10. března 2018

Z pojišťovny k pejskům vede cesta štěstí

Tereza Sládková

Psí salón Mia v Ostravě své majitelce Lence změnil život. Z pojišťovny utekla do svého, a to díky reklamě Lidé půjčují lidem.

Leni, tyto příběhy, které zvednou majitele ze židle, jsou úžasné. Prozraď prosím, kde vznikl nápad otevřít si salón pro psy.

Vždycky mě lákalo pracovat se zvířaty. Po škole jsem ale 10 let pracovala v pojišťovnictví. Ke konci už jsem byla, jak to říct, „unavená z lidí“. V tu chvíli přišel čas začít realizovat své plány. Když jsme otevřeli zverimex, stříhání psů byl další krok, kterým jsme mohli rozšířit naše služby zákazníkům. Vždycky jsem si sama stříhala své psy, a tak mě to děsně lákalo dělat i v práci. Tak jsem si řekla, proč ne? Hlavně psi mě provázejí celý můj život. Už jako dítě jsme je doma měli. Boxery, pak německou dogu, a když jsem se přestěhovala s manželem do bytu, pořídili jsme si kavalíra a jorkšírku Miu.

A jak jsi věděla, co a jak dělat?

No, abych řekla pravdu, nevěděla jsem nic. Jen to málo, co jsem zkoušela na svých pejscích. Informace jsem hledala všude možně na internetu a posléze jsem se odborně vzdělávala ve škole, kde jsem se naučila hodně z anatomie a celkově stříhání psů. Důležité ale je mít ta zvířata prostě rád. Víš, psi jsou vděční a neremcají vám do práce, a i když stříhání nepatří mezi jejich oblíbené činnosti, tak pohled do jejich očí je k nezaplacení.

Lenky sen byla vždy práce se zvířáty. Sama má doma dva psy.

Vraťme se ale trochu na začátek. Zverimex jste otevřeli v roce 2012 a v květnu 2014 pak až psí salón.

Měli jsme zverimex a tak trochu jsem si začala intenzivněji pohrávat s myšlenkou o psím salónu, který jsme otevřeli v tom roce 2014. Za tři roky na to jsme začali hledat nové prostory. Ty, ve kterých jsme byli, patřily městu. Fungovali jsme v nich cca 5 let a popravdě jsme byli už unavení z neustálého zvyšování plateb za teplo a celkově energie. Často jsme si s manželem říkali, jak by to bylo skvělé pracovat ve vlastních prostorách. Přiznám se, že to, co následovalo, bylo jako shůry dáno. Kousek od našeho bydliště byly prostory, které se nám již dlouho líbily, ale měl je ve vlastnictví nějaký e-shop. Chodili jsme kolem nich a říkali si, to by bylo skvělé, kdyby je jednou chtěli prodat. Koukali jsme na internet a hledali prostory, které by byly vhodné pro nás a trochu podobné těm vysněným. No a možná tak asi za měsíc usedám opět večer k PC, že se podívám, jestli se něco nenašlo, a hned první inzerát mě totálně odrovnal… NAŠE vysněné prostory. Rána jsem skoro nemohla dospat. Hned jsme kontaktovali majitele a ptali se na bližší informace.

Lidé na Zonky pomohli se zafinancováním psího salonu.

No a teď jsme v těch vysněných prostorech, na které bylo ale třeba sehnat finance.

To teda bylo. Měli jsme možnost si půjčit od banky, ale úrok se nám zdál fakt vysoký. Moc jsme si ale prostory přáli. Naštěstí pak manžel viděl reklamu na Zonky. Moc se nám líbila myšlenka, že lidé půjčují lidem, tak jsme to zkusili a vyšlo to. Jsme moc rádi, že to takto vše klaplo. Sice každý měsíc splácíme, ale s vědomím, že to je nejen do našeho, ale také za slušných podmínek. Proto jsme rádi i za další spolupráci a ráda všem, kteří se na Zonky zeptají, řeknu svou vlastní zkušenost. Stačí přijít do salonu s pejskem a během stříhání se dá probrat spousta věcí.

Zonky pomohlo na začátku, teď je to ale vše na vás. Jak to ve dvou zvládáte?

Vzhledem k tomu, že mám i chovatelské potřeby, tak jsem v práci v podstatě celý den. Zhruba od 8 do 18 hod. Je to podnikání. Dovolenou si dopřeji pouze dva týdny v roce. Více si nemohu dovolit, abych neztratila zákazníky. Musíte si umět spočítat cenu za službu a stát si za ní. Někdy je to velmi náročné, musíte být hodně trpěliví. Pes si nesedne do křesla a nedrží hlavu tak, jako když jste vy u kadeřnice. Většinou stále přešlapuje, vyhlíží svého páníčka, někteří se bojí a jsou velmi nervózní a vy to musíte zvládnout. Pracuji s ostrými nástroji a musím se velmi soustředit, protože stačí jeden nečekaný pohyb a můžete hodně ublížit. Takže jsou dny, kdy je to velmi náročná práce.

Lenku její práce neskutečně baví a naplňuje.

Zvlášť když pejsek tak často na stříhání nechodí, že?

Rozhodně ano. Když pejsek chodí na stříhání a koupání pravidelně co 2 až 3 měsíce, tak nejenže to je vidět na střihu a kvalitě srsti, ale ani to není pro něj takový stres. Vždyť já si jen přeji, aby mí psí zákazníci a jejich páníčci byli stále spokojeni.

Podívejte se na další místa, která Zonky dál podporuje v podnikání!

Spokojenost si přeješ i do budoucnosti, ale plánů máš tedy požehnaně.

Nápady mám, ale momentálně je bohužel nemám čas realizovat. Rozhodně se jich ale nevzdám a určitě je zrealizuji. Své práci se věnuji poctivě, takže to možná vše trošku trvá. Některé z těch nápadů si asi nechám zatím pro sebe, ale určitě chci časem rozšířit činnost salónu a pořídit si perličkovou lázeň, spa a později i rehabilitaci psů.

Zonky se rozhodlo podnikání dál podporovat.

Jaká je vůbec ve tvém oboru konkurence?

Konkurence je a ani mi nevadí. Dokonce jsem za ni ráda, protože vás nutí být lepší a stále se vzdělávat a zlepšovat. Jen mi vadí taková ta, jak to nazvat, „nekalá konkurence“, která nemá odborné vzdělání, stříhá psy za minimální ceny, neodevzdává z toho daně a kolikrát doslova kazí psy. Tím, že nemá žádné odborné vzdělání, neumí s pejsky správně zacházet, naruší psychiku psa a mnohokrát způsobí i kožní problémy. Bohužel je ještě stále mnoho lidí, kteří buď z neznalosti, nebo pod vidinou levné ceny využijí této holičky, a jejich pes si pak nese následky.

Leni, je prostě vidět, že jsi člověk na správném místě.

Cítím, že jsem. Jsem hrdá na svou práci. Vždy říkám, že pokud člověka baví to, co dělá, tak se to zákonitě musí projevit. A když si jdete za svými sny krůček po krůčku, tak se podaří dosáhnout cíle, který jste si dali. Nejde to ze dne na den, ale musíte si věřit, že to jednou dáte…

A pokud i vy chcete být hrdí na svou práci a chcete také dělat na něčem svém, pak neváhejte a zkuste to s námi na Zonky. Rádi vás v tom podpoříme.

Sdílet článek