dnes, 5. července 2017

Zkuste 5 plus 1 zvyk úspěšných lidí. Co dělají a jak se jimi inspirovat?

Profilový obrázek

Jasně, připravit si plán na další den. Vstávat brzo. Soustředit se. Neplýtvat časem. Těch pár základních věcí, které pomůžou člověku k úspěchu, napadne každého a každý z nás o nich už někdy slyšel. Přiznejme si to ale: něco vědět a něco dělat, to je dost velký rozdíl.

Než se trápit tím, že fakt před pátou ráno nevstanete, jak doporučují někteří chytráci, ehm odborníci na osobní rozvoj, zkuste se inspirovat pár netradičními tipy ze života úspěšných. Co dělají a co jim pomáhá, aby ve svém oboru vynikli? Vydejte se za vaším snem, rádi vám s jeho dosažením pomůžou i lidé na Zonky.

Text: Pavla Francová, Foto: Profimedia

Úspěch začíná v noci
Vyspěte se. Zapomeňte na řeči o ranním vstávání. Jestli vám to nesedí, pracujte klidně v noci a ráno spěte dlouho. Hlavní je spánek nepodceňovat. Mozek si potřebuje odpočinout, zpracovat předchozí den a připravit se na další.

Zkuste chodit spát každý den ve stejný čas, tělo potřebuje režim (i když si to nemyslíte).

Aby se člověk skutečně zklidnil, pomáhají například meditace a intenzivní soustředení na současný okamžik nebo cíl dalšího dne. Jestli nevíte, jak s meditacemi začít, zkuste třeba aplikaci Headspace.

Vsaďte na rituály
Dejte si ráno silné kafe nebo se v klidu nasnídejte. Poslechněte si zprávy nebo si dejte jogínský pozdrav slunci. Je vcelku jedno, co budete dělat (zdravá snídaně, kterou sníte v klidu, je samozřejmě nejlepší volba), důležité je, mít pravidelné rituály. Díky nim člověk nemusí tříštit pozornost a může se přichystat na nový den.

Co je fajn?
Člověk má někdy pocit, že se nedaří nic. Právě proto si zkuste psát každý den alespoň jednu pozitivní věc, která se vám uplynulý den povedla, nebo která vás potěšila. Co bylo dnes fajn? Pozitivní myšlení je základ úspěchu. Zdá se vám, že to jsou jen řeči?

Přečtěte si knížku The Happiness Advantage od Shawna Achora, který provedl na Harvardu jeden z nejobsáhlejších výzkumů štěstí. Vycházel přitom z informací lidí z top managementu nadnárodních firem ve 42 zemích světa.

Ve své knize Achor navíc vysvětluje i to, jak se dá náš mozek „přeprogramovat“ do pozitivního módu a jak tím člověk může dosáhnout úspěchu v práci.

Kašlete na hadry
Nepřemýšlejte o zbytečnostech. Jasně, oblečení je způsob, jak se vyjádřit a cesta k tomu, aby se člověk cítil fajn. Neztrácejte ale s jeho výběrem zbytečně moc času.

Už vás někdy napadlo, proč úspěšní lidé nosí většinou stejné oblečení? Stačí si vzpomenout třeba na černý rolák Steva Jobse nebo šedé tričko Marka Zuckerberga. Čas, který ostatní stráví v šatně a před zrcadlem, můžete investovat třeba do práce, nebo zmíněného spánku.

Sportujte
Máte práce nad hlavu. Nemáte čas se věnovat rodině, nebo potkávat se s přáteli a do toho ještě máte chodit každý den běhat? Ne, nezešíleli jsme. Zkuste to, pohyb – ideálně venku na vzduchu – pomáhá mozku, aby si odpočinul a pak pracoval lépe.

Jestli vám fitka nevoní a běhat vás nedonutí nikdo na světě, nezoufejte. Stačí alespoň nějaký pohyb. Kdo říká, že pracovní schůzky musí být vždycky u kafe? Vydejte se s obchodním partnerem na procházku městem, uvidíte, že to funguje.

Ostatně schůzky ořezejte na nejnutnější minimum. Právě ty totiž patří k největším zabijákům času.

Makejte
Pardon. Tohle člověk neslýchá většinou rád, ale právě tenhle bod je tím skutečným základem budoucího úspěchu. Práce, práce a zase práce. Bez tvrdé dřiny to prostě nejde. Když ale děláte to, co vás opravdu baví a naplňuje, není to zdaleka tak hrozné.

Ostatně říká to i jeden z nejúspěšnějších horolezců všech dob Reinhold Messner: „Dělejte jen to, co vás baví. A uspějete.“

Zastavte
Jednou říkají pracovat, pak zastavit? Ne, neprotiřečí si. Kdo chce být úspěšný, ten musí pořádně makat. Taky si ale musí uvědomit, že kromě práce má i další hodnoty. Rodinu, zdraví, radost ze života. Zkuste se na to soustředit a nepropadat tomu, že na prvním místě je právě práce. Přeci jen neuteče a bude se vám dělat líp, když budete spokojení. Tak nejprve vyrazte s dětmi třeba na kolo.

Máte v hlavě nějaký sen, který si chcete splnit? Ať už je to třeba vlastní cukrárna nebo rekonstrukce bytu, lidé na Zonky vám rádi pomůžou. Zkuste výhodnou půjčku nebo refinancování od lidí, jako jste vy. Lidé lidem, levněji a s klidem. 

 

Sdílet článek