O Zonky

4 tipy, kde získat inspiraci na založení vlastního podniku

avatarUrl

Zonky

15. 11. 2019

ArticlePictureDetail

Chtěli byste podnikat, ale stále si nejste jistí, který směr je ten správný? Mnoho lidí věří, že založení vlastního…

Chtěli byste podnikat, ale stále si nejste jistí, který směr je ten správný? Mnoho lidí věří, že založení vlastního podniku je jakýsi záhadný proces. Většina lidí se bojí s podnikáním začít kvůli možnému potenciálnímu selhání. Některé pak děsí myšlenka, že musí přijít s nápadem, který tady ještě nikdy nebyl a doručit na trh naprosto nový produkt nebo službu.

Originalita se velice cení, to nelze popřít. Ale i podnikům, které se na první pohled nemusí zdát úplně inovativní, jako jsou restaurace, kavárny nebo třeba obchody, se velice daří. Místo toho, abyste přišli s naprosto novým konceptem, si položte otázku „Jak můžu zlepšit ten stávající?“. Když se totiž do vlastního projektu ponoříte a věnujete se mu, vznikne místo, které si vaše zákazníci zamilují. No a kde čerpali inspiraci lidé z projektu Zonky místa?

Dejte na vlastní zkušenost

Existuje mnoho míst a situací, které vás mohou inspirovat k vytvoření vlastního podniku. Jednou z nich může být zkušenost z vlastního života. Ta inspirovala například Radanu, která si prošla zdravotními problémy, které ji přesvědčily o tom, jak je zdravá strava důležitá.

 Radana si založila cukrárnu, kde zákazníkům nabízí zdravé alternativy dezertů.
Radana si založila cukrárnu, kde zákazníkům nabízí zdravé alternativy dezertů.

Jedno vážnější onemocnění a těhotenství a bylo. Věděla jsem, že musím věci dělat jinak. A že začnu u stravy. No a pak už to nějak šlo samo. K vlastnímu podniku mě vedl také fakt, že to vše funguje a já se o to chci podělit s ostatními. Chci pomáhat lidem vést zdravější život, protože vede ke spoustě změnám v jejich životě. A to nejen v jídle,“ popisuje majitelka Zdravé cukrárny specializující se zejména na čerstvé ovocné šťávy, raw dorty a mnoho dalších zdravých zákusků a svačin.

Využijte svůj talent

Jste zruční? Umíte malovat nebo fotit? Nebo třeba milujete vaření a neustále vymýšlíte nové recepty, kterými byste chtěli překvapit nejen své blízké, ale i návštěvníky potenciální restaurace? Využijte, co vám bylo dáno a postavte na svých schopnostech business stejně, jako to udělala Andrea. 

Andrea ze svého koníčku udělala celý business a své výrobky nabízí zákazníkům ze všech koutů republiky.
Andrea ze svého koníčku udělala celý business a své výrobky nabízí zákazníkům ze všech koutů republiky.

Jsem dcerou dvou řemeslníků, tvůrčí nadání se u mne tudíž nezapře. Už od malička něco tvořím a zkouším různé rukodělné techniky. Na střední škole jsem se pustila do výroby náušnic. E-shop jsem však založila až v době, kdy jsem se seznámila se svým nynějším snoubencem,“ vypráví majitelka e-shopu DreamHandmade, na kterém prodává šperky a módní doplňky její vlastní výroby.

Zvažte radu přítele

Občas může přijít čas, kdy nabudete dojmu, že vám nápady prostě došly. Ve většině případů však jen potřebují správné pošťouchnutí. Mnohdy se o svém problému stačí zmínit příteli, který vám bez pochyby rád poradí. Takovou radu od přítele přijal i Josef.

Josef dal na radu svého přítele a z obchůdku s čajem postupně vytvořil pražírnu kávy.
Josef dal na radu svého přítele a z obchůdku s čajem postupně vytvořil pražírnu kávy.

V roce 2012 jsme s manželkou otevřeli malý obchůdek s čajem a kávou. V té době jsem se zabýval spíše čajem a káva byla v pozici doplňkového sortimentu. Tehdy jsme nabízeli hlavně běžné komerční kávy. Jednou v létě jsem u grilu seděl se svým kamarádem Alešem z dob studií. On byl již tehdy veliký „kávomil“, a tak se mě ptal, jak se nám vůbec s kávou daří. Vzpomínám si, že jsem tehdy jen řekl něco jako – ale jo, je to dobrý, jen lidi se občas zeptají, zda nemáme něco lepšího. No a Aleš vlastně jen tak z legrace řekl, ať si k tomu udělám pražírnu. No a tak jsem na jaře roku 2013 koupil první pražící stroj a následovala řada pokusů,“ říká majitel pražírny v Kroměříži.

Inspirujte se ve vašem zaměstnání 

Jen máloco se vyrovná létům praxe získaným pod dohledem zkušeného zaměstnavatele. Není proto překvapením, že mnoho podnikatelů založila svůj vlastní business v oboru, ve kterém dříve působili jako zaměstnanci. Podobně to udělal František, pracoval v autoservisu jako zaměstnanec, vadilo mu však, že si spousta majitelů firem svých zaměstnanců neváží a mnohdy i problematice oprav nerozumí. Proto se rozhodl založit svůj vlastní autoservis, postavený na hodnotách, kterým věří.

František otevřel autoservis, ve kterém jedná se zaměstnanci a zákazníky férově.
František otevřel autoservis, ve kterém jedná se zaměstnanci a zákazníky férově.

Auta na opravu objednávám tak, abych na každé měl dostatek času. Vždy zákazníka informuji předem, kolik oprava bude stát a kolik času to zabere. Zákazníci svá auta potřebují a to je priorita. Tedy musím být rychlý a přesný při opravě. Taky chci být k zákazníkovi vždy upřímný, ať ví, na čem je od začátku, a důvěřuje mi. Každému zákazníkovi se věnuji dle potřeby s maximálním nasazením,“ vypráví majitel Hopptirservisu.

Kdy je správný čas začít podnikat?

Pravda je taková, že nikdy nebude vyloženě perfektní čas na začátek dráhy podnikatele. Vždy se okolo vás bude pohybovat mlha nejistoty. Ale stejně jako nikdy není perfektní čas na založení vlastního podniku, nikdy není ani vyloženě špatný čas. Pokud tedy máte nápad, potřebné finance a cítíte se alespoň trochu připraveni, neváhejte.

A pokud máte nápad, ale schází vám finance, nezoufejte. Zkuste to s námi na Zonky. My vám s rozjezdem vašeho podnikání rádi pomůžeme. 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013