Jak ověřujete lidi, kteří si chtějí půjčit?

Děláme vše pro to, aby investování na Zonky bylo pro vás bezpečné. Proto všichni, kdo si chtějí na Zonky půjčit, procházejí několika kontrolami:

Ověření totožnosti

Máme vždy občanský průkaz nebo potvrzení o trvalém pobytu v případě cizince. Někteří mohou využít bezpečnou bankovní identitu. Z registru neplatných průkazů zjišťujeme, jestli doklad není hlášen jako kradený.

Verifikace zaměstnání

U každého, kdo si na Zonky půjčuje, ověřujeme zaměstnavatele či zdroje příjmů a zjišťujeme pracovní reference. Do našeho hodnocení zahrnujeme jak negativní, tak i pozitivní informace a započítáváme je do ratingu, který pak vidíte u jednotlivých půjček na Tržišti.

Ekonomický model

U každého člověka, který si půjčuje, vytváříme jeho ekonomický model a propočítáváme, jaké dopady na jeho finanční situaci bude půjčka mít. Nepůjčujeme lidem, které by půjčka ohrozila existenčně a roztočila u nich spirálu dluhů.

Ověření v registrech

Díváme se do veřejných seznamů a rejstříků, jako je obchodní a insolvenční rejstřík, BRKI, na sociální sítě a v rámci skupinového řízení rizik se ptáme i sesterské společnosti ve skupině PPF, do které Zonky patří.

Kontroly pro odhalení podvodů

Každá finanční instituce má vypracované speciální kontroly a postupy pro odhalování pokusů o podvod při půjčování. Na Zonky jsme tyto kontroly rozšířili o poznatky ze zahraničních P2P platforem.

Dalšími registry, do kterých nahlížíme, jsou:

  • SIR – insolvenční rejstřík
  • ARES – administrativní registr ekonomických subjektů
  • RŽP – živnostenský rejstřík
  • CEE – centrální evidence exekucí
  • katastr nemovitostí
Pomohla vám tato odpověď?

Poradna

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013