i web, který teď dokončujeme.

Takže si u vás člověk objedná sadu whisky na ochutnání a vy mu ji pošlete domů?
Přesně tak. K testovací sadě dostanete degustační notýsek na zápisky a kartičky s popisem daných vzorků. Postupně chceme založit předplatitelský program, kdy budou lidem chodit sady pravidelně v návaznosti na to, co už ochutnali.

Co když zákazníkovi některý ze vzorků zachutná a bude si chtít koupit celou lahev?
Zatím jsme ve fázi, kdy pracujeme pouze s degustacemi. Chystáme i vlastní eshop, kde budou k dostání taky klasické velké lahve, ale to není primární účel DramRoomu.

Nechceme být jen dalším obchodem s alkoholem. Aktuálně se zaměřujeme hlavně na degustace a na to, aby lidé poznali co nejvíc věcí, dělali si k tomu vlastní poznámky a dostali se i k nejzajímavějším vzorkům, které jinak v klasickém balení stojí velké peníze.

Pokud ale někdo bude chtít celou lahev, samozřejmě ji můžeme zajistit.

Říkáte, že whisky není nóbl záležitost. Kolik stojí takový degustační balíček?
Ceny budou začínat na tisíci korunách. Je to základ, za který lidé koupí kvalitní zboží. Další sety mohou stát i dva nebo tři tisíce korun, to už jsou ale opravdu pecky. Pro začátek plánujeme tři sety, dva whiskové a jeden rumový. Úplně první bude zaměřen na regiony ve Skotsku.

Jste velkým milovníkem nejen whisky, ale i Skotska. Co bylo dřív?
První bylo samotné Skotsko. Už po střední škole jsem tam začal jezdit a úplně mě to tam okouzlilo.

Skotsko je pro mě jako druhý domov, tamní kultura je mi hodně blízká. Pořádáme proto různé, nejen degustační, akce i v Čechách, občas si vezmu kilt i do práce.

A whisky k tomu všemu samozřejmě patří. Ale ta posloupnost byla skutečně nejdřív Skotsko, pak whisky.

Kdy jste ji ochutnal poprvé? Musel jste se k ní “propít”?
Někdy v sedmnácti jsem zkoušel Jacka, ale to byla spíš taková póza. K vyloženě dobré whisky jsem se dostal až díky Skotsku o něco později. Zachutnala mi ale hned.

Uměl byste říct, co chutná Čechům? Dá se říct, že by měli nějaké preference?
Hrozně moderní u nás jsou nakouřené whisky. Kdo chce vypadat cool, pije kouřovky. Já je mám taky moc rád, ale samozřejmě piju i ty nenakouřený, ochutnávám všechno.

Kouřovka je ta, co smrdí jako asfalt?
Jojo, to je přesně ona, nebo někdo říká, že je cítit jako jodová tinktura. Vzniká tak, že ječmen, ze kterého se whisky dělá, se suší nad rašelinou, pak se namele, kvasí a pálí. Kouřovou chuť mu dává právě ta rašelina. Jinak se slad suší horkým vzduchem.

Výsledná chuť ale záleží na víc věcech, třeba na sudu nebo na vodě, která se pro přípravu používá.

Whisky vždycky zraje v dubu, buď po bourbonu nebo po cherry, zajímavé jsou i whisky po portském, které jsou oblíbené hlavně u žen, jsou totiž příjemně nasládlé. Tohle všechno chceme v degustacích nabídnout.

Údajně jste v České republice jediní, kdo něco podobného dělá. Je to tak?
Určitě jsme jediní, kteří to dělají legálně. Kolem alkoholu je neskutečné množství administrativy a nám trvalo opravdu dlouho, než jsme získali všechna povolení, certifikáty a další náležitosti. Teď je máme. Je důležité říct, že neděláme miniatury velkých balení whisky, ale necháváme si vyrábět vlastní lahvičky, do kterých pak whisky přeléváme.

Máme daňový sklad, který je nonstop pod dohledem celníků, i veškerá požární a hygienická opatření. Právě to přelévání je extrémně náročné, zvláště po methylové aféře. Legislativa je hodně přísná, takže aktuálně máme licenci, jako kdybychom byli lihovar. V Čechách jsme skutečně jediní a ve světe víme o dvou velkých firmách – ve Skotsku a USA, které dělají to samé.

V jaké fázi teď projekt je? Papírování máte úspěšně za sebou…
Zatím máme demo produkt, oficiálně tedy ještě neprodáváme, to se ale brzy změní. Aktuálně jsme ve fázi, kdy nakupujeme zásoby a startujeme výrobu. To je taky důvod, proč jsem si půjčoval na Zonky.

Proč jste se rozhodl zrovna pro tuhle službu?
Zonky jsem znal už předtím, takže jsem věděl, o co jde a vlastně jsem neměl moc o čem uvažovat.

Nedávno jsem přecházel z hlavního pracovního poměru na živnostenský list, a tak by mi banka patrně ani nepůjčila, i když jsem schopný půčku bez problému splácet. No a myslím, že už vůbec by mi v bance nenabídli úrok 3,99%.

Přitom na Zonky to šlo. Navíc mám rodinu, takže je pro mě lepší splácet půjčku než investovat celou částku naráz ze svého.

Máte s DramRoom nějaké další plány?
Primárně to chceme rozjet tady v Čechách, spustit web, nastartovat kampaň a nadchnout lidi. Ve hře je i případný investor, toho ale chceme až ve chvíli, kdy bude mít DramRoom nějaké výsledky. V ideálním případě chceme expandovat na další trhy, hlavně ve střední Evropě a na východ, kde zatím neexistuje nic podobného.

Máte taky nějaký nápad, který byste rádi rozjeli, ale na začátek vám chybí peníze, nebo nechcete zbytečně drahé půjčky z banky? Zkuste Zonky, je to rychlé i výhodné. Na Zonky lidé půjčují lidem, levněji a s klidem.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013